BEOGRAD, Dosadašnji guverner NBS Radovan Jelašić dobio unosnu ponudu da preuzme mađarsku centralnu banku. Guverner NBS u ostavci Radovan Jelašić ima ponudu vlade Mađarske da preuzme funkciju prvog čovjeka njihove centralne banke i vjerovatno će je prihvatiti, saznaje Press.Mađari od Jelašića očekuju da im pomogne da se izvuku iz teške finansijske krize, da smanje budžetski deficit i spoljni dug i očuvaju monetarni sistem.
Sagovornik Pressa dobro upoznat sa dešavanjima u Mađarskoj ističe da tamošnje vlasti nagovaraju Jelašića da preuzme ulogu prvog čoveka Mađarske narodne banke.
– Oni smatraju Jelašića izuzetno sposobnim u vođenju monetarne politike. Mađari ističu da je on spasao bankarski sektor Srbije, kao jedan od rjetkih u Evropi kome nije bila potrebna pomoć države za vrijeme krize. Pri tom, Jelašić je rođen u Mađarskoj, odlično govori mađarski jezik i ima njihovo državljanstvo. Tako da ispunjava sve uslove – naglašava sagovornik Pressa.
Mađari u problemima
On tvrdi i da Jelašić ozbiljno razmatra ponudu Mađarske, ali da je pored ove dobio još najmanje 10 ponuda različitih međunarodnih finansijskih institucija.
Srpski analitičari nisu iznenađeni mađarskom ponudom Jelašiću. Saradnik Centra za liberalno-demokratske studije Boško Mijatović kaže da ga uopšte ne bi čudilo da Jelašić prihvati ovu funkciju.
– On je tamo rođen i ima mađarsko državljanstvo, pa je to i formalno moguće. Jelašić je dobro pozicioniran u međunarodnim finansijskim krugovima, a postoji uvjerenje da je u Srbiji radio dosta dobro posao guvernera. U prethodnoj vladi Mađarske bili su stručnjaci, a ne političari, koji su pokušavali da zemlju izvuku iz velikih problema. Ako se takva praksa nastavi i u novoj vladi koja je skoro formirana, vrlo je moguće da se i Jelašić tu nađe – ističe Mijatović.
On dodaje i da je vrlo zanimljivo što je sadašnji guverner centralne banke Mađarske Androš Simor u sukobu sa novim premijerom i vladom, pa se zbog toga nalazi pred smjenom.
Ekonomista Goran Nikolić smatra da se ovakva ponuda ne odbija i da će je Jelašić vjerovatno prihvatiti.
– Vjerujem da bi Jelašiću bilo mnogo lakše na toj poziciji jer Mađarska nema problem konkurentnosti privrede, izvoz je više od 10 puta veći nego u Srbiji. Mađarska je zapala u probleme sa MMF-om koji je uslovljava, pa je moguće i da ga Fond zbog toga „gura” jer su njegovi odnosi sa ovom američkom institucijom veoma dobri – naglašava Nikolić.
Čovjek MMF-a
Član Akademije ekonomskih nauka Mlađen Kovačević takođe smatra da MMF forsira Jelašića da prihvati ovu poziciju.
– Mađarska je u lošim odnosima sa MMF-om, koji traži da se uvede oporezivanje bankarskog sektora. Poznato je da Jelašić ima odlične odnose sa MMF-om. Siguran sam da bi Jelašić prihvatio ponudu da bude guverner mađarske centralne banke, to bi za njega bilo veliko priznanje – kaže Kovačević.
On, međutim, smatra da je Jelašić na mjestu prvog čovjeka NBS donio više štete nego koristi.
– Jelašić i cijela vlada godinama su forsirali precjenjenu vrijednost dinara, a samo od oktobra 2008. godine na odbranu dinara NBS je potrošila oko 3,5 milijardi evra. Srbija se mnogo više zadužila, a Jelašić je ispao heroj što je otišao sa broda koji tone. Ne vjerujem da će mnogo pomoći Mađarskoj – zaključuje Kovačević. U pres-službi NBS nisu hteli da komentarišu sljedeći angažman guvernera u ostavci, već su kratko istakli da će Jelašić za dva dana imati završnu konferenciju za novinare.
U Narodnoj Banci Srbije bio 10 godina
Radovan Jelašić rođen je 1968. godine u Baji, u Mađarskoj. Diplomirao je 1992. godine na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, a magistrirao je 1995. godine na Univerzitetu u Ilinoisu u Americi. Bankarsku karijeru započeo je u Dojče banci u Frankfurtu, a 1999. godine prelazi u firmu „Mekinsi end kompani” u Frankfurtu, gdje radi na projektima u Njemačkoj, Poljskoj i Bugarskoj vezanim za kreditno finansiranje, privatizaciju, finansiranje korporacija i izradu strategije za hipotekarno poslovanje. Na funkciji viceguvernera NBS radio je od decembra 2000. do jula 2003. godine, a guverner NBS je od februara 2004. godine. Press
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Jelasicu svaka cast, skidam kapu !
Bravo Jelašiću. Kod kuće ne vide tvoje sposobnosti, ali zato vide stranci.
Srpska posla,svi koji valjaju nemaju mjesta u Srbiji.
Simtomatično je što Kovačević iz Šoškićevog klana ovako priča o Jelašiću. Nesreća je za Srbiju što je 2.bosman u pravu, a tek će se to vidjeti u narednim godinama. Zna se kome i zašto odgovara stalno pomjeranje kursa dinara koju preferira Kovačević, Šoškić i društvo, zbog čega im je Jelašić smetao.Tužno je da će biti kasno kada to Srbija shvati, a i Jelašić ne vjerujem da će preko svega preći i ako ga budu ponovo tražili i molili. Valjda je Beogradu crnogorski, a Zagrebu hercegovačko-dalmatinski lobi sudbina, bio, jeste i biće.
Jedini se Jelasic svih ovih godina odupirao politickim pritiscima i NBS vodio iskljucivo rukovodeci se finansijskim principima,a ne necijim napucima,ali bice 200 dinara za 1 euro bez njega za godinu,ponovo ce radnici dobijati za platu gomilu bezvrijednog papira,ali ko zna mozda ce onda doci strani investitori jer ce Srbija imati bagatelnu radnu snagu i bice onda konkurentniji na stranom trzistu.