UGLJEVIK, Inženjer poljoprivrede Velibor Trifković predstavio je ugljevičkim poljoprivrednicama Global GAP standard o bezbjednosti hrane, koji je jedan od uslova za izlazak proizvoda na evropsko tržište.
Trifković je rekao da ova međunarodni standard obezbjeđuje konkurentnost zdravstveno bezbjednog proizvoda.
“Ovaj standard predstavlja ključ zdravstveno dobrog proizvoda”, rekao je Trifković i dodao da Global GAP standard obuhvata proizvodnju primarnih poljoprivrednih proizvoda i aktivnosti nakon berbe.
Stručnjaci su upoznali poljoprivredne proizvođače sa ciljevima standarda i načinom dobijanja Global GAP sertifikata. Cilj ovog standarda je bezbjednost hrane – dobijanje zdravstveno ispravnog proizvoda, zaštita životne sredine i bezbjednost proizvođača i potrošača. Po Global GAP-u može da se sertifikuje sva primarna proizvodnja.
Proizvođač je dužan da se prijavi u nekoj od akreditovanih kuća za sertifikaciju, nakon čega dobija podlicencu. Potrebno je i da usaglasi svoju poljoprivrednu proizvodnju sa opštim pravilnikom Global GAP-a i da ispuni kriterijume za ispunjavanje uslova kako bi dobio sertifikat.
Stručno predavanje o temi “Global GAP standard – korak ka globalnom tržištu” organizovali su Odjeljenje za poljoprivredu opštine Ugljevik u saradnji sa Udruženjem voćara “Eko voće” Tutnjevac, FARMA projektom USAID-SIDA Tuzla i Agencijom za saradnju, edukaciju i razvoj.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pazi ovo ; Ugljevik ima Odjeljenje za poljoprivredu, Udruženje voćara, Agenciju za saradnju, edukaciju i razvoj i organizuje predavanja za sertifikate Global GAP standarde. Svaka im čast, mislio sam da oni samo proizvode struju.Izgleda da su napredniji i bolji oni kojima Vlada ni u čemu ne pomaže, nego oni kojima stalno pomaže, a onda pomoć oplijevi preko svojih aktivista.
Opština Ugljevik ima registrovanih 1300 poljoprivrednih proizvođača, zasađene površine sa oko 800.000 sadnica voća i svake godine izveze preko 1000t šljive u Rusiju. Ovakve prezentacije i seminari dobro dođu za sve one koji se bave ovom proizvodnjom.