BANJALUKA, Tender za izbor strateškog partnera “Elektroprivrede RS” za izgradnju hidroenergetskog sistema Gornja Drina biće raspisan do polovine avgusta, izjavio je u četvrtak Slobodan Puhalac, ministar industrije, energetike i rudarstva RS.
Hidroenergetski projekat procijenjene investicione vrijednosti od 423 miliona evra, za koji je Vlada RS u četvrtak utvrdila uslove za izbor strateškog partnera podrazumijeva izgradnju četiri hidroelektrane na gornjem slivu Drine ukupne instalisane snage od 238 megavata. Radi se o HE Buk Bijela okvirne instalisane snage od 114,6 megavata, HE Foča od 51,7 megavata, HE Paunci od 36,6 megavata i HE Sutjeska od 35 megavata. Ukupna godišnja proizvodnja struje u tim elektranama iznosila bi oko 800 gigavat-časova, što čini 15 odsto ukupne postojeće godišnje proizvodnje električne energije u RS.
Procedurom koju je usvojila Vlada RS predviđeno je da kompanije u pretkvalifikacionoj fazi dostave pisma zainteresovanosti, nakon čega će oni koji ispunjavaju uslove biti pozvani na pregovore s Komisijom za izbor strateškog partnera.
“Očekujem da će se na javni poziv za izbor strateškog partnera javiti ozbiljne elektroenergetske kompanije, a u tom cilju Vlada je i postavila visoke uslove”, istakao je Puhalac ne želeći da spekuliše o imenima potencijalnih partnera.
Najveći interes za izgradnju novih elektrana na gornjem slivu Drine prethodnih mjeseci iskazale su njemačka kompanija RWE i ruski “Inter Rao”.
Nadležna komisija Vlade RS, prema utvrđenim uslovima, pregovaraće samo s kompanijama koje su ostvarile godišnji prihod od najmanje pet milijardi evra, imaju kapital od tri milijarde evra i konsoliodvani profit od minimalno 400 miliona evra u posljednje tri godine. Budući ponuđač, takođe, mora imati u vlasništvu elektroenergetske objekte instalisane snage veće od 2.000 megavata, od čega najmanje polovinu u hidroelektranama.
Željko Ratković, direktor Direkcije za investicije u “Elektroprivredi RS”, kazao je da je projekat Gornja Drina izuzetno značajan za to preduzeće i RS, navodeći da su u pripremi projektne dokumentacije najdalje otišli kod HE Buk Bijela i Foča.
“U toku je procedura za izbor projektanta koji će raditi idejni projekat, čiji završetak očekujemo početkom iduće godine. Do tada će biti završena i procedura odabira strateškog partnera koji će nastaviti aktivnosti na izradi studija i projekata i njihovoj realizaciji”, kazao je Ratković.
On ističe da je “Elektroprivreda RS” do sada u pripremne radove za ovaj projekat, odnosno izradu tehničke dokumentacije, eksproprijaciju zemljišta i izgradnju građevinskog naselja uložila 11,5 miliona KM.
Hidroenergetski sistem Gornja Drina
• 423 miliona evra – vrijednost investicije
• 238 megavata – instalisana snaga
• 800 gigavat-časova – godišnja proizvodnja struje
Instalisana snaga hidroelektrana
• Buk Bijela – 114,6 megavata
• Foča – 51,7 megavata
• Paunci – 36,6 megavata
• Sutjeska – 35 megavata
Budućem partneru većinski udio
Projekat HES Gornja Drina biće realizovan kroz osnivanje koncesionog preduzeća čiji će većinski vlasnik biti strateški partner, dok će “Elektroprivreda RS” i njeno zavisno preduzeće Hidroelektrane na Drini i eventualno treće lice imati između 25 i 49 odsto udjela.
Finansiranje projekta, kako je regulisano, obezbijediće članovi koncesionog preduzeća proporcionalno njihovom učešću u kapitalu. Nezavisne novine
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
opet prica o milionima, realizaciji, megalomanija…praticemo kako ce ovo ici, a narocito kako ce osnivanje koncesionog preduzeca da utice na poslovanje ERS i HE na Drini. nemojte nam zamjeriti sto vam ne vjerujemo ni 1%. i bas me zanima iz cega ce ERS obezbijediti finansiranje dijela projekta. mozda bi se jednom mogli sjetiti objaviti konsolidovane bilanse.
Ili je koncesija ili je učešće u kapitalu. Dajte se malo dogovorite. Ako je koncesija onda je BOT ili BOOT. Unakazili ste Buk Bijelu sa 450 MW na 114 MW. Bolje je da sačekate da dođe zrelo vrijeme.
Nego, hoće li biti gotov do izbora taj kosmodrom u Laktašima?
Naručio sam već mali leteći tanjir od Space Srpska d.o.o. Laktaši, pa ne bih da mi ga rđa nagriza u dvorištu zbog kašnjenja radova na kosmodromu.
@rakovic,
kada je koncesija onda moze biti i DBOT a posto ERS radi D onda je D ucesce ERSa u projektu.
dalje, ERS nije ni 1% kriv (ne pravdam elektroprivredu, cak sta vise, da sam umjesto milekiceve otpustio bih 1. dan 1000 ljudi samo zato sto nista ne rade) zato sto se sada ide sa 3x manjom snagom turbine u HE BB. italijani i oni zeleni djetici su glavni krivci..
@rssx
zato i treba pričekati, sve se okrene. Ajde pošteno kako si gledao na budućnost prije 25 godina.
Nisam vidio strategiju energetike u domenu potrošnje ali mislim da tu ima prostora da se nadiknadi ovaj kapacitet.
2.rakovic! Imam identično mišljenje.