BEOGRAD, Vladina radna grupa razmatra prijedlog da se povećaju akcize na tečni naftni gas i jednu vrstu dizel goriva, a da se smanji akciza na motorni benzin, izjavio je danas državni sekretar u Ministarstvu finansija Vuk Đoković, ističući da rad na takvom prijedlogu zahtjeva opreznost, zbog efekata koje će imati na budžet u dužem periodu.
On je naglasio da će se o prijedlogu radne grupe izjasniti Ministarstvo finansija i dodao da je jasno da će, u slučaju da se smanje neke akcize, prihodi budžeta morati da se nadomjeste na drugoj strani.
Niko nije u načelu protiv smanjenja akciza, ali ukupni prihodi budžeta moraju da ostanu isti, tačnije onakvi kakvi su planirani Zakonom o budžetu za ovu godinu, rekao je Đoković.
Prema njegovim riječima, treba imati u vidu i to da je akcizna politika dogovorena sa Međunarodnim monetarnom fondom, kome treba objasniti razloge za donošenje takve odluke.
“Naša preporuka je da se svakoj promeni priđe oprezno. Ono što nedostaje tom predlogu jeste procena o posledicama koje će na duže staze imati povećanje cena jedne vrste goriva u odnosu na drugu vrstu goriva”, naglasio je Đoković.
On smatra da akcize na gorivo, koje su utvrđene još prošle godine, nisu previsoke, što se može vidjeti kada se uporede sa visinom akciza u EU, ali i u okruženju, i da na visoku cijenu goriva utiču i drugi faktori.
“Akciza na gorivo je potrebna da bi se ispunjavale funkcije republičkog budžeta. Oko 20 odsto tog prihoda ide za održavanje puteva”, podsjetio je Đoković i dodao da se ostatak novca usmjerava na ispunjavanje drugih funkcija države, od kojih korist imaju svi građani.
Prema njegovim riječima, i argumenti za smanjenje akciza koji se mogu čuti u javnosti nisu potkrepljeni argumentima i činjenicama.
“Dakle, ako se uzme u obzir pravičnost i progresivnost poreza, vi ćete osloboditi plaćanja nekog ko koristi najviše benzina, a onaj ko koristi javni prevoz platiće voznu kartu svega nekoliko dinara jeftinije”, ukazao je Đoković.
On je naglasio da će, čim Radna grupa izađe sa konačnim stavom, Ministarstvo finansija saopštiti jasan stav gdje su problemi sa tom inicijativom.
“Pozdravljamo inicijative jer je to kompenzatorni mehanizam – smanjite jednu akcizu a povećate drugu, to daje neto efekat nula, ali dovodi do određene distorzije čije efekte ne znamo”, rekao je Đoković.
Kada budemo utvrdili i te efekte, mislim na prihode budžeta, i kada o tome budemo porazgovarali i sa MMF-om, moći ćemo da govorimo o eventualnom smanjenju akciza, rekao je Đoković.
On je podsjetio i da je Ministarstvo finansija u krajnjoj instanci ono koje je nadležno da predlaže i vodi akciznu politiku. Tanjug
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.