MILIĆI, Opština Milići zatražiće od vlasti Republike Srpske da se aktuelizuje pitanje izdvajanja Šumske uprave Milići iz sastava Šumskog gazdinstva “Birač” u Vlasenici i da joj se vrati status Šumskog gazdinstva u opštinskim okvirima.
Na današnjoj sjednici Skupštine opštine (SO) Milići usvojen je ovakav zaključak nakon razmatranja informacije o stanju u oblasti šumarstva na području ove opštine, koje je označeno kao zabrinjavajuće.
Predstavnik Šumske uprave Milići Miomir Kurtuma rekao je da je ova uprava, do reorganizacije i pripajanja Šumskom gazdinstvu “Birač”, bila među uspješnijim upravama na nivou Javnog preduzeća, ali da su nakon ukrupnjavanja gazdinstava kola krenula nizbrdo.
“Niko neće tačno da kaže koliki su gubici na nivou Šumskog gazdinstva. Ja mislim da su višemilionski, ali koliko god, ovakvo stanje do sada nikada nije bilo. Milićka uprava je i u 2009. godini imala pozitivan finansijski bilans od 100.000 KM, ali kakva korist kada imamo opterećenje od direkcije `Birča`, koja nas vuće u minus”, rekao je Kurtuma milićkim odbornicima.
Odbornik SNSD-a Miloš Đokanović rekao je da je Šumsko gazdinstvo “Birač” očit primjer lošeg i nedomaćinskog poslovanja, dok je Milojica Lalić iz PDP-a predložio da se pribjegne i radikalnijim mjerama kako bi se zaustavilo loše gazdovanje šumskim resursima.
“Treba reći da ćemo mi kao lokalna zajednica i kao Skupština pribjeći tome da ćemo donijeti odluku o zabrani daljeg nedomaćinskog poslovanja i odnosa prema šumskom bogastvu opštine Milići. Mi to jednostavno više ne smijemo dozvoliti”, rekao je Lalić.
Ovakav stav podržao je i načelnik opštine Milići Živojin Jurošević, koji je predložio, a odbornici prihvatili, da se sa ovim zaključcima milićke Skupštine i zahtjevom za izdvajanjem Šumske uprave Milići iz sastava “Birča” iz Vlasenice upozna i rukovodstvo Javnog preduzeća i resornog ministarstva RS.
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
ma dzaba vam je, kasno je za sve, sumarstvo je definitivno propala privredna grana. Tako su ga nemilosrno cerupali u zadnjih 20 godina pa je pravo cudo da je ista ostalo. Mozete biti samostalno gazdinstvo, ili bilo sta drugo ali sustina je da su trzista zauvijek izgubljena uz los menadzment i nesposobnost Suma RS te opste nebrige drzave i opstina prema sumama.
Od austro-ugarske do danas niko nije uspio da takav resurs dovede u tesko financijsko stanje,ali to je manje bitno,treba vidjeti sto je ostalo u šumi,vlada od 2006 do danas napravila je strateške greške:Ukrupnjavanje gazinstava,zakon o šumama koji je uzeo šume od naroda i dao vladi,sa svim teretima koji šumarstvo ne može da izdrži,dovođenjem menadzmenta isključivo po stranačkoj poslušnosti,direktnim uticajem na cijene drvnih sortimenata,sada je aktuelno smanjenje cijene trupaca,crna lista kupaca to je posebna priča,to je svjesno unistavanje preduzeća,i klasična zloupupotreba jer taj novac neće biti naplacen jer pola ti preduzeca ne postoji,kada se tome doda i teška kriza u smislu plasmana drvnih sortimenata,i unutrašnje slabosti srpskih šuma,vi procjenite kako u takvim uslovima postici bolje rezultate.
Tehnicar, pospisujem svako tvoje slovo.
želim da dam podršku radnicima ŠU Milići,i istovremeno da ohrabrim i druge Šumske uprave i opštine da zaštite svoj strateški resurs,jer šuma pripada prije svega narodu koji tamo živi,jer vjekovima šuma je bila jedini izvor života za narod,običan čovjek nemože kupiti ogrijvno drvo u srpskim šumama kako će moći kada je cijena 2007 bila 14 maraka na panju a sada je 33marke po kubiku plus pdv,a u istom periodu je tehničko drvo pojevtinilo oko 30%,pošto gazde pilanari nemogu platiti više,to je strašno,ovo nema veze sa politikom,ovo je život,šume trebaju da budu u segmentu ogrijevnog drveta i malo narodno i malo socijalno ali kada je u pitanju tehničko drvo tu se nesmije činiti ovo što se čini,jer je došlo pet do dvanaest,ja sam šumar i znam što narod misli,šuma mora biti opšte narodna imovina,šumsko privredna područja vratiti u granice opština a time i gazdinstva.
Jadan Ilić, osta bez svog jata.
da li će i dalje iz Milića,najkvalitetnije drvo ići za Federaciju, a ovdašnjim drvoprerađivačima ,šta ostane. Ako je ovo samo borba za fotelju u Milićima, a ne da se i tu zaustavi javašluk koji je gore pomenut onda bolje neka ide u Sarajevo ta uprava. Prvo drvo treba lokalnim prerađivačima, a ima ih par i zapošljavaju ljude,što je pohvalno za te privrednike, a za šumariju sramota, gledamo svaki dan sve najbolje tehničko drvo ide za Živinice i dalje, a nama ovdje koji imamo proizvodne objekte šta ostane.
ako, neće poboljšati ssnadbjevanje nas lokalnih proizvođaća, a za otpremu e pitati direktori onda pustiti neka sve propadne. Kajmak zna se ko skida i gdje se sve završava.Jedan prevoznik za npar godina i par otkupljivača stvorili su imperije.
Sve se vidi sve se zna. Ako, isto bude se postupalo, kao i do sada neće imati nažalost ni pokušaj da se aktivira ova pilana nekada najveća na balkanu. Rajko, ne dozvoli da nam nose ovo blago i da nema pilana čime sutra da se snadbjeva.