SARAJEVO, Oružane snage BiH (OS BiH) trebalo bi da Republici Srpskoj vrate avione vrijedne milione maraka koje im je ranije ustupila Vojska RS, ali se taj proces namjerno odugovlači.
Rekao je to “Glasu Srpske” izvor blizak OS BiH i napomenuo da je odlukom Predsjedništva BiH o veličini i strukturi OS BiH jasno rečeno da OS ne predviđaju posjedovanje letjelica sa fiksnim krilima odnosno avijaciju, izuzev da se promijeni zakon o veličini i strukturi OS BiH.
– Izuzimajući helikoptere, ostali avioni trebalo bi prema tome, da se vrate Republici Srpskoj – kaže isti izvor i dodaje da odluka o tome šta će biti sa avionima nikako da se donese.
Prema finansijskim procjenama iz 2005. godine vrijednost imovine koju je Vojska RS ustupila OS BiH iznosila je više od 12,5 milijardi dolara, a od toga je vrijednost avijacije 191 milion dolara.
Vojska RS je u OS BiH unijela sedam aviona “orao”, jedan avion “G-4”, 12 “jastrebova”, dvije “utve” i 24 helikoptera. “Orao” je procijenjen na tri miliona dolara, “utva” na 2.770.000, avion “G-4” i helikopter na po 2.200.000 dolara, a “jastreb” na oko 2.250.000 dolara.
Izvor “Glasa Srpske” kazao je da je svojevremeno Srbija iskazala interes da kupi letjelice “utva” za svoje potrebe i da od toga još uvijek nije potpuno odustala.
Dodaje i da ima nekih stranih biznismena iz SAD i drugih dijelova svijeta, koji bi takođe željeli da kupe ove avione i uz malu doradu kao raritet koriste u civilne svrhe.
– Riječ je o sredstvima koja bi se prodajom mogla usmjeriti na rješavanje mnogih socijalnih pitanja, saniranje problema zapošljavanja, boraca, penzionera, škola, bolnica… Odlukom Predsjedništva BiH o veličini i strukturi – dodao je on.
Član Komisije za odbranu i bezbjednost BiH Dušanka Majkić kazala je da je odavno definisano šta OS BiH mogu imati a šta ne, te da se svjesno odugovlači sa rješavanjem sudbine viškova u koje spadaju i avioni.
– Ti avioni su pripadali RS i treba da se vrate onome kome su i pripadali. Neki zvaničnici u OS BiH su čak tvrdili da će “utve” koristiti za obuku pilota – kazala je Majkićeva.
Dodala je da oni koji se trebaju obučavati u OS BiH mogu to činiti na helikopterima, jer OS BiH nemaju krilnu avijaciju i nema osnova da se bilo ko obučava na tim avionima.
– “Utve” treba da se vrate RS i njene nadležne institucije će odlučiti da li će ih pokloniti nekom aero-klubu ili recimo koristiti za potrebe poljoprivrede – kazala je Majkićeva.
Milojčić
Načelnik Zajedničkog štaba OS BiH Miladin Milojčić naglasio je da se sva pokretna imovina koju su imale bivše vojske rješava u skladu sa sporazumom koji je potpisao Savjet ministara BiH sa entitetskim vladama u martu pretprošle godine.
Napomenuo je da je riječ o imovini koja čeka odluke nadležnih institucija da bi se konačno riješila njihova sudbina.
– Sudbina aviona koji više ne mogu biti u sastavu OS BiH riješiće se u paketu sa ostalom pokretnom imovinom i tu će biti kraj priče i sa ovim avionima. Kako budemo rješavali ostalu pokretnu imovinu, tako ćemo riješiti i te avione. Tu se očito veoma teško dolazi do dogovora – istakao je Milojčić.
Potvrdio je da avioni nisu u strukturi OS BiH i to je definisano odlukom Predsjedništva BiH iz jula 2006. godine. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Au, ovo je baš nejasno.Po Odluci Predsjedništva BiH iz jula 2006. avioni nisu u strukturi OS BiH.Sporazumom Savjeta Ministara BiH i Vlada Republike Srpske i Federacije BiH iz marta 2008.rješeno je pitanje pokretne imovine, uključujući i aviona bivše vojske FBiH i RS.Ne kaže se eksplicitno, ali se nazire da je Sporazumom utvrđeno da ono što treba OS BiH ostaje, a ono što ne treba se vraća, što zanači i avioni Republici Srpskoj. Nazire se da vraćeni avioni mogu biti samo prodati van granica BiH i da po procjenama iz 2005. godine vrijede 191 milion dolara. Jasno je i da ih ima 7 orlova, 1 Galeb G-4, 12 jastrebova,2 utve i 24 helikoptera, pri čemu helikopteri ostaju u OS BiH.Sve ostalo je nejasno, uključujući i koliko to danas nakon šest godina od procjene vrijedi,zašto se po Milojčiću, teško dolazi do odgovora,da li Majkićeva nešto preduzima ili samo kuka, šta preduzimaju kadrovi iz Republike Srpske u organima BiH, da li je dozvoljeno i moguće pretvarati vojne avione u poljoprivrednu avijaciju. Na kraju je nejasno i da li će neko ih kupiti i kao trofej ako ovakve nejasnoće i blokada potraju još ovoliko godina jer će imati problema sa njihovim transportom, pošto ne vjerujem da će moći letjeti.