SARAJEVO, Tužilaštvo BiH ispituje navode iz revizorskih izvještaja, a nedavno su izjave o poslovanju dva ministarstva Savjeta ministara davali i državni revizori.
Boris Grubešić, portparol Tužilaštva BiH, rekao je da ne može komentarisati u kojim se ministarstvima vodi istraga po osnovu revizorskih izvještaja i da će javnost o tome biti pravovremeno informisana.
U Kancelariji za reviziju poslovanja institucija BiH ističu da oni u skladu sa zakonom revizorske izvještaje šalju i Tužilaštvu BiH, a da to nekada urade i po nalogu Parlamentarne skupštine BiH.
Prema saznanjima “Nezavisnih”, revizorski timovi koji su radili reviziju poslovanja Ministarstva inostranih poslova i Ministarstva finansija i trezora BiH davali su nedavno izjave u Tužilaštvu BiH.
Sadik Bahtić, predsjednik Komisije za budžet i finansije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, kaže da ima informacije koje potvrđuju da Tužilaštvo BiH vodi istragu, i to za 14 institucija.
“To su institucije za koje je ova komisija tražila i kazne smanjenja budžeta, ali i krivičnu odgovornost nadležnih osoba jer su njihovi izvještaji posljednje tri godine uzastopno loši i ne rade ništa da se to promijeni. Revizija je besmislena ako neće biti obezbijeđeno pozivanje na odgovornost, a uz moralnu i disciplinsku, tu je i krivična odgovornost”, rekao je Bahtić.
“Nezavisne” navode da su osim Ministarstva inostranih poslova, u protekle tri godine loše poslovali i Uprava za zaštitu bilja, Agencija za bezbjednost hrane, Agencija za promociju stranih investicija (FIPA), Direkcija za vazduhoplovstvo, Komisija za koncesije, Ombudsman za ljudska prava, Služba za poslove sa strancima, Kancelarija za veterinarstvo, SIPA, ministarstva odbrane, bezbjednosti, ljudskih prava i izbjeglica, te finansija i trezora. Nezavisne novine