BEOGRAD, Predsjednik Srpskog poslovnog kluba Privrednik Branislav Grujić kaže da javnost u Srbiji ima loše mišljenje o srpskim preduzetnicima.
Ocjena javnosti o srpskim preduzetnicima je loša, izjavio je Grujić i istakao da se u Srbiji stalno stvara atmosfera traženja krivca, a krivci su oni koji nešto stvaraju.
Prema njegovim riječima, slika o privrednicima bi bila bolja da Srbiju nije pogodila ekonomska kriza u kojoj je došlo do naglog siromašenja stanovništva, “a jedni od krivaca za to su oni koji nešto stvaraju”.
Grujić je istakao da postoji loša slika o privrednicima jer i “političke strukture moraju da lopticu prebace na neke druge kako oni ne bi bili apsolitno odgovorni”.
On je rekao da se doživljaj privrednika u Srbiji kreće iz krajnosti u krajnost – od idolopoklonstva prema njima, do negativnog doživljavanja, istakavši da treba izbalansirati šta je po tom pitanju istina, a šta nije.
Grujić je rekao da su privrednici dio društva koji stvara novu vrijednost i utiče na modernizaciju društva. Istakavši da je ekonomska kriza najviše “udarila” po vrhu preduzetništva, on je poručio da je za prevazilaženje efekata ekonomske krize neophodna pomoć države.
Autorka emisije Utisak nedjelje Olja Bećković istakla je da je nepristojno u Srbiji biti bogat i da javnost loše vidi srpske preduzetnike. Tu nema drugačijih mišljenja, rekla je Bećković i istakla da su floskulu da se u Srbiji uspjeh ne prašta izmislile “loše narodne pjevačice”.
Kada bismo ušli u trag kada se prvi put lansirala tema u Srbiji da se uspjeh ne prašta, došli bismo do toga da je to lansirao neko ko je nezasluženo uspio, rekla je ona i naglasila da postoji mišljenje da su privrednici u Srbiji kupili sve, a da je jedino što se ne može kupiti ugled. Ona je rekla da je percepcija srpske javnosti da privrednici “ne stvaraju ništa za nas, već samo za sebe”.
Profesor sociologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu Mladen Lazić ocijenio je da je slika u javnosti o privrednicima, kao i o političarima, šizofrena. „Ne sumnjam da bi istraživanje ugleda pokazalo da je ugled političara vrlo nizak, ali istovremeno nema poželjnijeg zanimanja od političara“, rekao je Lazić i istakao da slična, šizofrena slika, važi za bogate ljude.
Govoreći o sociološkim istraživanjima, Lazić je istakao da nije tačno da su u vrijeme “kasnog socijalizma”, osamdesetih godina prošlog vijeka, direktori preduzeća u Srbiji bili članovi partije. Oko 20 odsto najviših menadžera nisu bili članovi Komunističke partije, istakao je Lazić, uz ocijenu da je do dramatičnog obrta u ovom procesu došlo devedesetih godina.
Lazić je rekao da je u ratnim godinama, tokom prve polovine devedesetih, dvije trećine preduzetničke elite došlo iz politike. Kada dodamo grupaciju koja je u biznis došla preko kriminala, ratnog ili mirnodopskog, dolazimo do impozantnog broja, istakao je Lazić i naveo da poslije kraja rata dolazi do “čišćenja” i “odvajanja” preduzetnika od politike. FoNet, Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Drsko je od “nepristojno bogatih” članova “Privrednika” što sebe svrstavaju sa poštenim preduzetnicima u isti koš. Za Predsjednika Srbije Tadića oni su “nepristojno bogati”, a za poštene preduzetnike oni su lopovi i to oni najokorelije vrste, jer su se na nepošten način preko dana obogatili na nesreći svoga naroda.Pošteni uspješni privrednici i ne reaguju jer znaju da se na njih ne odnosi. Premijer Cvetković je bio u Kini, valjda je prepisao koji pametan zakon.