BEOGRAD, Najpoznatiji svjetski sistem za plaćanje preko Interneta, PayPal, ove godine bi napokon mogao da bude omogućen i za građane Srbije.
Ministarstvo telekomunikacija završilo je pregovore sa kompanijom eBay, vlasnikom PayPal-a, koja je zainteresovana da uključi Srbiju u svoj sistem elektronskog plaćanja.
Ebay je najveća internet aukcijska platfora preko koje može da se kupe sve, ponekad po veoma niskim cijenama. Tako, na primjer, naočare možete da kupite za nekoliko dolara, dok novi „ajfon“ košta oko 300 dolara. Takođe, na toj berzi možete da pronađete i razne raritete kao što su ploče sa potpisima velikih muzičkih zvezda.
Učestale internet krađe koje su iz Srbije vršene tokom 90-tih i prvih godina 21. vijeka dovele su do toga da naša zemlja bude na crnoj listi pojedinih servisa, zbog čega Srbije nema na listi zemalja iz kojih korisnici mogu da se registruju. Tako je kupovina preko eBay-a za sada nemoguća iz Srbije.
Jedan od glavnih razloga zašto ne možemo da naručujemo preko eBay-a je zbog toga što Srbije nema među zemljama kojima je omogućen PayPal, internet servis novčanih transakcija. Međutim, ta činjenica bi do kraja godine mogla da se promjeni.
„Mi smo već neko vreme u komunikaciji sa njima. Imali su neku nedoumicu, ali smo mi to zajedno sa NBS razjasnili i napisali dopis da oni u Srbiji posluju kao na svim drugim tržištima. Sada se čeka da oni aktiviraju svoje strateško opredeljenje da dođu na nase tržište, ali kada će to biti zavisi od njih“, kaže ministarka telekomunikacija Jasna Matić.
Ipak, tu nije kraj problemima sa kupovinom preko interneta. Ako biste nešto naručili preko interneta suočićete se sa carinskim stopama. U Srbiji se ne plaća carina za robu do 20 evra, ali na sve što je skuplje od toga plaćaju se troškovi carinjenja i carinski račun, pa nešto što platite 100 dolara na internetu, kada dođe na vašu kućnu adresu, koštaće vas još najmanje toliko.
„Problematično je pitanje carinske procedure koja mora da se sprovede u svakom slučaju. Čak i da se ne plaća carina, postupak mora da se sprovede. Operatori mogu da otvore carinsku ispostavu i već su neki to i uradili tako da kupac ne mora da se bavi time, pa je taj iznos nešto malo veći“, kaže Jasna Matić.
Problemi sa carinskim stopama trebalo da nestanu primjenom Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju jer se vremenom ukidaju carinske stope na robu iz Evropske unije. B92
14 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
nije mi jasan clanak.
ebay je kompanija koja je istovremeno vlasnik pay-pala, card processor kompanije.
osnovna prednost pay pal sistema jeste ta da se prilikom online transakcija ne unose osjetljivi podaci (broj kreditne kartice, podaci o cardholderu i slicno), vec pay pal pruza brigde i vrsi poravnanje na internom nivou, povezujuci sajtove i svoju bazu. da bi to radilo, sajt mora da podrzava trgovinu putem pay pala.
pri tom, nisu mi jasne dvije stvari. otkad su drzave clanice pay pal sistema, i izjava da je kupovina putem ebay nemoguca iz srbije.
nisu drzave clanice pay pal sistema, vec su to pojedini korisnici, koji se registruju na paypal. a problem sa trgovanjem sa ebay iz srbije jeste carina srbije, koja pravi komplikacije za svaki ulazni/izlazni paket. paketi se otvaraju, preturaju, ne zapakuju ponovo kako treba pa se salju vani, pri tom i kasne.
Sinisa Bozicu, mislim da ovde grijesis kada si rekao da ti nisu jasne dvije stvari. Smatram da tebi nije jasno mnogo vise stvari od samo dvije, cak je pitanje da li je tebi bilo sta jasno.
Nasa carina ne radi nista drugacije. Svaki paket koji sam dobijao od Amazona ili od nekog korisnika eBay-a bio je otvoren, pregledan i ponovo zapakovan na carini, nakon cega mi je prilikom preuzimanja paketa naplacivan carinski pregled od 2-3KM.
Na svakoj posiljci pise njena sadrzina. Posta carinjenja ima svoje pravilnike kojima se propisuje sta otvaraju,a sta pustaju,sta carine a sta prosljedjuju posti na dostavu. Generalno iskustvo ako poredimo carinu bih i carinu srbije je definitivno na strani bih.
Dobijao sam robu preko carine i nikad nije bilo problema. Oni pošiljku otvore , utvrde da je to to i zapakuju. Naplate svoje usluge.
Sta lupate gluposti!
Ja zadnjih 6m redovno kupujem stvari na ebay i noramalo mi stizu. Niti placam carinu niti bilo sta drugo.
A stvari su patike, trenerke, majice… Svega vrijedonost od nekih 10$ pa do 180$ za patike.
Postoji jedna caka, kazete prodavcu da navede na racunu da je cijena do 50$ i svima dobro.
A sto se tice odpakivanja, kakva je to glupost da se ne odpakuju pojedine stvari??? Ja porucim 200g koke iz Kolumije i kazem da napisu na paketu da je knjiga i carina da ne odpakuje???
Kao sto rekoh, Sliniša Božiću, ništa tebi nije jasno.
@nehs
paket koji stize na postu carinjenja u vrijednosti do 500 KM se ne carini, vec ga prosljedjuju posti i placas samo dostavu.
Bravo sliniša, bravo!
Za nehsa i lemija!
Molim vas ima li neki portal u BiH ili vi da pojasnite, kako se plaća i kupuje preko pay pal ili eBay.
kako se naručuje,kolika dođe poštarina iz Kine ili Amerike, kako da se učlanim u taj klub i dobijem zvaničnu registraciju, jer mi je to malo nepoznato.
ako zelis da kupujes na ebay, moras se registrovati na ebay.com. registracijom na tom sajtu mozes da pregledas sta drugi prodaju i da kontaktiras sa njima. da bi mogao da kupujes, moras imati i paypal nalog (jer se 99% kupovina na ebay izvrsava putem paypala). dakle, moras se registrovati i na paypal.com.
da bi se registrovao na paypal.com, moras imati neku od kreditnih kartica (visa, mastercard), dakle ne obicnu karticu vezanu za tekuci racun vec kreditnu karticu ili revolving karticu (o tome se mozes u svojoj banci raspitati). kad se registrujes na paypal, unijeces podatke o svojoj kartici, a onda ce ti na kraju mjeseca od banke stici izvjestaj na kojem ce pisati da ti je paypal skinuo 5 USD (tako je bar prije bilo), zajedno sa registracionom kodom. taj kod ces unijeti u svoj paypal nalog (u pitanju je sigurnosna mjera koja sluzi da bi se provjerilo da li je vlasnik kartice zaista ta osoba koja je otvorila paypal nalog). kad verifikujes paypal nalog, trebas otici na ebay.com, i povezati (linkovati) ebay nalog sa paypal nalogom (u korisnickom meniju imas tu opciju). kad to uradis, spreman si za kupovinu/prodaju na ebay.
o ebay trgovini postoje knjige napisane, preporucujem ti za pocetak da prodjes njihov tutorial, jer ima dosta caka koje trebas saznati.
Ni jedna Visa niti Master Card ili neka druga kartica ako je iz SRBIJE , nije važno da li je iz Raiffeisen banke ili neke druge inostrane banke , NE VAŽI u Pay-Palu , jer tamo Srbije nema .
evo gledam sad na sajtu paypal, ne postoji mogucnost registrovanja nekog ko je rezident srbije. srbija je tako u neslavnom drustvu sa sljedecim zemljama ciji rezidenti takodje ne mogu koristiti paypal:
Bjelorusija ,Egipat, Makedonija, Moldavija, Gruzija, Iran , Pakistan , Libanon, Paragvaj Nigerija, Banglades, Sirija, Crna Gora, Gana Uzbekistan, Obala Slonovace, Palestina, Libija , Irak, Sudan , Kamerun, Mijanmar, Zimbabve, Monako, Kuba, Avganistan,Haiti, Liberija, Cetralnoafricka Republika, Istocni Timor, Ekvatorijalna Gvineja, Sjeverna Koreja, Zapadna Sahara.
divno drustvo.
ali, postoji caka. moze se koristiti servis 2checkout.com, putem kojeg se mogu slati isplate na paypal sistem, jedini problem je sto se mora platiti provizija, koja i nije bas jeftina, na 100 evra uzimaju 7 evra provizije…postoji i slican servis, moneybookers.com, ali njih nisam probao…
Ja obično kupujem i preko Dealextreme-a, Dino Directa, Tiny Deal-a i sa Kinezima nisam imao problema.
Veći problem je naša birokratija i carina.
Evo primera:
Naručio refabrikovani mobilni samsung sa Dealextreme-a za koji sam platio (odbivši kredit poene) 52 švajc.franka(oko 4750din) ili po fakturi 70 USD (zajedno sa kredit poenima).FreeShipping…
Na adresu mi stiže pismo iz carine NS da dostavim fakturu i dokaz o uplati, šta sam i uradio.
Na taj iznos uračunali su mi 3.500 dinara poreza i carine.
Ograđuju se od svega, jer “tako kompjuter izračuna”. Izađe da je carina sa porezom oko 55% umesto oko 30% , na iznos koji uopšte i ne podleže carini.
Izgleda da se nekom svideo mali roze polovni (refabrikovani) telefon , pa nešto muvaju. To mi dođe kao jedino “razumno” objašnjenje.
Posle ovoga ne vradi ni pričati o E-bay-u i PayPal-u jer je to najmanja prepreka ka trgovini sa inostranstvom.
Pozdrav