BEOGRAD, Za razliku od korišćenja kartica u zemlji, pri korišćenju u inostranstvu, banke naplaćuju više provizije za sve vrste korišćenja platnih kartica. Tako, provizije za podizanje gotovine na bankomatima u inostranstvu se kreću od jedan do tri odsto, ili se naplaćuju fiksne naknade od tri do pet evra po transakciji. Najskuplje je podizanje keša sa kreditne kartice.
Jedino, ali ne i kod svih banaka, kada se podiže novac na bankomatu u inostranstvu, elektron karticom iste banke koja je izdala karticu u Srbiji, ne zaračunava se nikakva provizija. To važi, na primjer, za korisnike debitnih kartica Unikredit banke u više od deset zemalja.
Uvijek treba imati u vidu da je za korišćenje kartice na šalterima banaka u inostranstvu, ili u kupovini u inostranstvu uglavnom neophodno imati i pasoš kod sebe. Prije polaska, treba provjeriti stanje na računima sa kojih će biti obavljeno plaćanje, ili podizana gotovina u inostranstvu. Preporučljivo je i da prije odlaska u inostranstvo uključite SMS obavještavanje o obavljenim transakcijama, radi kontrole potrošnje i spriječavanja zloupotrebe. Takođe, sa mobilnim operaterom treba provjeriti da li je uključen roming za konkretnu zemlju, kako bi građani mogli blagovremeno da primaju obavještenja o transakcijama.
Provjera
Prije odlaska u inostranstvo i korišćenja platne kartice, obavezno se u svojoj banci treba informisati o tome da li je moguće koristiti karticu u inostranstvu i da li je aktivirana za korišćenje, kako prijaviti izgubljenu ili ukradenu karticu, kao i koliki je dnevni, a koliki mjesečni limit potrošnje kartice u inostranstvu? Novosti