BEOGRAD, Smanjenje poreza na zarade sa 12 na 10 odsto smanjilo bi sivu ekonomiju i dovelo do povećanja plata zaposlenih, kažu privrednici.
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić najavio je da je u planu da se do jeseni smanji porez na plate na 10 odsto i da se poveća dio neoporezive zarade, jer na taj način Srbija želi da postane još atraktivnija za ulaganje.
“To je dobra odluka za nas privrednike. Sve benefite koje dobijemo od toga verovatno ćemo dati kao stimulans radnicima za povećanje ličnih dohodaka”, rekao je predsjednik Upravnog odbora kompanije Metalac Dragoljub Vukadinović.
On je naveo da bi se na taj način, kako grube računice govore, platni fond te kompanije koji iznosi oko milion evra, rasteretio za 40.000 do 50.000 evra.
Direktor korporativnih komunikacija u preduzeću Tigar iz Pirota Srđan Stojanović kaže da u toj kompaniji pozdravljaju svako rasterećenje privrede. “Za sada je reč samo o najavi tako da verujem da privrednici još nisu radili konkretne analize šta donosi sniženje poreza na zarade radnika. U svakom slučaju takvi potezi mogu da ohrabre privredu i da omoguće zadražavanje ali i povećanje broja zaposlenih”, rekao je Stojanović.
On je naveo i da od poslovne politike preduzeća zavisi gde bi bio uložen višak sredstava dobijen smanjenjem oporezivanja zarada.
Vlasnik “Galeb grupe” Radislav Veselinović naveo je da bi rasterećenje privrede dovelo do novog zapošljavanja i legalizacije radnika koji rade na crno. “Međutim, ja sam za to da dođe do potpunog ukidanja poreza na zarade, a ne samo da se smanji taj porez za dva odsto”, rekao je Veselinović.
Predsjednik Unije poslodavaca Srbije Stevan Avramović podsjetio je da je to Udruženje već tražilo da se smanje porezi i doprinosi i ocijenio da bi se smanjenjem poreza podstaklo zapošljavanje radnika koji rade ‘na crno’ a povećala bi se i produktivnost zaposlenih.
“To bi uticalo i na povećanje stranih investicija, a Srbija ne bi više bila označena kao zemlja sa najvećim opterećenjem zarada u regionu”, rekao je Avramović.
Portparol Udruženja poslodavaca Srbije (UPS) Dragoljub Rajić naveo je da ukupno opterećenje zarade (porez na zarade, doprinosi PIO, zdravstveno osiguranje) u Hrvatskoj za oko 20 odsto manji nego kod nas, a u Bosni i Hercegovini ti troškovi su manji čak za 28 odsto.
Kod pojedinih sektora privrede kao što je to tekstilna industrija optrećenja su i za 50 odsto niža nego kod nas jer je ta grana niskoprofitna i taj vid stimulacije je potreban zbog velike kineske konkurencije u Evropi, rekao je Rajić. Tanjug