BEOGRAD, Još niko nije izabran za savjetnika u prodaji akcija „Telekoma“ i potpuno je otvoreno pitanje da li će biti izabran imajući u vidu da se tek ocjenjuje da li ispunjava uslove propisane u konkursnoj dokumentaciji.
Apsolutno tvrdim da Komisija zakonito i transparentno sprovodi postupak, da nema unaprijed izabranog ponuđača i da će tako ostati do kraja ovog postupka, kaže Slobodan Ilić, predsjednik radne grupe za prodaju akcija „Telekoma“.
Komisija za javne nabavke će u narednih 15 dana ocijeniti da li jedina ponuda konzorcijuma „Sitigrup global markets“ za savjetnika u prodaji dijela akcija „Telekoma Srbije“ ispunjava uslove tendera. I dok u Ministarstvu ekonomije kažu da proces prodaje ide svojim tokom, Ilić ističe da su se pod ovim uslovima mogle očekivati maksimalno tri ponude.
Inače, pre dva dana je otvoren tehnički dio ponude kada je utvrđeno da se javio samo pomenuti američki konzorcijum. Tehnički uslovi koje je postavila Vlada podrazumijevaju da savjetnik može biti investiciona banka koja je u posljednje tri godine obavila najmanje jednu transakciju telekomunikacionih preduzeća iz Evrope, sa Bliskog istoka ili iz Zajednice nezavisnih država, vrijednosti veće od 500 miliona evra.
Ako ispunjava ovaj uslov, biće otvorena i finansijska ponuda.
– Postoje dva razloga zašto mislim da su se mogla očekivati samo tri ponuđača. Prvi se odnosi na procenjenu vrednost javne nabavke usluga, a druga na uslove koje su morali da ispune potencijalni ponuđači. Na jednoj od sednica Vlade iznos procenjene vrednosti predmeta javne nabavke smanjen je sa predloženih jedan odsto na 0,2 odsto, u odnosu na ostvarenu kupoprodajnu cenu akcija koje se prodaju – objašnjava Ilić.
Na pitanje da li su uslovi bili preteški za potencijalne ponuđače Ilić odgovara da su ovako postavljeni uslovi pokazali namjeru naručioca da se u otvorenom, zakonitom i transparentnom postupku izabere najkvalitetniji ponuđač koji će omogućiti ne samo da se po svaku cijenu proda dio akcija „Telekoma“, već da se postignu najbolji mogući tržišni uslovi u ovoj transakciji.
U kompaniji „Telekom Srbija“ nisu željeli da komentarišu broj ponuđača na tenderu i samo su kratko rekli da „Telekom“ ne sprovodi ovaj proces, pa samim tim i ne može da ga komentariše.
Vlada Srbije ranije je objavila da namjerava da proda polovinu od ukupno 80 odsto akcija koje posjeduje u „Telekomu Srbije“. Preostalih 20 odsto akcija je u vlasništvu grčke kompanije OTE, u kojoj „Dojče telekom“ ima 30 odsto kapitala.
I pored ove odluke moguće je da savjetnik preporuči prodaju manjeg ili većeg paketa akcija. Prema nedavnim najavama iz Vlade, očekuje se da će tender za prodaju dijela akcija „Telekoma Srbije“ biti raspisan krajem ljeta ili početkom jeseni ove godine. Blic