ZVORNIK, Na području opštine Zvornik u protekle četiri godine za potrebe povratnika, izbjeglica i interno raseljenih lica uloženo je oko 7,5 miliona KM, izjavio je danas resorni ministar Omer Branković.
Ministar za izbjeglice i raseljena lica Republike Srpske danas je u Zvorniku, nakon razgovora sa načelnikom opštine Zoranom Stevanovićem i savjetnikom ministra za izbjegla i raseljena lica Federacije BiH Mujom Hadžiomerovićem, rekao novinarima da su ta sredstva utrošena za obnovu stambenog fonda, razne infrastrukturne projekte i održivi povratak.
On je dodao da je od tih sredstava Fond za povratak BiH uložio oko tri miliona KM.
“Dio sredstava uložen je i za plaćanje participacije za stanovanje u alternativnom smještaju, gdje stanuju izbjegla i raseljena lica srpske nacionalnosti”, rekao je Branković.
Prema njegovim riječima, Ministarstvo za izbjeglice i raseljena lica RS izdvojiće ove godine 200.000 KM za povratak Bošnjaka i Hrvata u opštinu Zvornik, dok će lokalna zajednica odrediti koji će se projekti prioritetno raditi za ovu populaciju.
Ističući da će i za infrastrukturu u izbjegličkim naseljima na zvorničkoj opštini biti izdvojeno 210.000 KM, Branković je rekao da će resorno Ministarstvo nastojati da pomogne projekte održivog povratka u manjim iznosima.
Podsjetivši da je na nivou BiH ove godine za ovu populaciju izdvojeno 39 miliona KM, a entiteti, kantoni i lokalne zajednice oko 80 miliona KM, Branković je rekao da se sa tim iznosima u narednih 15 godine ne može završiti proces povratka, jer je 48 000 porodica izrazilo želju da se vrati na svoja prijeratna ognjišta.
“Jedini izlaz za rješavanja ovog pitanja je da se BiH kreditno zaduži za 400 miliona KM, kako bi proces povratka, shodno revidiranoj Strategiji Aneksa sedam Dejtonskog sporazuma, bio završen do 2014. godine”, naglasio je Branković.
Hadžiomerović je rekao da je Vlada FBiH u ovoj godini planirala 650.000 KM za obnovu stambenog fonda, infrastrukturu i održiv povratak Bošnjaka na područje zvorničke opštine.
Stevanović je pojasnio da lokalna zajednica “sondira situaciju na terenu, predlaže gdje sredstva treba prioritetno uložiti, vrši postupak izbora izvođača radova i koliko može vlastitim sredstvima pomaže neke projekte”.