BRISEL, Komesar Evropske unije /EU/ za energiju Ginter Etinger saopštio je da je veoma zabrinut zbog jučerašnjeg poremećaja u dostavi gasa Litvaniji.
Litvanija je javila u Brisel da dobija pedeset odsto manje gasa u tranzitu iz Bjelorusije, nego što je dogovoreno sa Rusijom – navodi se u jučerašnjem saopštenju iz kancelarije evropskog komesara za energiju.
Ranije juče Njemačka, Poljska, Litvanija, tri zemlje koje manjim dijelom zavise od tranzita gasa iz Rusije preko Bjelorusije, javile su u Brisel da nemaju poremećaja u dostavi.
Evropska komisija to je objavila, uz napomenu da očekuje da dotok gasa iz Rusije prema Evropskoj uniji neće biti poremećen, kao i da je u stalnom kontaktu sa Njemačkom, Poljskom i Litvanijom.
Juče ujutru je Evropska komisija reagovala na saopštenje Gasproma u kojem je navedeno da će ruska državna kompanija smanjiti količinu isporuke gasa Bjelorusiji, zbog neplaćenih računa. Ovo Gaspromovo saopštenje izdato je nakon nekoliko dana nesuglasica između Moskve i Minska o bjeloruskom računu za gas.
U danima dok su Rusi najavljivali ovaj potez, Bjelorusi su rekli da će, smanji li Moskva njima dostavu, oni uzeti razliku od one količine ruskog gasa koja je inače u tranzitu prema Evropskoj uniji.
Evropska komisija juče je, preko Etingerovog portparola, poručila da ne želi biti talac bilateralnih sporova između Minksa i Moskve.
Portparol komesara za energiju, Malena Holcer “prepričala” je da je Ginter Etinger u utorak telefonski razgovarao sa bjeloruskim potpredsjednikom vlade, Vladimirom Semaškim. U tom razgovoru, Etinger nije dobio od Vladimira Semaške, jasan odgovor o tome hoće li, ili neće, Minsk zaustaviti tranzit ruskog gasa prema Evropskoj uniji.
“Gasprom” je Bjelorusiji početkom sedmice smanjio dnevne isporuke gasa za 15 odsto, dok je najavljeno da će, u slučaju da ne bude nađeno rješenje za spor, u predstojećim danima isporuka biti smanjena do 85 odsto.
Direktor “Gasproma” je 16. juna tokom sastanka sa ruskim predsjednikom Dmitrijem Medvedevim rekao da je glavni uzrok duga od 200 miliona dolara to što Bjelorusija nastavlja da, prema svojoj odluci, plaća gas po prošlogodišnjim cijenama.
Neke zemlje bivšeg Sovjetskog Saveza imale su povlaštenu cijenu gasa, ali naknadno, Moskva je tražila da joj Ukrajina plaća istu cijenu kao i zemlje Evropske unije, umanjenu za cijenu tranzita.
To isto traži i od Bjelorusije. Razlika između onoga što je Minsk platio i onoga što Moskva traži je 200 miliona evra.
Sada Bjelorusija traži da joj Rusija za tranzit plati 200 miliona evra.