BANJALUKA, Građani BiH su za prvih šest mjeseci ove godine podigli 380 tužbi protiv države BiH Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu za kršenje svojih prava, a na osnovu 22 aplikacije koje je Sud već dostavio, iznos odštete koja bi trebalo da se isplati podnosiocima je oko dva miliona maraka.
BiH je dostavljeno 12 predmeta koji se odnose na izvršenje presuda Evropskog suda u kojima je utvrđeno da je BiH počinila povredu odredbi Konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, stoji u polugodišnjem Izvještaju o radu zastupnika Savjeta ministara BiH pred Evropskim sudom za ljudska prava.
Zastupnik Savjeta ministara pred Evropskim sudom za ljudska prava Monika Mijić rekla je “Glasu Srpske” da se broj aplikacija podnesenih protiv BiH od 2004. godine konstantno povećava.
– Međutim, u prvoj polovini 2010. godine Sud je poslije donošenja pilot presude u “predmetu Suljagić protiv BiH”, odbacio oko 1.250 aplikacija koje se tiču stare devizne štednje – rekla je Mijićeva i dodala da se pred Sudom trenutno vodi oko 1.200 postupaka protiv BiH, a od tog broja 95 ih je do sada dostavljeno BiH na očitovanje i zastupanje.
Dodala je da je od ukupnog broja dostavljenih aplikacija, od avgusta 2004. do kraja juna 2010. godine riješeno 78, a Sud je donio 13 odluka i 14 presuda.
Predmeti koji su u postupku rješavanja su “Esma Palić protiv BiH”, gdje se potražuje pravična nadoknada od 8.837 maraka, “Đokić protiv BiH” gdje je Sud donio presudu koja još nije postala konačna i u kojoj je Sud dosudio aplikantu pravičnu nadoknadu od 127.520 maraka. Osim toga, u predmetu “Zečević i četiri druga protiv BiH” traži se nadoknada od 200.000 maraka, “Ališić i drugi protiv BiH” 185.870 maraka, a u predmetu “Nenad Ješić protiv BiH” 11.655 maraka i nadoknada koju oštećeni traže u predmetu “Hadžić i Suljić protiv BiH” iznosi 1.569.081 marku.
Aplikanti nisu precizirali iznos potraživanja na ime pravične nadoknade u predmetima “Murtić i Ćerimović protiv BiH”, “Al Husin Imad (Abu Hamza) protiv BiH”, “Bogmis protiv BiH”, “Al Hanchi protiv BiH”, “Šekerović i Pašalić protiv BiH”, “Destilacija a.d. protiv BiH”, “Alibašić Jusuf protiv BiH” i “Almir Jašarević protiv BiH”.
Povrede prava koje su utvrđene u dosadašnjim presudama protiv BiH najčešće su neizvršenje domaćih sudskih presuda, uključujući posebno odluke Ustavnog suda BiH i bivšeg Doma za ljudska prava. Pored toga, tu je problem otklanjanja diskriminacije iz penzijskog zakonodavstva, kada je riječ o penzionerima koji penziju primaju iz RS a povratnici su u FBiH, problem što se onima koji se ne izjasne kao pripadnici jednog od tri konstitutivna naroda ne dozvoljava da budu birani za Predsjedništvo BiH i Dom naroda PS BiH.
– Prava su povrijeđena i usljed odredbi Federalnog zakona koji onemogućava povrat vojnog stana onima koji su ga valjano otkupili – navodi se u Izvještaju zastupnika i dodaje da se ono što uzrokuje povrede prava mora hitno otkloniti, kako ne bi dolazilo do novih tužbi protiv BiH.
Do sada je BiH, po osnovu izvršenja presuda Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, isplatila oko 2.252.890 maraka odštete.
Protjerivanje
Od 22 aplikacije koje su dostavljene BiH, tri se odnose na žalbe aplikanata da ne budu protjerani iz BiH u Siriju, Kamerun i Tunis. U pitanju su žalbe Al Husein Imada (Abu Hamze), Jean Marc Bogmpisa, Al Hanchi Ammara.
Povrede prava koje se najčešće navode u aplikacijama su: povreda prava na život, slobodu i bezbjednost, prava na pristup sudu i pravično suđenje, prava na mirno korišćenje imovine, zabranu mučenja, zlostavljanja i neljudskog postupanja. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Samo naprijed! Svi koji tuže lopovski sistem imaju podršku svakog poštenog čovjeka u ovoj zemlji!