ATINA, Bezmalo tri četvrtine (73 odsto) rukovodilaca velikih kompanija, koje je anketirala agencija Blumberg, smatra da postoji velika vjerovatnoća da će Grčka bankrotirati zbog dužničkih obaveza.
Samo 23 odsto anketiranih je izjavilo da paket vanrednih mjera Evropske unije i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za spasavanje “problematičnih” zemalja u zoni evra, vrijedan bilion dolara, može da spriječi bankrotiranja unutar evrozone i spasi Uniju od raspada.
Čak 40 odsto njih misli da će Grčka najvjerovatnije biti prinuđena da napusti zonu evra.
Bezmalo polovina (48 odsto) anketiranih ne podržava politiku koju vodi predsjednik Evropske centralne bnke (ECB) Žan Klod Triše. Pozitivnu ocjenu je Triše, koji je pristao da podrži problematične zemlje evrozone otkupom njihovih dužničkih hartija, dobio od samo 41 odsto anketiranih, dok je u januaru njegovu politiku podržavalo 60 odsto, a samo 27 procenata anketiranih nije odobravalo njegove odluke.
Strahovanja vezana za narastanje dužničke krize i potencijalne posljedice takvog ishoda događaja po svjetsku ekonomiju uticala su na pad vrijednosti evra prema dolaru za 17 procenata od početka 2010. godine. Većina (60 odsto) učesnika kvartalne ankete koju redovno sprovodi Blumberg, očekuje dalji pad kursa evra u naredna tri mjeseca.
Evropski pretplatnici Blumberga pozitivnije ocjenjuju šanse da će EU rješiti unutrašnje probleme pomoću vanrednog paketa mjera. Među Evropljanima je bezmalo trećina optimistički raspoložena.
Među prekookeanskim pretplatnicima agencije je mnogo više pesimista, a samo 14 odsto anketiranih u SAD vjeruje u efikasnost antikriznog plana.
U cjelini, 40 odsto anketiranih smatra da je moguć bankrot u Evropi čak i poslije usvajanja zajedničkog plana EU i MMF, dok 35 odsto ne isključuje da bi neke zemlje mogle da napuste evrozonu. Da će se na ovaj korak odlučiti Portugalija vjeruje 20 odsto, a Španija – 15 procenata anketiranih.
Većina investitora u sve tri regije (Evropa, Azija i SAD) smatra da je Grčka najvjerovantniji pretendent za bankrot, 35 odsto anketiranih smatra da bi to moglo da se desi Portugaliji, a četvrtina strahuje od bankrota Španije.
Od vanevropskih zemalja, strahovanja budi Argentina, za koju 31 odsto učesnika ankete smatra da bi mogla da objavi nemogućnost da servisira dugove. Tanjug