BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske (RS) Aleksandar Džombić rekao je da je Poreska uprava pristupila raskidanju ugovora sa svim preduzećima koja nisu poštovala ugovore o reprogramu, ali da sada postoji mogućnost da preduzeća podnesu nove zahtjeve za odgađanje tekućih poreskih obaveza i reprogram starih obaveza sa 31. decembrom 2008. godine pod uslovom da počnu da izmiruju tekuće obaveze ili dio njih.
“Postojao je jedan stepen neažurnost i mi smo morali da reagujemo. To je bio zahtjev sindikata, jer u ekonomsko-socijalnom dijalogu predstavnici sindikalnih organizacija su tražili da pokrenemo veći stepen naplate kod preduzeća koja su dobila pogodnosti za reprogram obaveza”, objasnio je Džombić.
On je rekao novinarima u Banjaluci da nije bilo nikakve pristrasnosti prilikom odobravanja reprograma i da je procenat ispunjenih zahtjeva bio veliki.
Džombić je dodao da se reprogram može različito posmatrati. Prema njegovim riječima, s jedne strane kao olakšanje privrednim subjektima koji u teškoj situaciji sa reprogramom poreskih obaveza na neki duži period mogu da ostvare tekuće poslovanje, zaposle ljude i održe kontinuitet u proizvodnji.
“Istovremeno, on predstavlja i određenu neažurnost kod privrednih subjekata, odnosno može da vuče određenu fiskalnu nedisciplinu, jer i oni koji redovno plaćaju obaveze postavljaju pitanje da li to treba da rade”, istakao je Džombić.
Komentarišući navode opozicionih poslanika iznesene u skupštinskoj raspravi o Konsolidovanom izvještaju o izvršenju budžeta, Džombić je rekao da je najviše spekulacija i dezinformacija bilo u vezi sa zaduženjima, ali je iz Izvještaja jasno vidljivo da je RS povukla 330 miliona novih kredita u 2009. godini od čega 131 milion samo za budžet od MMF-a, a ostalo za puteve i ostale infrastrukturne projekte.
“Zaboravlja se činjenica da je 2005. godine ukupno zaduženje RS iznosilo 60 odsto bruto domaćeg proizvoda, a da sada, i pored zaduženja prema MMF-u, iznosi oko 40 odsto što je značajno manje i predstavlja dodatnu sposobnost za otplatu ino duga”, naglasio je Džombić.
Zaboravio se, kaže Džombić, i sav napor aktuelne Vlade u vezi sa izmirenjem unutrašnjeg duga, kada je emitovano 370 miliona obveznica po osnovu ratne materijalne i nematerijalne štete i stare devizne štednje, i da je ta oblast potpuno uređena.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ne može nam niko ništa, jači smo od sudbine, ispala nam šansa, samo još oči da nam ispadnu.40% jeste manje od 60%, ali nije dodatna sposobnost otplaćivanja ino duga (uz rezervu o BDP-u kao uporedniku 2005. i 2009.).