BEOGRAD, Novo zoniranje Beograda, koje je zaživjelo od početka ove godine, na muke je bacilo beogradske preduzetnike. Zahvaljujući njemu obračunate su nove tarife komunalne takse za isticanje firme. Ove godine će vlasnici preduzeća i radnji morati za ovu dažbinu da izdvoje u prosjeku – 114 odsto više novca.
Vlasnik samostalne trgovačke radnje na Vračaru isticanje firme je u 2009. platio 22.400 dinara. Za 2010, za istu namjenu će morati da izdvoji čak 49.800 dinara. Njegov kolega, koji na istoj opštini drži ugostiteljski objekat, umjesto 24.560 dinara godišnje, moraće da plati – 58.905 dinara.
– Odluka o novom zoniranju objavljena je u “Službenom glasniku” grada Beograda 28. decembra prošle godine – čuli smo u rakovičkoj Upravi prihoda. – Izmjenjene su tarife komunalih taksi, ali i zone u kojima se objekti nalaze. Visina dažbine zavisi od djelatnosti kojom se firma bavi, kao i od toga da li joj je na toj adresi sjedište.
Poskupljenje je zabrinulo privrednike okupljene oko Unije poslodavaca Srbije. Upozoravaju da neće mirno prihvatiti povećanje i potpisuju peticiju kojom zahtjevaju “vraćanje” cjenovnika na nivo iz prošle godine.
– Komunalne takse za isticanje firme bile su i pre ovog povećanja previsoke – kaže Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca. – Ako se tako stimulišu građani da otvore firme i postanu preduzetnici onda niko neće otvarati firme, nego će raditi na crno. Komunalna taksa za isticanje firmi uopšte ne postoji u 17 od 24 zemlje Evropske unije, a tamo i gdje postoji nju plaćaju samo velike firme koje su zagađivači ili zauzimaju značajan magacinski i parking prostor u jezgru velikih gradova.
Unija poslodavaca Srbije uputila je i Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu zahtjev da se uvede kontrola u određivanju visine komunalnih taksi na nivou Republike i da se one određuju prema razvijenosti regiona. Zahtjevaju i da se one koriguju samo za visinu inflacije i rast troškova života.
Promet manji za petinu
U uniji poslodavaca napominju da su privrednici tokom 2009. godine zabilježili ogroman pad prometa. On je u prvom kvartalu 2010. godine opao za 20,9 odsto u odnosu na prvi kvartal 2008. godine. Rast inflacije, cijena na malo i troškova života u prošloj godini, prema zvaničnim republičkim statistikama, bio je u granicama od 10 odsto, ističu poslodavci. Novosti