NJUJORK, Kafa poskupljuje zbog vremenskih neprilika koje prijete Meksiku i Vijetnamu kao i zbog sve većeg broja kratkoročnih investitora koji očekuju daljnji rast cijena .
Terminski ugovori za kafu dostigli su na berzi u Njujorku najvišu cijenu u posljednjih 12 godina. Glavni razlozi za rast cijene su očekivanja da bi vremenske neprilike mogle smanjiti urod kave, kao i špekulantska ulaganja investitora koji očekuju daljnji rast cijene sirovine za popularni napitak.
Ugovor za isporuku tzv. arabica kafe u decembru ove godine poskupio je ovih dana za gotovo dva odsto na nivo od 1,8865 dolara za funtu kafe na njujorškoj berzi ICE Futures. To je najviša cijena te kafe još od septembra 1997. godine. Robusta kafa poskupila je još i više na berzi u Londonu i to na nivo od 1838 dolara za tonu, što joj je najviša cijena u nešto manje od dvije godine, odnosno od novembra 2008.Tropske oluje koje bi mogle dodatno ojačati i postati uragani kreću se ovih dana prema Meksiku i Vijetnamu. Prema podacima američkog ministarstva poljoprivrede, Meksiko sa Indijom dijeli peto mjesto liste najvećih proizvođača kafe u svijetu. Vijetnam je, na drugom mjestu odmah nakon vodećeg proizvođača, Brazila.
“Cijena arabica kafe još uvijek se nalazi pod uticajem stalnog nedostatka visokokvalitetne kafe”, komentarisao je za Bloomberg Eugen Weinberg, glavni analitičar za robe i sirovine frankfurtske Commerzbank.
“Visoke cijene najviše podržavaju špekulativni finansijski ulagači”, dodaje Weinberg. Špekulatorski investitori, poput hedge fondova, sve više investiraju u kafu očekujući daljnji rast cijene arabice, pokazuju podaci Američkog odbora za trgovanje robnim terminskim ugovorima. Samo prošle sedmice takva njihova ulaganja su povećana za četiri odsto. pd
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ma kakve vremenske nepogode, kakvi bakraci… poceli kinezi da piju kafu 🙂