BANJALUKA, Kompletan prošlogodišnji budžet od dva miliona KM za „Pomoć preduzećima za prevazilaženje posljedica svjetske ekonomske krize“ Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS dodijelilo je jednom preduzeću.
U revizorskom izvještaju za 2009. godinu do kojeg je došao Capital.ba navodi se da je na osnovu Zaključka vlade RS od 22. oktobra 2009. godine sredstva u cjelokupnom izvnosu dodijeljena preduzeću „Nova Romanija“ Sokolac koje je je Vlada kupila u stečaju.
„Prije dodjele sredstva nisu bili utvrđeni kriterijumi za dodjelu, a preduzeće nije uz zahtjev dostavilo zakonom predviđene programe/projekte, kako to predviđa Zakon o budžetskom sistemu“, utvrdila je Glavna služba za reviziju javnog sektora RS.
Ministarstvo objektivno i istinito prikazuje podatke, konstatuje revizor, ali ističe da je 2,96 mil. od ukupno predviđenih deset miliona maraka za podsticaj izvoza preduzećima, dodijeljeno netransparentno, bez javnog poziva.
Propusta je bilo i kod namjenskih izdvajanja za preduzeća u oblasti tekstila, kože i obuće. Sredstva su najvećim dijelom doznačena krajnjim korisnicima nakon provdenih procedura (4 284 400 KM).
Međutim, problem je što su dodjeljivana i pojedinačnim rješenjem ministra, uz saglasnost Vlade RS. Preduzeće “Novotekst” Trebinje je tako dobilo 250 hiljada KM, a “Tekstil Stanić” Kostajnica 25 hiljada KM, što je revizor ocijenio kao netransparentnu dodjelu.
.
Koncesije bez ugovora
Kada su upitanju koncesije, revizor je ocijenio da se eksploatacija prirodnih resursa vrši bez zaključenih ugovora o koncesiji, a naknade određuju Pravilnom koji je neusaglašen sa Zakonom o rudarstvu.
Ugovorima o koncesije se ne precizira vrsta prihoda i poziv kod uplate na broj ugovora, što onemogućava praćenje i kontrolu naplate prihoda pojedinačno po koncesionarima.
Capital.ba
40 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Svaka cast majstore, sta imas se zezati sa ostalim firmama koje svakako nisu ni osjetile krizu. Kako vas nije sramota????
mislim da ovakve vijesti jedino mozemo cuti na ATV i procitati na capital.ba, na cijelom medijskom prostoru rs.
Ovi stvarno misle da smo mi svi budale. možda i jesmo
Nova Romanija 5 miliona za kupovinu firme, pa 2 miliona za prevazilaženje krize, ima još samo kod ostalih ministarstava.
sljedeći korak je da će im Džombić otkupiti obveznice iz sredstava IRBa
A poslije će vlasnik postati neko iz vlade
Na ATV-u je neku veče bila vijest o revizorskom izvještaju Poreske uprave RS. Može li se nabaviti taj izvještaj?
nisu jos objavili na sajtu, ima ovaj od prosle godine
http://www.gsr-rs.org/izvjestaji/2009/RI006-09.pdf
Evo, pa neka neko kaže da nismo bolji od okruženja. Samo nam je “Nova Romanija” osjetila svjetsku ekonmsku krizu.Jedino nije jasno što Vlada i ministri stalno ponavljaju da je za našu ukupnu propast kriva svjetska ekonomska kriza, a evo vidi se da je samo na jednu firmu to uticalo.Jadno se osjećam kada i lokalni klošari znaju bolje lagati od Vlade i ministara, jer za sve što propada kriva je svjetska kriza, a dati pare samo jednoj firmi ne može skupa. Jedno je sigurno; ili je u pitanju njihova glupa laž ili drski lopovluk, treće ne može biti, makar to SNSD-ov Gebels i 100 puta ponovio, a partijska TV i novine narodu prenijele.
Uticala je kriza i na medije…..na sirotinju, borce, socijalu, radnike nije!
Pa ministar je iz istocne Bosne
čUVENI MINISTAR JE IZ TIH KRAJEVA
Vi ste samo ljubomorni, zašto ne tražite, znam da bi Vam ova Vlada pomogla. Vidite kako su se rastrčali po RS, Proko u Srpcu tvrdi pazar za lubenice, Mile i pored toga što su počele kvalifikacije za Evrokupove, stigne do Marićke na proslavu 20 godina od osnivanja SDS u Prijdoru, da položi vjenac pored biste Akademika Raškovića(garant se prevrće u grobu), Marko otvara džamije i druga spomen obilježja Prijedorskih muslića, koja su u poslednjih mjesec dana upumpala u budžet opštine nešto deviza trošeći na svadbe, gorivo,parking(protivzakonito iscrtan poa ulicama) i fešte, da ne preskočim buvljak(pod uslovom da neko prijavi taj prihod), zatim Džomba trčeći za kamerama i objašnavajući kako ništa i ništa daju nešto i to puno, a puni se zaista nešto, Kasipović se hvali kako udžbenici ostaju po starim cijenama, kao da neko danas i razmišlja o knjigama pored “Farme” na onoj TV gdje rade, nazovi spikeri, koji ne prave razliku između “Č” i “Ć” kao da su svi studirali gdje i Hari, zatim oni papagaji Baštinac i Rajčević, koji se trude da stanu “tamo” ispod leđa (gdje je već velika gužva)onog što se voza helikopterom dok drugi plivaju po dvorištu, dok (to znam iz iskustva) javne tendere dobijaju firme koje ne prijavljuju radnike, imaju višemjesečne dugove na ime poreza i doprinosa, protiv njih se vode postupci za nanaplaćena potraživanja,itd, a oni dostavljaju urednu dokumentaciju sudova, PURS-e, UIO BiH itd.
nažalost, biće još zborovanja u Mlinskoj rijeci onih “izviđača” sa crvenom zastavom, ne može se ovom narodu objasniti da moraju izaći na izbore ako hoće bilo kakve promjene, da onih 50% što izađe ne može biti dovoljno jer onaj kome je dobro mora izaći i glasati da mu ostane dobro, a onaj ko razmišlja suprotno ne želi izaći jer ne shvata da može nešto promjeniti. dajte ljudi shvatite da je među onih 50% što ne izlaze gotovo 100% onih koji žele promjene, a među onih 50% što će izaći pola neće glasati za ovakvo stanje. dakle, promjene su tu, pa kakve god bile, sa oko 70% izlaznosti nas-birača.
Naravno. Svi na izbore u oktobru i svi protiv bolesne i najkriminalizovanije koalicije do danas SNSD-DNS-SPRS!
Za koga za jos kriminilizovaniju SDS-PDP-SRS !?
Gore ti je čovjek sve napisao. Oni koji misle da je ovo super, da ne treba ništa mijenjati i da ne može bolje glasaće kao i ti za SNSD-DNS-SPRS! Mi koji mislimo da ovo nije super i da može bolje i da mora drugačije ćemo glasati za nekog drugog. Na kraju ćemo vidjeti koga ima više: vas kojima ne može biti bolje od ovoga sada ili nas koji mislimo da može drugačije i bolje. Ne znam šta ti tu nije jasno, pa postavljaš pitanje, jer je stvar krajnje jednostavna.
Konacno ima za koga da se glasa za Damira Miljevica iz koalicije Nasa Stranka-Nova Socijalisticka Partija Zdravko krsmanovic
Imamo jos malo nade da ce neko moci da im prenese zdrav glas razuma. Izadjimo na izbore i nedozvolimo im da nas pokradi i da nase glasove prekrize u svoju korist.
Hahahaha Damir Miljevic je pokazao koliko ima glasaca na proteklim lokalnim izbotima u BL, a provincijalac Krsmanovic ne bi bio u stanju ni Focom da upravlja da mu Amerikanci nisu dali pare a kamoli drzavom.
Ja cu da glasam za lemija 🙂
@jazavac
–
Oni koji ne pate od amnezije znaju da su Milokrada Laktašenka I upravo Ameri doveli na vlast, prvo tenkovima i helikopterima SFOR-a, a zatim logističkom i finansijskom podrškom koja mu je na izborima 2006. godine stizala od USA kroz djelovanje NDI (imali su tada kancelariju u blizini banjolučke Gimnazije). NDI je čak pisao i govore za SNSD.
–
Isti ti Ameri koji su Milokrada Laktašenka doveli na vlast, sada će da ga sruše i pošalju na doživotnu robiju (kao što su i druge srpske prevarante kada osluže svoje), a njegovi SNSD-ovci će prvi da mu okrenu leđa i da ga javno pljunu. Velika većina današnjih SNSD-ovaca je bilo jako blisko Karadžiću, ali su mu okrenuli leđa čim su vidjeli odakle novi vjetar duva. To se sada dešava Milokradu. Njegovi dani su odbrojani. Ujka Sem je izgubio strpljenje.
–
Damir Miljević bi na lokalnim izborima imao daleko više glasova, ali su mu braća pokrala glasove i podijelila među sobom, zato što Miljević nije imao svoje kontrolore na biračkim mjestima. Ne bi ugrozio Davidovića, ali bi daleko bolje prošao.
–
Mislim da koalicija Naša Stranka-Nova Socijalisticka Partija ne mogu ostvariti ozbiljne rezulate na ovim izborima. Možda uspiju da dobiju koje mjesto u skupštini. Ako i toliko.
@administrator
Mislim da se postavlja logicno pitanje, u vec zahuktaloj predizbornoj kampanji, da li cete portal capital ba. staviti u sluzbu predizbornih igara domacih stranaka ili cete se drzati van politike i usmijeriti svoje dijelovanje ka strucnoj javnosti tj. ka privrednim desavanjima tj. kretanju kapitala na nasem trzistu, kako vam to vec domen kaze.. ?
Manite se predizbornih prognoza, držite se teme
Gdje prestaje politika, a počinje ekonomija?
@David Strbac
Pa nije valjda da ti i ovo treba objasnjavati 🙂
Ekonomija nastaje kada razum prevlada.. dok,
1.politika nastaje kada ekonomiju pocnemo neposteno tretirati..
2.politika nastaje kada losi momci pocnu upravljati privredom..
3.politika nastaje kada kinicari zamjene realiste..
4.politika nastaje kada gnosa izgubi vrijednost..
5.politika nastaje kada smo gladni a ubjedjuju nas da nismo..
6.politika nastaje kada pocnemo da lazemo sami sebe..
7.politika nastaje kada o ekonomiji pocnu da pricaju laici..
p.s. Ekonomija je ugrozena od politike, treba je braniti!
Nikada politika i ekonomija nisu mogle jedna bez druge. One su bitne determinante stvarnosti kao rođeni blizanci.
@bosman
Trebali bi svi da znaju, kada politika umijesa prste u ekonomiju ishod je skoro uvijek destruktivan po ekonomski sistem, koji se temelji na ponudi i traznji..
politika treba da sluzi ekonomiji a ne ekonomija politici..
Znaci, ne govorimo o braci bliznacima koji idu ruku pod ruku, nego od dvije ekstremno sukobljene strane, shodno njenim ciljevima i interesima..
Politika se uvijek miješa u ekonomiju, nekada i negdje destruktivno, a nekada i negdje konstruktivno.
–
Čak i politika maksimalno mogućeg “nemiješanja” dnevne politike u ekonomiju je ekonomska politika.
–
Politički i ekonomski sistem su međusobno isprepleteni i neodvojivi, od nastanka prvog plemena Homo sapiensa sve do danas.
@David Strbac
Znaci ti opravdavas da politiku i ekonomiju kuvamo u jednom loncu, dragi Davide.. shvatam tvoju volju da odgovoris na sve moguce konstatacije ali.. preterao si u odbrani 🙂
prvo, ekonomska politika nema veze sa politikom koju ti spominjes..
drugo, svi moguci sistemi,, otvoreni, zatvoreni, drustveno-socijalni, zivotinjski, biljni, tehnoloski, ekonomski pa i politicki jesu prepleteni ali ne u toj mjeri da cine jedan zajednicki sistem 🙂
trece, Kakve veze ima homo-sapijens sa bilo kojom politikom, dragi davide.. ?
28.New approche
–
Politika i ekonomija su isprepletene i kod skandinavskih zemalja, pa ja ne primjećujem da njima nešto nedostaje?
–
Šta ti misliš o tome?
@David
Da, Skandinavci, dobro da si ih spomenuo.. al te nece izvuci 🙂
Njihova politika prema omladini i drogama je zapanjujuca.. Evo, bas si me nasmijao..
Bio sam u red light district, ti ?
New Approche, ni ja ne razumijem kako to misliš da je moguće imati društveno uređenje u kojem politika ne miješa prste u ekomoniju, tj. u kojem se oni ne kuvaju u istom loncu. Doduše, ovdje postoji velika vjerovatnoća da smo koordinate “politika” i “ekonomija” stavili u različite koordinatne sisteme, pa se ne poklapaju. Da bismo izbjegli nesporazume i mogućnost da mislimo na različite aspekte ova dva pojma, ako ti nije teško daj nam u nekoliko redova opis (definiciju) ekonomije i politike, pa da onda vidimo možemo li ih odvojeno kuvati 🙂
@Stalker
Dobro, vidim da ste svi ubijedjeni u to da se politika i ekonomija ne razdvajaju i da se trebaju kuvati u jednom loncu..
Ja samo kazem da grijesite u temeljnim osnovama koje iznosite.
Za to niste vi krivi, nego vec davno prihvacen stav u nasem drustvu oko ovog pitanja..
Tako u Islamu, stvari kao sto je ravnopravnost zena i muskaraca jos je nepoznata, pogotovo u nerazvijenim islamskim drzavama..
Ili u skandinavskim zemljma, pogotovo Holandiji, droga i liberalno seksualno ponasanje je drustveno prihvaceno ponasanje tj. ista/e se konzumiraju.
Posto smo i mi tranziciona zemlja ovakvi i slicni stavovi oko osnovnih pojmova sa kojim zivimo, zapravo me i ne iznenadjuju.
Ali nije nista crno, uvijek ima nako kao ja, da pojasnim pomalo stvari, zar ne..
Stalker, definicija ekonomije i definicija politike ti nece dati odgovor na ovu tvoju nedoumicu, ima vise definicija jednog i drugog pojma shodno razlicitim nivoima poimanja ovih pojmova, pa tako, sama rijec ekonomija potice od Grcke rijeci koja znaci “onaj koji upravlja domacinstvom” odatle potice rijec ekonomija dok sama definicija, kod nas prihvacen moze da glasi:
Ekonomija predstavlja naucno proučavanje kako društva koriste oskudne resurse da bi proizvela korisna dobra i raspodijelila ih među različitim ljudima.
Znaci ekonomija se bavi proucavanjem kako drustvo upravlja svojim rijetkim resursima, u naj kracem..
Ne znam koliko ce ti ova definicija pomoci..
Dok kad govorimo o politici ona je sretstvo, kojim se, putem javnih prihoda i visokih drzavnih polozaja ostvaruju licni interesi, a posebno oni finansijske prirode. Zanima me koliko vas jos uvek veruje u politiku? Da li postoji jos neko na ovom forumu ko se slaze sa mojim shvatanjima?
Kazu da je prava definicija politike:
Politika označava procese i način na koji se donose odluke unutar jedne grupe ljudi.
Iako se obično politika odnosi na vlade, političko ponašanje se opaža u bilo kojoj grupi ili instituciji koju sačinjavaju ljudska bića. Političke nauke proučavaju političko ponašanje i proučava način na kojima se moć stvara i primjenjiva unutar grupe i kako se nečija volja prenosi na ostale članove neke grupe.
Nadam se da sam ti kroz par smijernica makar malo rasvijetlio ove pojmove, mada moram reci da pricamo o ozbiljnim naucno-drustvenim disciplinama za koje treba vremena da se spoznaju, prije svega kroz akademsko agazovanje..
Rasvijetljavanje ovih pojmova ide malo teze na forumima, nazalost, ali evo, ostavljam tebi da nam kazes u odnosu na moje pisanije, da li se ova dva pojma mogu zajedno kuvati ?
32.New approche
–
“…Ili u skandinavskim zemljma, pogotovo Holandiji,…”
–
Ti ga baš lupetaš svojski. Holandija nije skandinavska zemlja.
@New approche
Hm. Ovako. Trebaće mi vremena i prostora, jer je tema jaka, a ne želim da čitam nepažljivo ono što si napisao. Iako za sada ne vidim da li si dokazao svoju tvrdnju, ja ću nakucati dokaz svoje 🙂 Post će biti malo duži, pa ako neko želi otvoriti posebnu temu na forumu (ili ubaciti u neku postojeću o politici), a misli da je ovo što pišemo vrijedno, možemo ovo prebaciti i na forum, jer će ovdje ova prepiska brzo otići sa vidjela. Ovaj prvi dio gdje pišeš nešto o islamskim zemljama, pa o skandinavskim preskačem, jer ne znam u kojem je svojstvu. Nije ni važno.
Hajdemo od nedoumice. Tačno je da sam je imao, ali ne onu koju ti kažeš da ja imam. Nemam ja nedoumicu oko toga šta je politika, a šta ekonomija, već samo oko toga da li ste je ti i David Štrbac (pa onda i ja) jednako posmatrali, jer kao što i sam ispravno kažeš to su široki pojmovi i mogu se različito poimati. Ako tri čovjeka koja diskutuju o jednom pojmu, a različito ga tumače i koriste ga svako u svojem (a još uvijek svi oni u ispravnom značenju) onda nastaje nešto što nije dijalaktika, već nerazumijevanje i nesporazum. Moja nedoumica je dakle bila da li imamo to nerazumijevanje ili je nešto drugo u pitanju.
Sad u središte problema. O ekonomiji i politici. Svi smo mi ovdje na različitim akademskim, teorijskim i praktičnim nivoima znanja i zvanja iz ekonomije i svi smo je učili na različitim mjestima, od različitih ljudi i iz različitih izvora. Moja malenkost je ekonomiju učila (i još uvijek je uči) iz tri dominantna izvora: 1. predavanja i literatura koju je sastavio briljantni Ph.D. in Economics sa Stanforda Steven Tomlinson, 2. literatura koju je sastavio Ph.D. in Economics sa Harvarda Gregory Mankiw i 3. Ph. D. in Economics sa Columbus univerziteta Joseph Stiglitz. Iz knjiga ovag trećeg više učim globalizam nego ekonomiju, a Stiglitz je kako ja to vidim (naravno, možda griješim) dokaz da se i u najbezobzirnijim i najoholim grupama ljudi kao što je američki politički vrh, može naći dobar čovjek.
Dakle, ja bih na osnovu gornjih izvora ekonomiju malo uopštio na “nauka o racionalnom odlučivanju u uslovima oskudnih resursa”. Nemoj se naljutiti, niti nemoj da misliš da ja sad tu držim neka predavanja, ali ono što si ti naveo gore je jako suženo. Prvo, u opisu ekonomije se držiš “društva”. Naravno društvo u cjelini je važan igrač, šta više jako važan, ali takav naglasak samo na društvu bi već mnogo više ličio na makroskopsku skalu posmatranja, pa bi taj tvoj opis više skretao samo na makroekonomiju. Druga stvar, tvoji opisi se drže prezenta (“kako društvo koristi…”, “kako društvo upravlja…”) i to je opet samo “jedna polovina” ekonomiskih tokova koja se zove pozitivna ekonomija, dok mu nedostaje druga polovina tokova koja se zove normativna ekonomija i koja jako voli pitanja u potencijalu (npr. “kako bi trebalo koristiti”, “kako bi trebalo upravljati” i sl.) Sad kad smo uhvatili restriktivnost do sada napisanog i stvar uopštili, možemo da pređemo na nabrajanje igrača na “ekonomskom stadionu”. Ima ih tačno 4. To su 1. domaćinstva (uključujući pojedince, kad kažemo domaćinstvo ujedno mislimo i na pojedinca), 2. preduzeća (biznisi), 3. vlada (ili ako neko hoće neka to nazove – država, ili ako neko baš hoće neka to nazove – politika) i 4. sav svijet izvan posmatrane države. Svako od ovih ekonomskih igrača obavlja svoju ekonomsku ulogu u svojoj zoni nadležnosti, uticaja i moći, a sva ponašanja sa modeluju ekonomskim modelima (jer ne zaboravimo, ekonomija nije nauka o novcu, nego o racionalnom odlučivanju u uslovima oskudnih resursa). Tako se npr. ekonosmki model može postaviti da se procijeni hoće li neki žirant koji vraća tuđi kredit izvršiti samoubistvo, ekonomski model koji će objasniti zašto student ujutro ustaje sat ranije da bi učio umjesto da spava, ekonomski model koji će objasniti zašto se lokalna ljepotica udala za ružnog starca, a ne lijepog mladića, pa sve do ekonomskog modela koji pojašnjava da li treba da zaratujemo sa nekom državom. Svi navedeni učesnici (osim zadnjeg, četvrtog) djeluju na dva plana. Prvi je mikoroekonomski (tu nema 4. igrača, već samo prva 3), a drugi je makroekonomski (tu djeluju sve četiri igrača). Sada ću od tvojih opisa politike uzeti onaj koji kaže da je to posao vlade, jer sam to mislio i inicijalno – dakle, govorimo o odnosu vladine politike, tj. državne politike i ekonomije. Taj igrač, dakle vlada (dakle politika), djeluje i na mikro i na makro ekonomskoj skali i ne samo da djeluje, već mu je to i zadatak, a sve što radi radi iz ugla nekoga ko ima prerogativ sile u rukama, pa može i da otjera u zatvor, može i da vara (npr. kroz inflaciju, ali da ne skrećem sa teme), nameće zakone, uvodi poreze i svim tim mehanizmima upravlja cijelom ekonomijom (privredom, od pojedinca preko preduzeća do društva u cjelini, završno sa odnosom sa okruženjem u svijetu kroz uvoz i izvoz, kurs valute, strane investicije i sl.) Konačno, i za sada završavam, da opišem koliko slobode onaj koji ima silu u rukama (država, politika) daje slobodnom tržištu. Ako bi sve bilo bez ikakvog uticaja politike (vlade) i ako bismo sve prepustili nevidljivoj ruci koju je “vidio” Adama Smith to bi bi bio 100%-tni tzv. “laissez-faire” sistem. Kao što smo posljednjih godina jasno vidjeli takvog nečega nema ni u USA-u. Kontra filozofija se zove planska ekonomija i kažu da je bila u SSSR-u, ali ne bih znao i nisam siguran u to. Ono što je ralnost danas su dva krajnja sistema: 1. planska ekonomija koja pliva u ogromnom “laissez-faire” bazenu, što je ralnost u USA-u i 2. “laissez-faire” koji pliva u ogromnom bazenu planske ekonomije, što je ralnost u Kini. Svi ostali su tu negdje između, neko bogatiji, neko siromašniji, neko perspektivniji, neko manje perspektivan, neko u ratu, neko u miru, neko malo, neko puno korumpiran itd.
Eto zašto mi nije bilo jasno kako to misliš da se ekonomija i politika krčkaju u dva lonca, kad se radi o dijelovima jednog organizma koji se zove društvo i kad je politika i mikroekonomski i makroekonomski igrač. Kad bi ekonomiju odvojili od politike to je isto kao kad bi fudbalski tim izašao na teren sa 7 igrača. Sasvim je drugo pitanje na koji način će politika igrati na ekonomskom terenu, neće golman ići u napad, ni centrafor stajati u odbrani (šta je loš igrač najbolje vide građani RS), ali to je već druga tema. Kod nas je politika nakarada i ekonomija je nakarada, ali ne zato što ne treba da se miješaju, već zato što se miješaju onako kako ne treba i zato što su loše same po sebi. Kao što rekoh, to je druga tema.
Uživajte u novoj sedmici!
Sad vidim da su mi se gore potkrale dvije greške. Prva je suštinska, jer prof. Mankiw je Ph. D. stekao na MIT-u, a profesor je na Harvardu, dok sam u slučaju nobelovca Stiglitza napravio uglavnom grešku u kucanju, on je prof. na Columbia univerzitetu, a ne na Columbusu. Eto, da se i to popravi.
@David
E pa Davide, nije lijepo da me diskvalifikujes na geografskim pojmovima, i jos da mi kazes da lupetam..
Kad kazem, U skandinavskim zemljama a pogotovo u Holandiji, ja time nisam rekao da Holandija pripada skandinavskom polostrvu, nego sam naveo grupu zemalja i jos jednu koja se istice po tom pitanju.
Skandinavsko poluostrvo cine: Danska, Svedska, Norveska..
Skandinaviju cine: Finska, Danska, Svedska, Norveska.
Dok je Holandija i po mentalitetu i po geografskom polozaju blizu navedenih zemalja..
Toliko o geografiji..
@Stalker
Drago mi je da si nam dao vise vremena, i da si pokusao ipak sire da pojasnis odnos politike i ekonomije i drago mi je da si spomenuo vrlo bitne pojmove, kao sto su pojmovi koji upucuju na nacin ili koncept upravljanja u ekonomskim sistemima.
Na svaku tvoju recenicu se moze dosta toga dodati/potvrditi ili cak negdje i negirati, ali ima osnove za jaku rasparvu na forumu, jer je ovo sto pricamo vec naucna disciplina i mogli bi forum capital.ba zatrpati ovom diskusijom, pogotovo ako nam se prikljuce i drugi znalci sa ovog foruma..
I dalje stojim kod svoje tvrdje, odnosa politika-ekonomija, cak je i ti podrzavs svojim recenicama, samo se iste gledaju iz drugog ugla ili konteksta..
Za ovu diskusiju treba malo vise vremenaaa.. 🙂
al ste se raspisali, a bilo je dovoljno reci da milu ronhila treba u buvaru na par desetina godina. to je, mislim, sustina 😛
Tako nekako 🙂 Priča je bila malo duža, ali je to bio minimum da bih uklonio površnost u osnovama. Praktično gledano, pravi uticaj politike u ekonomiji se vidi kroz makroekonomiju i ekonomske politike (fiskalna, monetarna, investiciona, tržišna) ali ne u interpetacijama naših političara i stručnjaka. Pa šta o ekonomiji zna politikolog od 120 kg koji u životu nije pročitao ni jednu knjigu iz ekonomije, a pravi se da sve zna!? Pa kad još ta njegova drskost povuče u siledžijstvo i njegove saradnike dobijemo ovo što imamo danas. Kakvo im je znanje takvi su i ekonomski pokazatelji i tokovi u ovoj državi. A šta tek mislite da imamo pravu centralnu banku koja vodi monetarnu politiku, a ne monetarni odbor sa fiksnim kursom. Jadna nam majka, kakav bi to požar bio da mudraci kao što su Mile Dodik i Haris Silajdžić guverneru govore šta da radi!
Eto, nije u okviru teme iz naslova, sve ovo je bilo više kao replika na neke prethodne diskusije 🙂
Ali i kod Obame u SAD nije odvojena politika od ekonomije. Što je kod nas više politike a manje ekonomije, e to je naš problem. U SAD da je bilo više politike a manje ekonomije ne bi došlo do krize u onakvim razmjerama. Pustila je politika da vladaju zakoni ekonomije i šta se desi: kriza svjetskih razmjera. Sve je palo sem bonusa. I danas su bonusi mjera vrijednosti, ali to vodi ka entropiji sistema.