BANJALUKA, Novi generalni direktor Hipo Alpe-Adria-banke Banjaluka Samuel Vlčan rekao je da će njegova osnovna politika upravljanja biti da Hipo bude privlačnija od konkurencije, te da se za vrijeme njegovog mandata poveća godišnji prihod Hipo banke na 200 miliona KM.
“Sigurnost u ovoj banci garantuje država Austrija, a to nas čini privlačnijim u odnosu na našu konkurenciju. To će, dakle, biti i moja politika u upravljanju bankom, a sa osnovnim ciljem da za mog mandata povećamo ukupni godišnji prihod na oko 200 miliona KM”, rekao je Vlčan.
Vlčan, koji je nedavno imenovan za direktora, u intervjuu za SRNU ističe da je Hipo Banjaluka odobrila više od 30 odsto kredita, odnosno 600 miliona KM domaćim kompanijama u RS i Distriktu Brčko, a u budućnosti namjerava da vrlo snažno djeluje u segmentu malih i srednjih preduzeća i preduzetnika za koje su namijenjeni milionski iznosi za kredite sa povoljnim kamatnim stopama.
“Cilj nam je da budemo banka prvog izbora. Želim da naši klijenti dolaze u Hipo banku i koriste naše usluge i proizvode ne zato što smo najpovoljniji nego zato što vjeruju da smo banka koja daje više i cijeni svog klijenta stojeći mu na raspolaganju po bilo kom pitanju”, rekao je Vlčan.
On je naglasio da će banka u narednom periodu, od Banjaluke i svih 40 poslovnih jedinica, raditi punim intenzitetom da dodatno poveća efikasnost i kvalitet usluge jačajući tako i kvalitet odnosa sa klijentima.
On ističe da je njegovo imenovanje, kao i imenovanja dva nova člana Uprave jasan pokazatelj odlučnosti Hipo Grupe da dodatno osnaži rukovodstvo Hipo Alpe-Adria banke a.d. Banjaluka kako bi ona zadržala vodeću poziciju u RS u trenutno složenim tržišnim okolnostima.
“Predsjednik Uprave Hipo Grupe Gotvald Kranebiter već je nekoliko puta ponovio da je tržište BiH, pa tako i tržište RS, primarno tržište naše grupacije”, dodao je Vlčan.
On je naglasio da Hipo banka, kao najveći kreditor, osjeća i najveće posljedice usporavanja domaće ekonomije zbog uticaja krize koja je pogodila klijente, te da u ovom trenutku skoro svako drugo preduzeće ima određene poteškoće u izmirivanju svojih kreditnih obaveza.
“To direktno uzrokuje povećavanje iznosa za rezervacije za potencijalne kreditne gubitke, te samim tim utiče na profitabilnost banke. I pored navedenih visokih rezervisanja koje ćemo imati ove godine, podržaćemo naše postojeće klijente, te obezbijediti dovoljno kapitala za banku kako bismo svi što bezbolnije prošli kroz ovaj težak period”, ističe Vlčan.
Generalni direktor Hipo Banjaluka kaže da banka očekuje i kvalitetniju saradnju sa javnim institucijama, posebno kada je u pitanju realizacija tendera, te da je strateški projekat i dalje saradnja sa Investiciono-razvojnom bankom RS kroz plasiranje najpovoljnijih sredstava u regiji.
Govoreći o stanju u bankarskom sektoru u BiH, Vlčan ističe da je bankarski sektor u BiH jedan od kvalitetnije uređenih sistema u državi zahvaljujući dobroj regulaciji tržišta, te dominatnom prisustvu kapitala velikih evropskih finansijskih grupacija koje primjenjuju kvalitetne međunarodne standarde i procedure.
Kao dokaz ove tvrdnje Vlčan navodi činjenicu da su se banke do sada uspješno nosile sa svim izazovima krize, ali da budućnost bankarskog sektora u BiH direktno zavisi od zdravlja domaće privrede s jedne i političkih prilika s druge strane.
On navodi da je bankarski sektor u BiH i dalje pod snažnim pritiskom kako zbog nastavka djelovanja globalne krize, tako i zbog daljneg slabljenja domaće ekonomije i kupovne moći građana.
“Otežana naplativost kredita traži dokapitalizaciju većine banaka kako bi one mogle dosljednom primjenom međunarodnih i lokalnih standarda izvršiti prijeko potrebna rezervisanja da pokriju moguće gubitke po pitanju kredita datih klijentima koje je kriza snažno pogodila”, istakao je Vlčan.
On je naglasio da to ukazuje da se u narednom periodu banke neće vrednovati po ostvarenom profitu, nego po snazi kapitala.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
sumnjam u jacinu ove banke kada se vode istrage o prevarama u milionima eura.