BEOGRAD, Srbija je u prvih pet mjeseci ove godine izvezla poljoprivredno-prehrambene proizvode vrijedne 734 miliona dolara, što je za 11 odsto više nego u istom periodu prošle godine i što čini petinu ukupnog izvoza, saopštila je Privredna komora Srbije /PKS/.
U spoljnotrgovinskoj razmjeni poljoprivredno-prehrambenih proizvoda Srbija ostvaruje suficit od 325 miliona dolara budući da je uvezla ove robe za 409 miliona dolara.
Najviše novca, 80 miliona dolara, Srbija je zaradila od izvoza kukuruza, zatim šećera koji je izvezla za 53 miliona, smrznute maline za oko 58 miliona i piva u bocama za 19 miliona dolara.
Na uvoznoj strani najviše je izdvojeno za začine 62 miliona dolara, zatim za sirovu kafu 25,6 miliona dolara, za banane 16,6 miliona dolara i za pomorandže 15,3 miliona dolara.
U analizi Vojislava Stankovića, istraživača u Centru za naučno-istraživački rad PKS, navodi se da su povoljni rezultati poljoprivrede Srbije u spoljnotrgovinskoj razmjeni ostvareni zahvaljujući pogodnostima koje ima u preferencijalnom statusu na tržištu EU, zatim ostvarenoj liberalizaciji u razmjeni sa zemljama zapadnog Balkana, odnosno državama CEFTA sporazuma i konjunkturi koja se i dalje održava na svjetskom tržištu.
U analizi se navodi i da je poljoprivreda Srbije u prvoj polovini ove godine bila suočena sa nepovoljnim klimatskim uslovima koji su rezultirali znatnom štetom poljoprivrednoj proizvodnji.
Za sada još ne postoje zvanične procjene o iznosu ove štete.
U analizi PKS, sačinjenoj prema najnovijim podacima Republičkog zavoda za statistiku Srbije, sa žetvenih površina od 494 979 hektara očekuje se proizvodnja pšenice od 1 901 646 tona, što je za osam procenata manje nego u prošloj godini i za 8,3 odsto manje u odnosu na protekli desetogodišnji prosjek.
Institut za ratarstvo i povrtarstvo iz Novog Sada procjenjuje da će ovogodišnji rod pšenice biti od 1,2 do 1,3 miliona tona, što bi sa prenesenim zalihama iz prethodne sezone trebalo da obezbijedi dovoljne količine za snabdijevanje domaćeg stanovništva hljebom.
Nepovoljni klimatski uslovi uticali su i na proizvodnju voća. Proizvodnja malina manja je za 3,2 procenta nego prošle godine, trešanja za 18,2 odsto, višanja za čak 31 procenat, a kajsija za 29 odsto.
U ovogodišnjoj proljećnoj sjetvi zasijano je 1 233 288 hektara kukuruzom, što je više za oko dva odsto u odnosu na prethodnu godinu, suncokretom 169 336 hektara ili više za 7,6 odsto, sojom 168 099 hektara, odnosno više za 15,5 odsto i šećernom repom 65 095 hektara, što je oko šest procenata više u odnosu na prošlu godinu, navodi se u saopštenju PKS.