BEOGRAD, Od oko milion građana koji su podigli kredite kod banaka, već u ovom trenutku njih oko 200.000 nisu u stanju da vraćaju dug. Najteže je onima koji su uzeli stambene zajmove. Ukoliko zaostaju sa otplatom mjesečnih rata, banke mogu da aktiviraju hipoteku i da ih ostave bez krova nad glavom. Bankari upozoravaju da građani, ukoliko ima problema sa vraćanjem kredita, treba odmah da se jave i da pokušaju da pronađu zajedničko rješenje. Najčešće je to refinansiranje starih zajmova, a ponekad i uvođenje grejs perioda, odnosno mirovanja pozajmice.
Ukoliko klijent odbija saradnju sa bankom, a kasni ili je prekinuo da otplaćuje rate, onda se može dogoditi da mu banka stavi administrativnu zabrana na cijelu platu. U takvim slučajevima, kredit se smatra dospjelim u cjelosti i banka uzima cijelu platu dok ne namiri svoje potraživanje. Ako je u pitanju stambeni zajam, onda obaveze u prvih nekoliko mjeseci preuzima Nacionalna korporacija, ukoliko je zajam osiguran, a zatim se stan ili nekretnina koja je stavljena kao zaloga aktivira.
– Prvi i najvažniji korak jeste kontakt putem telefona, tokom kojeg službenici banke nastoje da sa klijentom iznađu rješenje koje je najbolje za obje strane – kažu i Rajfajzen banci. – Naravno, važno je i da klijent bude onaj koji će inicirati ovakav razgovor.
Ukoliko klijent, kako kažu u Rajfajzenu, koji se suočio sa nekim od navedenih problema, izrazi želju da u saradnji sa bankom nađe najbolje rješenje za nastavak otplate svojih obaveza, banka će nakon detaljne analize trenutnih finansijskih mogućnosti klijenta, ponuditi reprogramiranje svih obaveza, što uključuje produženje roka otplate, uvođenje počeka u otplati glavnice, promjenu valute u kojoj je kredit odobren, promjenu datuma u mjesecu kada dospjevaju rate ili obuhvatanje svih plasmana klijenta u jedan novi kredit.
Banke građanima koji kasne sa otplatom kredita prvo šalju pismenu opomenu i to najčešće između 15. i 30. dana od dana dospjelosti rate koja nije na vrijeme uplaćena. Na taj način se klijent “podsjeća” da nije na vrijeme izmirio svoje obaveze i da je banka počela da obračunava zateznu kamatu. Druga opomena se šalje ukoliko se klijent nije javio poslije prve i nije reagovao uplatom zaostale rate. Vremenski posmatrano druga opomena se šalje između 45. i 60. dana od nastanka kašnjenja. Ovaj period, kako ističu bankari, postaje kritičan i za klijenta jer se njegov dug nagomilava kako zbog dospjevanja narednih rata tako i zbog zateznih kamata. Inače, posle 60 dana kašnjenja sa izmirenjem mjesečnih obaveza, to registruje i Kreditni biro što dodatno smanjuje šanse dužniku da uzme novi zajam i da na taj način riješi problem.
Sve do suda
Ako se klijent ne odaziva na telefonske pozive i ne reaguje na pismene opomene onda se kontaktira sa poslodavcem zaposlenog ili žirantom. Firma se obavještava o kašnjenju u otplati kredita i aktivira se administrativna zabrana, odnosno dug se naplaćuje direktno od plate. Ova mjera se preduzima kada građanin kasni više od 75, a najviše 90 dana. Nakon tri mjeseca kašnjenja banka upućuje klijentu opomenu pred utuženje, nakon čega ili dolazi do vansudskog postupka namirenja ili se pokreće sudski postupak.
Refinansiranje
Prema riječima bankara najgora moguća opcija za klijenta je odbijanje saradnje sa bankom u situaciji kada kasni sa obavezama i neodazivanje na pozive banke. Time se samo ubrzava proces pokretanja sudskog spora i prinudne naplate.
Da bi izašli u susret klijentima banke su uvele kredite za refinansiranje. Time se građanima koji ne kasne duže od 60 dana omogućava da smanje svoje mjesečne rate za 20 odsto i da im se najmanje 12 mjeseci produži rok otplate kredita. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
E, nagodiće te se baš, pa uzeće dušu ovom jadnom i napaćenom narodu ovi strani bankari sa lihvarskim kamatama. Ovo nema nigdje u Evropi samo u EX YU.