BEOGRAD, Vojna industrija Srbije je proteklih godina u usponu po količini proizvedenog i prodatog naoružanja i opreme, oporavljajući se nakon sunovrata tokom 90-ih godina i NATO bombardovanja 1999. godine.
Obim izvoza je u 2009. godini dostigao oko 300 miliona dolara, uz vrijednost novih ugovora od oko 500 miliona dolara, prema riječima Ministra odbrane Dragana Šutanovca. Dalji rast ovog sektora bi mogao da rezultate približi onima sa kraja 80-ih godina, kada je odbrambena industrija Jugoslavije prodajom naoružanja i gradnjom vojnih objekata u inostranstvu zarađivala gotovo milijardu dolara godišnje.
Šest velikih fabrika u državnom vlasništvu – “Zastava oružje” iz Kragujevca, “Krušik” iz Valjeva, “Prvi partizan” iz Užica, “Sloboda” iz Čačka, “Milan Blagojević” iz Lučana i “Prva iskra” iz Bariča obavljaju veći dio proizvodnje za izvoz, a postoje i fabrike koje su dio sistema kao podizvođači ili proizvođači sirovina.
U Kragujevcu još od 1853. godine radi “Zastava oružje”, sa skoro 2.600 radnika koji proizvode naoružanje za civilne i vojne potrebe.
Uz lovačke karabine, pištolje, revolvere, vazdušne i malokalibarske puške za civilne potrebe, Zastava oružje proizvodi čitav spektar za vojne potrebe automatske jurišne puške zasnovane na sistemu Kalašnjikov, među kojima je najpoznatija M-70 kao osnovno naoružanje Vojske Srbije.
U ponudi je i M-21, rađena u NATO kalibru 5,56 milimetara, koja polako ulazi u naoružanje vojske.
Zastava oružje ima saradnju i sa američkim Remingtonom, a proizvodi i mitraljeze, snajperske puške, dalekometne puške (Crna strela), bacače granata, kao i topove kalibra 20 i 30 milimetara. Beta
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ima li ko da je vojno lice tehničke struke da stručno komentariše ovu temu sa stanovišta tehničko-tehnološke savremenosti ove industrije u Srbiji, obzirom da je ekonomski vrlo interesantna jer redovno ima tržište i u uslovima ekonomske recesije i konjukture.
Za brkoug!
Eno ti ga ima neki stručnjak magistar iz Doboja.
Pokušaj kontaktirati njega.
Pozdrav!
ooo! Ne kontaktiram Dedeićevce. Ja priznajem Radovića.
Ma, vidim ima neki stručnjak iz Doboja magistar tehničkih nauka, predstavljao se da radi u OS BiH, neka on malo pojasni ovu temu, vjerujem da i tamo nezna od vremena šta će.
A, to znam vidim po vremenu kada se javlja.
U suštini nije to loš momak, jedino što ne voli Radovićevce, ali je to lično pravo koje treba uvažavati.