BIJELJINA, Republika Srpska /RS/ ispunila je sve uslove Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ za nastavak stendbaj-aranžmana, ali ovaj program neće moći biti realizovan ukoliko sve uslove ne ispuni i Federacija BiH /FBiH/ – rekao je danas ministar finansija RS Aleksandar Džombić.
On je istakao da su uslovi stendbaj-aranžmana MMF-a potpuno jasni i stavljeni od ranije pred cijelu BiH, pred zajedničke institucije, institucije FBiH i RS koje imaju da izvrše različite obaveze.
“Nažalost, uslov za nastavak i održavanje stendbaj-aranžmana je ispunjenje svih uslova iz pisma namjere svih nivoa vlasti. Ako se u nalazu kontrole, koji će posjetom MMF-a biti za 15 dana, konstatuje da nisu izvršeni uslovi iz pisma namjere onda aranžman može biti otakazan odnosno prolongiran do perioda do kada se steknu uslovi”, rekao je Džombić, komentarišući mogućnost da najnovija dešavanja u FBiH, u vezi sa spornim zakonom, naruše ispunjenje uslova za odobrenje ovog aranžmana.
On je istakao da se situacija u FBiH odražava i na RS, jer i ako je RS ispunila sve uslove iz pisma namjere, a FBiH ne ispuni, program neće moći biti realizovan. Džombić je podsjetio da je o ovakvim mogućnostima ranije razgovarano sa MMF-om.
“Nažalost, pošto je BiH članica MMF-a, ne postoji mogućnost da se za RS odobri aranžman iz pisma namjera bez obzira što ona ispunjava sve uslove”, rekao je Džombić u Bijeljini.
Federalni ministar finansija Vjekoslav Bevanda upozorio je danas da FBiH neće imati čemu da se nada ako propadne aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom, a Svjetska banaka se povuče.
Bevanda kaže da će eventulano odstupanje FBiH od onog na šta se obavezala aranžmnom sa MMF-om, značiti izostanak nove tranše, što bi bio novi udar na federalni budžet.
“Vidjećemo šta će biti. Misija MMF-a doći će 3. maja u BiH, a mi opet nećemo imati usvojen zakon o platama. Ne znam šta će se desiti, ali bojim se da je svima više dosta, a to sam osjetio i u jučerašnjim razgovorima s predstavnicima Svjetske banke”, rekao je Bevanda za Portal “Vijesti.ba.”
Prema njegovim riječima, sukob između federalne Vlade i Parlamenta o zakonu o platama dogodio se zbog amandmana kojim je traženo da se uvedu benificirane penzije za poslanike, što nije bio vladin prijedlog. Srna