BANJALUKA, Prioritetni zadatak visokoškolskih ustanova za naredni period treba da bude kreiranje, unapređenje i revizija studijskih programa u pravcu potreba tržišta rada i evropskih kvalifikacijskih okvira, zaključeno je na Četvrtoj konferenciji visokog obrazovanja RS.
Na konferenciji čija je tema bila „Uspostavljanje sistema kvaliteta u visokom obrazovanju“ ukazano je i na potrebu jačanju infrastrukture visokoškolskih ustanova za intenzivniji naučnoistražovački rad, preciznije definisanja postupaka licenciranja i akreditacije, kao i afirmaciju preduzetništva na visokoškolskim ustanovama.
Načelnik Odjeljenja za visoko obrazovanje u Ministarstvu prosvjete i kulture RS Biljana Vojvodić rekla je da je Četvrta konferencija opravdala svoju ulogu u smislu da visokoškolske ustanove prepoznaju pravce i metode u kojima treba dalje da djeluju.
Ministar prosvjete i kulture RS Anton Kasipović je rekao da je stanje u visokom obrazovanju u RS neuporedivo bolje od prethodnih godina, ali da je neophodna aktivnija uloga studenata u odlučivanju.
„Pred nama je završna verzija zakona o visokom obrazovanju i mislim da jeste važno da zajedno radimo na konačnom dizajnu tog zakona i rješavamo sva važna pitanja“, rekao je Kasipović novinarima po završetku Četvrte konferencije visokog obrazovanja.
Predsjednik Unije studenata RS Milan Petković je rekao da nije optimističan kada su u pitanju dalje reforme u visokom obrazovanju prvenstveno zbog apatičnosti akademske zajednice i suprostvljenih stavova između profesora koji govore o idealnom stanju i studenata koji se suočavaju sa brojnim problemima.
„Imali smo prezentacije studenata koji govore o neljudskim uslovima života u studentskom centru, a ni u studentskom centru u Banjaluci nije bolja situacija“, rekao je Patković i dodao da se studenti žale i na zastarjele nastavne planove i programe i profesore koji ne žele promjene i nisu spremni za Bolonjski proces.
On je naglasio da je najžalosnije to što profesori ne žele da se koriguju i da prihvataju nova znanja, te da je nedopustivo i sramotno da se oglušavaju na konkretna pitanja i prijedloge studenata.
Četvrta konferencija visokog obrazovanja RS pod nazivom „Uspostavljanje sistema kvaliteta u visokom obrazovanju“ održana je juče i danas u Banjaluci u organizaciji Ministarstva prosvjete i kulture RS.
U radu konferencije učestvovali su predstavnici Narodne skupštine RS, Akademije nauka i umjetnosti RS, Savjeta za razvoj visokog obrazovanja RS, Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH, resornog ministarstva, javnih i privatnih visokoškolskih ustanova, te studenata.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
u RS ce se poceti zavoditi red u visokom skolstvu onda kad se zaustavi prodaja diploma na privatnim fakultetima.
a to znaci, nikad.
reformu treba započeti/i završiti u glavama, a ne u aktima..problem nije u programu,nego u sistemu vrijednosti..naši diplomci,najčešće,imaju samo visoko zvanje,sve drugo im je prilično nisko, i to je problem..fasada će možda nekada i izgledati pristojno,temelji će uvijek da klize..tužno je svakodnevno gledati te homo erektuse kako se upinju da tobože nešto reformišu..??