BEOGRAD, Predsjednik Srbije Boris Tadić otvoriće 4. maja u Oslu poslovni forum Srbija – Norveška i taj skup je dobra prilika da se norveškim preduzetnicima predstave mogućnosti privrede Srbije, rečeno je Tanjugu u Privrednoj komori Srbije (PKS).
U državno-privrednoj delegaciji Srbije, koju će tokom dvodnevnog boravka u Norveškoj predvoditi predsjednik Tadić, biće i ministar trgovine Slobodan Milosavljević i predsednik PKS Miloš Bugarin.
Tokom održavanja foruma u Oslu, a takođe i u kontaktima privrednika iz dvije zemlje – od 4. do 6. maja, obaviće se i brojni poslovni razgovori između predstavnika naših i norveških kompanija, najavljeno je u PKS.
Privredna saradnja između dvije zemlje je za Srbiju naglo dobila na značaju nakon što je krajem jula 2006. godine norveški mobilni operator – “Telenor” – kupio većinski paket akcija srpske kompanije “Mobi 63”, tada u većinskom državnom vlasništvu, za milijardu i 513 miliona evra. Time je “Telenor” postao najveći strani investitor u srpsku ekonomiju.
Navedena srpska firma je krajem avgusta 2006. zvanično postala vlasništvo “Telenora”, koji je u protekle četiri godine uspješno poslovao na tržištu naše zemlje, a u februaru 2010. je dobio i licencu za fiksnu telefoniju.
Još nekoliko norveških kompanija, je osim “Telenora”, investiralo u našu privredu, ali je vrijednost tih ulaganja bila znatno manja, dok su trgovinski odnosi dve zemlje postali nešto življi tek od polovine ove decenije, navode u PKS.
Postoje, međutim, prema ocjeni Komore, brojne neiskorišćene mogućnosti da se dvostrana trgovinska saradnja dvije zemlje unaprijedi.
U proteklih nekoliko godina, naime, Norveška je Srbiji, uglavnom, bila manje značajan partner, pošto je zauzimala veoma skromno mjesto na listi ( između 40 i 50 pozicije) država sa kojima je naša zemlja imala najveći nivo izvoza i uvoza.
Globalna privredna kriza je, kako navode eksperti PKS, u toku protekle dvije godine uticala na osjetan pad svjetske trgovine, a takođe i na nivo robne razmjene Srbije i Norveške, pa je i zbog toga poslovni forum u Oslu šansa da se ukupni privredni odnosi dvije zemlje “relaksiraju” i značajno unaprijede.
U periodu od 2005. do kraja 2008. vrijednost robne razmjene Srbije i Norveške uvećana je na više od 30 miliona dolara godišnje u oba pravca, ali sa značajnim deficitom na našoj strani.
Lani je, međutim, zabilježen osjetan pad srpsko – norveške trgovine i ta bi tendencija, pod uticajem tekućeg privrednog ožiljavanja u obje zemlje, u 2010. trebalo, bar donekle da bude ublažena.
Značajno je pomenuti i da je sredinom decembra prošle godine u Ženevi potpisan dokument o slobodnoj trgovini između Srbije i četiri zemalje – članice sporazuma EFTA, među kojima je i Norveška.
Taj sporazum će, kako je prilikom potpisivanja tog akta izjavio ministar za ekonomiju Mladjan Dinkić, omogućiti bescarinski izvoz srpskih proizvoda na tržište Norveške i još tri članice EFTE.
Norveška je, prema svim meritornim pokazateljima, jedna od privredno najrazvijenijih zemalja svijeta, sa bruto domaćim proizvodom (BDP) po glavi stanovnika koji je medju najvišim na svijetu.
Stručnjaci navode da Norveška, koja se prostire na površini od približno 324 hiljade kvadratnih kilometara, a naseljava je oko 4,6 miliona ljudi, raspolaže velikim prirodnim bogatstvima, u vidu značajnih zaliha nafte, šuma, minerala, ribe i vode.
Nafta i gas predstavljaju najznačajnije delove norveške privrede, u kojoj vlada kontroliše ključne sektore, uključjući i energetiku. Prije izbijanja tekuće privredne krize samo Saudijska Arabija i Rusija su izvozile više te osnovne energetske sirovine od Norveške.
Statistički podaci pokazuju da je Norveška i jedan od vodećih svjetskih proizvođača aluminjuma, brodova, raznih mašina i ribljih proizvoda.
Visok industrijski potencijal Norveške čini tu zemlju, prema ocjeni međunarodnih eksperata, vrlo privlačnom za sve inostrane partnere, a među njima i one koji, poput Srbije, žele da ubrazno modernizuju vlastitu ekonomiju i osposobe je za veće isporuke na strano tržište. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Poslovni forum Srbije-Norveske ,ne poboljsava samo privrenu saradnji (u novo vreme) oba naroda nego u velikoj meri da potseti stradanja srpskog i norveskog naroda i pokazao da su postojali izvanredno dobri odnosi izmedju dve izbegle vlade ,u ime Jugoslavije kralj Petar II
i Norveski kralj Haakon II u Drugom svetskom rata u Londonu.
Postoji istoriska cinjenica da srpski ratni zarobljenici imaju najvise norveskih prijatelja kada su bili u norveskim zarobljenickim logorima , ziva je istina da su tada norveski civili hlebom bombardovali srpske zarobljenike , beguncima su davali toplu hranu i odelo , neki su uspeli da prebegli u svedsku , 2550 Srba je sahranjeni na”Rotvolu”u Tandhajmu (samo je tuzan prizor ) da je ovim srpskim mucenicima podignut ”bez hriscanski spomenik” i nigde ne dokumentuje koliko je Srba ostavilo svoje kosti duz norveske-svedske granice od 1941-1945 .godine.
Prijateljstvo izmedju Srbije i Norveske najbolje ilustrila premijer norveske Jenson Stoltenberg u jednom intervjuju , kada je bio norveski Ambasador u Srbiji u kojem ne prekriva njegova emocija i njegove dece , koliko su zavolio srpski narod kada je predsednik Boris Tadica bio u poseti Norveskoj.
Slicna dirljiva izjava je bila kralja norveske Haraldom V , koji isprica teske dane svog dede Haakona II i jugoslavenskog kralja Petra II za vreme Drugog svetskog rata i zato apeluje na obe zemlje da i dalje zadrze tradicionalno prijateljstvo i da ponova obnove biletarnu saradnju mobilni operater «Telenor» je jedan primer u Srbiji ali moze i vise .
Zato cestitam predsedniku Tadicu sto je otvorio poslovni forum Srbija-Norveska i imajuci uvidu da Srbija ima razvijenu poljoprivredu, razgranato vocarstvo i vinogradarstvo i dovoljno mineralne vode i norveska poseduje fosilno gorivo i verujem na licnu kompetenciju Slobodan Milosavljevic i na profesionalnost predsednika privredne komore Srbioje Milos Bugarin, nece biti problema da se plasiraju srpski proizvodi na norvesko trziste.