BEOGRAD, Zaposleni u državnim institucijama koji skupe hrabrost i prijave korupciju imaće zakonsko pravo na anonimnost. Ovu novinu uvode izmjene Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije sa ciljem da se što više državnih službenika i radnika odluči da prijavi malverzacije, a bez straha da će od poslodavca, tačnije nadređenih, trpjeti posljedice.
Ministarka pravde Snežana Malović istakla je tokom rasprave u parlamentu, koji će naredne nedjelje glasati o dorađenom dokumentu, da „službenici koji u dobroj namjeri podnesu prijavu da postoji korupcija ne mogu trpjeti štetne posljedice“.
– Agencija će morati da im pruži neophodnu pomoć i obavezna je da štiti anonimnost ovih ljudi – objasnila je.
Kako će konkretno država štititi insajdere biće uređeno podzakonskim aktom. Ali, pretpostavlja se da će se to odnositi na nemogućnost gubitka posla zbog informacija koje je zaposleni otkrio.
Osim toga, kako za „Novosti“ kaže Nemanja Nenadić, iz „Transparentnosti Srbija“, treba uzeti u obzir i da li je na neki dokument, koji dokazuje korupciju u instituciji, opravdano stavljena oznaka – „tajna“.
– Treba urediti zaštitu zaposlenom koji ima pristup dokumentu i otkrije ga policiji – kaže Nenadić. – Uvođenje odredbe u Zakon o Agenciji je korisno radi prijavljivanja što više slučajeva korupcije. Tražili smo da se dopuni, pa da zaposleni mogu da prijavljuju korupciju, ne samo u svojim, nego i u drugim ustanovama. Ipak, najbolje bi bilo donijeti zakon koji bi se bavio samo ovom temom. Velika Britanija ima akt o zaštiti objelodanjivanja podataka.
Naš sagovornik smatra da zaštitu treba pružiti ne samo onima koji prijavljuju korupciju, nego i svima koji upozoravaju ne nelogičnosti i događaje koji bude sumnju da prevara ima.
Prema posljednjem istraživanju „Medijum galupa“, iz marta ove godine, građani u lošoj kontroli državnih službi i korupciji u „džepovima“ onih koji treba da sprovode zakone, vide sputavanje u borbi protiv malverzacija. Najodgovornija za spriječavanje pojave je Vlada, a najbolji način su stroge kazne. Za Agenciju za borbu protiv korupcije čulo je 60 odsto ljudi. Trećina ne može da procjeni kolika je njena uloga, isto toliko smatra da je doprinos borbi mali, petina ispitanih da je nikakav, a 15 odsto da ova institucija znatno utiče na suzbijanje korupcije.
Inače, Srbija se po korumpiranosti nalazi na 83. mjestu liste na kojoj se nalazi 180 zemalja. U društvu smo Salvadora i Trinidada i Tobaga. Od zemalja u okruženju, od naše države korumpiranije su samo BiH i Albanija.
Kome prijaviti
Najbolja adresa za prijavu korupcije je policija. I u ministarstvima postoje telefoni na koje se mogu prijaviti malverzacije. Ipak, malo je onih koji se odlučuju na ovaj korak, a tako će i biti, dok ne zaživi praksa da su insajderi zaštićeni. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.