BANJALUKA, Vršilac dužnosti direktora Poreske uprave Republike Srpske /RS/ Mile Banika izjavio je da je u prvih sedam mjeseci ove godine naplaćano jedna milijarda i 27 miliona KM javnih prihoda, što je 95 odsto prikupljenih prihoda u odnosu na isti prošlogodišnji period.
„Imajući u vidu da je protekli period u najvećoj mjeri bio obilježen padom privrednih aktivnosti kao posljeicom svjetske ekonomske krize, a to je značajno uticalo i na naplatu javnih prihoda, rezultate ovogodišnje naplate možemo ocjeniti zadovoljavajućim“, rekao je Banika u intervjuu agenciji Srna.
Prema njegovim riječima, najznačajniji javni prihodi iz nadležnosti Poreske uprave su doprinosi fondovima socijalnog i penzionog osiguranja, čiji se iznos naplate u proteklih pet godina više nego udvostručio – sa 556,8 miliona u 2005.godini na 1,18 milijardi u prošloj godini.
Banika je istakao da, iako su obaveze prema korisnicima socijalnog i penzionog osiguranja takođe rasle, da ovakav rast naplate doprinosa nije zabilježen u okruženju, što je prije svega rezultat povećanog i fokusiranog angažovanja Poreske uprave u kontroli obračuna i naplate doprinosa.
On je dalje naveo da je u prvih sedam mjeseci ove godine prikupljeno 663 miliona KM doprinosa, gotovo na istom nivou iz prošle godine.
„Ono što nas u Poreskoj upravi zabrinjava je pad naplate poreza na dobit, jer je u sedam mjeseci ove godine naplaćeno 79,9 miliona KM, što je odnosu na isti period prošle godine 20 odsto manje. To je definitivno rezultat smanjene privredne aktivnosti i direktna posljedica ekonomske krize i u tom smsislu Poreska uprava ne može uticati na tu naplatu”, precizirao je Banika.
On je posebno skrenuo pažnju na naplatu po osnovu poreza građana, gdje je u prvih sedam mjeseci naplaćeno 30,5 miliona KM ili za dva odsto više nego u istom prošlogodišnjem periodu, konstatujući da navedeni podatak govori o povećanju poreske discipline.
Ističući da permanentne kontrole od strane Poreske uprave doprinose efikasnosti naplate, Banika je rekao da je od 1. januara do 31. jula ove godine izvršeno 1.479 poreskih kontrola, da je, zbog uočenih nepravilnosti izdato 140 prekršajnih naloga na ukupna iznos od 126.033 KM, te podneseno 19 zahtjeva za pokretanjem prekršajnog postupka.
On je naveo da je uz redovne kontrole izvršeno i 4.974 kontrole evidencije prometa preko fiskalnih kasa, te da je izdato 2.713 prekršajnih naloga na ukupan iznos od 1,99 miliona KM, a podnešeno su i 63 zahtjeva za pokretanjem prekršajnog postupka.
„Na osnovu svih ovih pokazatelja, možemo reći da naplata javnih prihoda se kreće u nivou prikupljenih javnih prihoda u istom peirodu prošle godine. Prema našem dosadašnjem iskustvu drugi dio fiskalne godine je uvijek prihodovno `izdašniji`, pa su u tom smislu i naša očekivanja pozitivna u pogledu naplate javnih prihoda u drugoj polovini godine“, zaključio je Banika.
Govoreći o načinu povrata poreza, on je rekao da je zakonom poreskim obveznicima dato pravo na umanjenje poreske osnovice po osnovu kamate plaćene na stambeni kredit i po osnovu izdržavanih članova, odnosno onih članova koji ne ostavruju dohodak ili ili im je dohodak i drugi prihodi ne prelaze iznos od 3.000 KM u prošloj godini.
Banika je naveo da je prema evidenciji Poreske uprave umanjenje poreske osnovice za porez na dohodak u prošloj godini, do utvrđenog roka – 31.marta ove godine, zatražilo 54.783 lica, dok je 14.314 lica podnijelo-uzelo zahtjev za izdavanje poreke kartice /dva načina na koja se to ostvaruje/, te da Poreska uprava provodi postupak kontrole i odobravanja zahtjeva za povrat poreza na dohodak i da te podatke dostavlja Ministarstvu finansija RS, Resor za trezor, koje odlučuje o dinamici povrata više plaćenog poreza.
On je i potsjetio da je 31. jula na snagu stupio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak kojim se definiše umanjenje poreske osnovice po svakom izdržavanom članu domaćinstva na 75 KM, umanjenje poreske osnovice za iznos ličnog odbitka na 250 KM, te iznos neoporezivanja toplog obroka kojeg prduzeće priprema u vlastitoj režiji ili nabavlja hranu u visini od 3,5 KM dnevno ili 77 KM mjesečno.
Banika je naveo i da je Poreska uprava od početka ove godine u sklopu reforme penzijskog sistema RS počela sa implementacijom Jedinstvenog sistema za registraciju, kontrolu i naplatu doprinosa, čija je suština da Poreska uprava preuzima postupke registracije uplatilaca i obveznika doprinosa, kontrolu prijavljenih i izvršenih uplata doprinosa i nastavlja napaltu dugovanja po tom osnovu.
Prema njegovim rječima, bez obzira na prvobitne poteškoće, početak primjene ovog sistema je uspješan i Poreska uprava je zadovoljna unapređenjem tog projekta tokom proteklih mjeseci.
Banika je naveo podatke po kojima je u prvom polugodištu ove godine u Jedinstvenom sistemu za registraciju, kontrolu i naplatu doprinosa evidentirano 263.892 zaposlenih lica.
On je rekao da taj sistem omogućava zaposlenim radnicima da na godišnjem nivou imaju informaciju o svim uplaćenim doprinosima u predhodnoj godini, poslodavci ažurnije izvršavaju svoju obavezu uplate doprinosa, pojednostavljena je procedura registracije i poslodavaca i zaposlenih.
„Kada se radi o Poreskoj upravi, ovaj projekat omogućava bolju naplatu doprinosa za socijalno osiguranje i daje dodatne informacije za bolju kontrolu naplate doprinosa, a pravi efekti tog novog sistema možemo očekivati u narednom periodu“, naglasio je Banika.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Evo kako se povecava poresko opterecenje privrede i gradjana na mala vrata. smanjiš neoporezivi dio plate i time povecas poesku osnovicu i prihod. Komora i njihovo doguzno udruzenje poslodavaca ni da se oglasi.
1.damir! Upravo tako, a malo ih i primjećuje šta ovo u suštini znači.
koga briga, zna se na čijem platnom spisku su i komora i sva ostala udruženja koja bi trebala reagovati, čim neko udruženje dobije prostora na medijima i javno počne iznositi činjenice, automatski se sastane sa Vladom, a “Vlado” iskusan menadžer kakav jeste, ne gubi vrijeme da takve kadrove ne uzme sebi… šta onda drugima ostaje pitate se?
pa da svi izađu na ulice, kažu šta misle i da se nadaju da će “Vlado” i njih primiti kod sebe ili da će otići i pustiti nas da nadjemo “Vladu” koji će nas voljeti, paziti i pustiti da radimo, zaradimo i od toga živimo.
E onda bih možda i ja unovčio svoje dvije diplome, možda nakon 15 godina u predgrađu drugog po veličini grada u RS dobio i vodu, a sa pristojnom platom i vodom u kući mogao bih razmišljati i o braku nakon duge, duge veze koja čeka te, za ljude sa mozgom, normalne stvari i da Vam kažem boli mene neka stvar i za autoputem, Rafinerijom, telekomom, IRB-om, EU integracijama, UVozu i Izvozu, Paralelnim vezama da onim tamo proameričkim smećem preko Drine, vladinoj Cesni koju niko neće, Borcu u kojem sjede lopovi koji u Mariću vide trenera, Harisom i Cerićem, Mudžahedinima u srednjoj bosni, Kozarcu, Raškovcu itd, dajte mi vodu i lopatu da radim…!!!!!!!!!!!!!!!!!!