BANJALUKA, Zbog globalnih finansijskih dešavanja u 2009. godini, na domaćim berzama ostvaren je manji promet u odnosu na prethodnu godinu i shodno tome u Centralnom registru hartija od vrijednosti RS otvoren je manji broj vlasničkih računa stranim investitorima.
– Ovo je bilo očekivano jer je bio prisutan oprez investitora prilikom donošenja odluka za ulaganje na tržištu kapitala. Tek u posljednjem kvartalu 2009. godine primjetan je lagani porast indeksa uz prisustvo znatno većeg obima trgovine obveznicama u odnosu na trgovinu akcijama – rekla je Jasminka Đukić, direktorka Centralnog registra hartija od vrijednosti RS.
Za prvih pet mjeseci ove godine, kaže ona, porastao je broj sklopljenih transakcija za 30 odsto, u odnosu na isti period prošle godine, ali istovremeno je zabilježena manja ukupna vrijednost transakcija, za čak 28,41 odsto.
– Veliki dio prometa pripada trgovanju obveznicama, dok je trgovina akcijama opala u prosjeku za 41 odsto. Tokom cijele prošle godine veći je bio interes za emisije dužničkih hartija od vrijednosti, pa su u Centralni registar upisane obveznice opština Gradiška, Šamac i Bijeljina te sedam emisija obveznica koje je emitovao distrikt Brčko. Interes za emisije dužničkih hartija i prikupljanje novčanih sredstava na ovaj način prisutan je i ove godine, i do sada su registrovane tri emisije municipalnih obveznica – rekla je Đukićeva.
Ona smatra da je znatne pomake oporavka tržišta kapitala realno očekivati tek u drugoj polovini 2011. godine. I dalje je neophodno, kaže, od strane svih učesnika provoditi aktivnosti na unapređenju infrastrukture tržišta kapitala, stvaranju povoljnog okruženja za razvoj tržišta kapitala u Republici Srpskoj i aktivno raditi na privlačenju stranog kapitala. Takođe navodi da će najavljena reforma penzionog sistema i osnivanje penzionih fondova pozitivno uticati na stabilizaciju situacije i smanjenje negativnih efekata globalnih finansijskih kretanja, s pozitivnim uticajem na dalji rast obima prometa, a time i na intenzivniji oporavak tržišta kapitala.
U vlastitim prostorijama do kraja godine
CRHOV će uskoro za svoje emitente obavljati i usluge prikupljanja potrebnih podataka o akcionarima, neophodnih kod poslova podjele dividende u novcu. O novim aktivnostima, trenutno se vode pregovori. S ciljem poboljšanja uslova za ispunjavanje obaveza prema investitorima, CRHOV radi i na unapređenju poslova obračuna i poravnanja. Sa Centralnom bankom BiH potpisali su Protokol o načinu obavljanja depozitnih poslova, a u toku su i aktivnosti izmjene opštih akata kojima se uvodi stvarni DVP. Ovim je omogućeno članovima da plaćanje neto dugovanja vrše na dan prenosa hartija od vrijednosti i isplate neto potraživanja od strane Centralnog registra. Takođe, investitori koji su u toku mjeseca imali promjenu stanja na vlasničkom računu, odnosno koji su trgovali, CRHOV će obavještavati i putem elektronske pošte. Najznačajnija aktivnost za ovu godinu jeste rješavanje pitanja poslovnog prostora. U vlastiti prostor, CRHOV će se useliti do kraja godine. Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
zamislite trziste kapitala gdje njegovi celni ljudi ne smiju ili nece da pricaju o njegovim pravim problemima.
a tako je i u svim drugim oblastima.
Da li je potrebno zamisljati. Dovoljno je otvoriti oci.
pod hitno smjeniti Bozica i Jandrica oboriti na razgovoru za clana KHOV RS
ma tu je problem KHBV
Stalno se vade na globalna desavanja, a ne kazu da su se tamo indeksi skoro u potpunosti vratili na nivo prije krize dok je u RS indeks pao nekih 80% u odnosu na period prije krize. Sto je najgore, trend pada indeksa se ne prekida, a prometa gotovo i da nema.
Ova obrazlozenja djeluju tako tuzno i besmisleno da nemam rijeci.