SARAJEVO/BANJALUKA , Kafići, pekare, frizerski saloni i mesnice često izbjegavaju da prijave ukupan promet, kako ne bi prešli granicu od 50.000 KM i time izbjegli plaćanje PDV-a, izjavio je Ratko Kovačević, portparol UIO BiH.
Prema njegovim riječima, svi obveznici koji ostvare promet veći od 50.000 KM su u sistemu PDV-a, a UIO BiH nema mogućnost da kontroliše pekare, frizerske salone i mesnice jer većina njih nije u sistemu PDV-a i njih kontrolišu entitetske poreske uprave kroz kontrolu izdavanja fiskalnih računa.
“Treba naglasiti da većina njih nije u sistemu PDV-a jer da bi određeni
obveznik stekao zakonsku obavezu da se prijavi u sistem PDV-a, u BiH treba preći prag od 50.000 KM oporezivog prometa na godišnjem
nivou, što jedan dio ovih obveznika izbjegava”, kazao je Ratković.
Prema podacima UIO BiH, podaci za prvih šest mjeseci 2010. godine pokazuju da su obveznici koji se bave proizvodnjom hljeba, peciva, trajnih peciva i kolača, a koji su registrovani u UIO, ukupno prijavili za uplatu PDV u iznosu od 23,8 miliona KM.
“To je manje za oko milion maraka u odnosu na isti period prošle godine, kada je za naplatu PDV-a prijavljeno ukupno 24,8 miliona KM”, precizirao je Kovačević.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i farmera RS, upozorio je da ni pekari ni mesnice ne plaćaju PDV za sav promet koji imaju, što u velikoj mjeri oštećuje čitavu BiH.
“Prema broju prijavljenog hljeba za koji je plaćen PDV ispadne da u RS jedan hljeb od 600 grama dnevno jede šest osoba. Tako je i kod mesnica. Prema broju vraćenih ušnih markica ispada da je za potrebe za mesom čitave banjalučke regije godišnje potrebno samo 20 goveda”, naveo je Usorac.
On je istakao da i RS i BiH imaju velike gubitke kada je u pitanju naplata poreza i da se samo na granicama godišnje izgubi oko 500 miliona maraka.
Iz Poreske uprave RS je saopšteno da je u ukupno 3.803 kontrole u prvoj polovini ove godine u ugostiteljskim, zanatskim i trgovinskim radnjama izdato 1.875 prekršajnih naloga i naplaćeno 935.400 maraka kazni za nepravilnosti u evidentiranju prometa preko fiskalnih kasa.
Borka Surtov, glavni republički tržišni inspektor, kazala je da je u prvoj polovini ove godine Tržišna inspekcija kontrolom 5.800 privrednih subjekata utvrdila da njih 255 nije izdavalo račune, a kod 422 subjekta nisu našli fiskalnu kasu.
“Onima koji nisu poštovali propise izrečene su kazne u vrijednosti više od milion maraka, a podatke o onima koji nisu imali fiskalne kase i nisu izdavali račune dostavili smo Poreskoj upravi RS”, kazala je Borka Surtov.
Ona je naglasila da je Tržišna inspekcija, na osnovu informacija da ugostiteljski objekti u popodnevnim časovima ne izdaju račune za pruženu uslugu, u proteklom mjesecu pojačala kontrole koje će se nastaviti i u narednom periodu, naročito u popodnevnim časovima i u dane vikenda.
Amir Hadžić, predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera BiH, kazao je da bi izdavanje fiskalnih računa bilo poželjno u svakoj normalnoj državi, ali da BiH još nije zrela za to.
“Bilo bi dobro da bude jedinstven poreski sistem u BiH, s obzirom na to da je RS već uvela fiskalni sistem u većini privrednih subjekata, dok je u FBiH to tek na začetku”, kazao je Hadžić. Nezavisne novine
Prijavljeni PDV u pekarskim radnjama:
Period Broj obveznika Prijavljeni PDV
2006. godine 811 43.650.907
2007. godine 863 50.144.685
2008. godine 911 56.509.780
2009. godine 948 52.303.473
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Tema: Poreznici ganjaju pekare i mesnice, ne diraju veće koji ne prijavljuju dobit
http://forum.capital.ba/emitenti/poreznici-ganjaju-pekare-i-mesnice-ne-diraju-vece-koji-ne-prijavljuju-dobit/msg191/#new
To kao da je nesto novo,otkada su uvedeni ovi nacini ubiranja prihoda,svi izbijegavaju kako pdv tako izdavanje fiskalnih racuna (konkretno ja jos nigdje nisam dobio fiskalni racun),al to me ne cudi jer oni koji trebaju da ih kontrolisu takav način rada im omogućuju,naročito lokane poreske uprave,al čujem kada kazu evo kontrole Banja Luke,valjda se tih boje,dok se sa ovim mogu dogovoriti
glupost je sto smo dopustili da nam ova demokratska vlast “utrpa” ovakvu fiskalizaciju, vidite sad Incko priča o običnim građanima, zašto nije stavio Zakon o fiskalizaciji RS van snage i natjerao vlast da nam vrati onu razliku preko 100 KM, koliko košta kasa, sastavljanje iste ovde i program, zašto je dopustio monopolosko ponašanje par vodećih ljudi i njihove rodbine, zatim Telekoma RS?
Zašto je u pola godine ovako agilna inspekcija otkrila “samo” 442 objekta bez fiskalne kase? zašto prihod advokata nems potrebu za nadzorom? valjda oni dobroznaju Zakon, pa se neće usuditi krasti državu:))? Zašto je fiskalizacija uopšte krenula od repa, valjda je odozgo lakše i kontrolisati i veći je kvantitet?
Zašto je preko trideset posto modula već zamjenjeno na kasama koje vrijede kao neuporedivo bolji laptop, ako isti ima memoriju (sa fabričkom greškom) koja je manja od memorije ručnog sata, a košta od 82-200KM? zar ne bi bilo pametnije iskoristiti USB stick koji za oko 12KM nudi 2GB memorije i može nadživjeti sve privredne subjekte u narednih 5 godina u krajini za pohranu jednostavnog dnevnog izvještaja.
Ko je ovde lud?
Ima li normalnih u RS?
Dokle ovo trpjeti?
Lako je utvrditi koji subjekti trebaju biti predmet kontrole zbog izbjegavanja prijavljivanja prometa preko 50.000,00KM, sjednu dva inspektora(pametnija) i za sat vremena izračunaju prag rentabilnosti poslovanja za svaku granu trgovine, zanatstva malo teže, uzmu u obzir maržu, nabavne cijene(+-10%) i utvrde minimalan godišnji promet za pozotivno poslovanje, ko ne ispunjava uslov, taj na kraju godine ima negativan bilans, te nije u mogućnosti platiti dospjele obaveze, ako je platio, traži se izvor tog viška prihoda(kredit,pozajmica,prodaja imovine..)ako ne postoji trag, zna se šta je u pitanju, neprijavljeni prihod, siva ekonomija, ili nešto treće, kada je malo odstupanje u pitanju u redu, ali velike razlike bi se morale kontrolisati.
Usput, tražim posao, bilo kakav, može i na crno?