TOKIO, U Japanu ljubitelji mačaka daju goleme novce da bi mazili svoje ljubimce ali – u specijalnim i u Zemlji izlazećeg sunca vrlo popularnim “mačak-kafićima”.
Za deset dolara poklonici mačaka, koje su inače “zaposlene” u kafiću, dobijete šolju čaja i pravo da punih 60 minuta mazite naručenu mačku u luksuznoj loži, zavaljeni u udobnu fotelju i na dar dobijete izraze nJežnosti “zaposlene cica-mace”.
Kafić “Neko JaLaLa” u blizini prometnog i bučnog tokijskog kvarta Akihabara, jedan je od više od 70 takvih lokala otvorenih u Japanu. Drugi kafić po imenu Kaliko u gradu Musašino u toku svakog vikenda ugosti najmanje 150 gostiju.
Ovakvi kafići postali su kulturni trend u Japanu u proteklih šest godina, posebno u izuzetno stresnoj metropoli kakav je Tokio – piše u reportaži o neobičnim običajima i navikama Japanaca kanadski magazin Macleans.
A sve ovo događa se zahvaljujući činjenici da je u mnogim zgradama sa stanovima za iznajmljivanje zabranjeno držanje kućnih ljubimaca a “radoholici” iz japanskog džet-seta suviše su zauzeti da bi vodili računa i o ljubimcima.
Zbog mačje dlaka i mirisa, kafići su prepuni specijalnim usisivačima i mirisnim sredstvima. Vlasnici ovih kafića zahtjevaju da gosti prije ulaska u lože operu ruke, koriste tečne dezinfektante i izuju obuću.
Jer, naglašavaju vlasnici, “dobrobit mačaka-profesionalaca je na prvom mjestu”. Osoblje kafića vrlo brzo reaguje kad gosti počnu nedolično da se ponašaju, da mačke vuku za rep, prekidaju im spavanje pa je u gotovo sve ‘mačak-kafiće’ zabranjeno dovoditi djecu.
A ako “maca – profesionalka” u društvu ljubitelja počne da se dosađuje, obezbjeđen joj je poseban stubić od ružinog drveta u koji može da se češa.
U najgorem slučaju, da pokaže kako joj društvo posjetioca više nije zabavno, može da se okrene, visoko podigne rep, zjevne, protegne se i – napusti ložu.
U tom slučaju, riječ je o “višoj sili”, o odluci “mace – profesionalke” na koju ni vlasnik ali ni posjetilac ne mogu uticati zbog čega uprava kafića – ne vraća novac na “neuzvraćenu ljubav”… FoNet