BANJALUKA, Osiguranici iz Srpske koji borave u nekoj od deset zemalja sa kojima BiH ima potpisan sporazum zdravstvenu zaštitu ne moraju da plaćaju ako imaju potvrdu Fonda zdravstvenog osiguranja RS, koja košta dvije marke i na čije se izdavanje ne čeka.
Potvrdila je ovo “Glasu Srpske” službenik za odnose s javnošću Fonda zdravstvenog osiguranja RS Nikolina Dušanić.
– Osigurana lica za vrijeme privremenog boravka u inostranstvu, turističkog putovanja, privremenog rada ili studija mogu da koriste pravo na zdravstvenu zaštitu u zemljama sa kojima BiH ima potpisan Sporazum o socijalnom osiguranju – rekla je Dušanićeva.
Ona je naglasila da BiH takve sporazume ima potpisane sa Srbijom, Crnom Gorom, Hrvatskom, Slovenijom, Makedonijom, Turskom, Holandijom, Austrijom, Njemačkom i Italijom.
– Prije odlaska u pomenute zemlje osigurano lice je dužno da od porodičnog ljekara zatraži uvjerenje o trenutnom zdravstvenom stanju. S tim uvjerenjem osiguranik odlazi u nadležnu poslovnicu FZO RS, u kojem mu se izdaje potvrda koja mu omogućava pravo na medicinsku pomoć u zemlji u koju putuje – rekla je Dušanićeva.
Ona je dodala da osigurana lica koja posjeduju odgovarajuću potvrdu po dolasku u inostranstvo treba da se jave organizacionoj jedinici zdravstvenog osiguranja te zemlje.
– Tamo dobijaju bolesnički list, koji im, u slučaju da im zatreba hitna medicinska pomoć, služi kao zdravstvena knjižica – istakla je Dušanićeva.
U domovima zdravlja u Republici Srpskoj kažu da pacijent dobija nalaz i mišljenje porodičnog ljekara, a plaća samo participaciju, koja iznosi dvije marke, dok je ta potvrda za djecu do 15 godina i penzionere starije od 65 godina besplatna.
– Sa posebnim formularom, koji je potpisao direktor doma zdravlja, osiguranik treba da ode u Fond zdravstvenog osiguranja, gdje mu se izdaje konačna potvrda za inostranstvo – rekli su u domovima zdravlja.
Refundiranje
U FZO RS su rekli da, u slučaju da osiguranicima iz RS ipak bude naplaćena pružena usluga u zemljama sa kojima postoji potpisan sporazum, po dolasku u RS oni mogu da predaju zahtjev Fondu za refundaciju troškova.
– Mada to ne bi trebalo da se dešava, uvijek ima pojedinačnih slučajeva, tako da osiguranici mogu da traže refundaciju troškova – rekli su u Fondu. Glas Srpske
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Srećom nije komplikovano. Ipak, čini se da je lakše platiti polisu za kratki boravak, nego ići od jednog do drugog šaltera.
://www.vesti-online.com/Vesti/Ex-YU/62525/Jatak-Ratka-Mladica-Sve-lazu-o-mom-komandantu
Navedeni članak “zdravstveno osiguranje na odmoru za dvije marke” više ne važi.Da li sam u pravu?Već je druga godina kako ne mogu da dobijem bolesnički list iz Republike Srpske,zato što sam na privremenom boravku u Republici Hrvatskoj u cilju spajanja porodice.Zdravstveno osiguranje imam u Novom Gradu,samim tim i porodičnog ljekara.Međutim zbog stopiranja Zakona o bolesničkom listu moram da plaćam zdravstveno osiguranje u Republici Hrvatskoj sve dok mi traje privremeni boravak.Ono iznosi 100,00 KM.Mnogi moji sugrađani se bore sa ovim problemom.Kome god se obratimo nema pomoći.Imam zdravstveno osiguranje u Novom Gradu a sad ga plaćam u Republici Hrvatskoj a gdje se ne liječim.Pare su bačene a ja sam očajna i naravno nezaposlena. Nadam se da će mi neko odgovoriti.