BEOGRAD, Gotovinski krediti u Srbiji, sa prosječnom, godišnjom kamatom od 17,60 odsto najskuplji su u regionu. Glavni razlozi su krhka ekonomija i visoka inflacija, ali i nestabilan kurs. Takođe, bankari ne žele da se izlažu riziku, jer su sve veća kašnjenja u otplati kredita, i ne znaju kako ubuduće, zbog krize, da naplate svoje usluge.
Prema posljednjim podacima Kreditnog biroa, dug građana za keš kredite iznosi nepunih 100 milijardi dinara i blago raste,prije svega, zbog subvencionisanih zajmova, koji su znatno jeftiniji od komercijalnih pozajmica banaka.
Banke koje gotovinske zajmove plasiraju iz svojih sredstava vrlo su oprezne i prije svega se štite visokim kamatama. Tako kamate za keš zajmove vezane za evro dostižu i 22 odsto godišnje,uz depozit od 30 odsto, a na dinarske pozajmice i do 26 odsto. Ima, međutim, banaka koje su odlučile da budu fleksibilnije i da iskoriste priliku da privuku klijente i ove iste kredite nude po duplo nižim cijenama odnosno od 9,90 odsto ako su indeksirani, i bez depozita, kao i već od 14,90 odsto ukoliko se klijenti odluče za dinarsku varijantu.
Kod nas posluju banke iz različitih zemalja, koje su imale različite probleme zbog krize. U skladu sa tim ponašaju se i prema klijentima. Velike probleme stvara i stalno jačanje evra i “švajcarca”, a oko 70 odsto zajmova vezano je za strane valute. Rate kredita su sve veće, a plate stanovništva ili stagniraju ili padaju. U Srbiji, za razliku od drugih zemalja, sredstva obezbjeđenja kredita su liberalnija, ali je zato cijena veća. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.