BANJALUKA, Sindikalna organizacija Urbanističkog zavoda Republike Srpske poručila je da sadašnje rukovodstvo ovog preduzeća samovoljno donosi odluke, kršeći zakone, dok nadležne institucije ne reaguju.
U pismo koje je Sindikalna organizacija ovog preduzeća uputila medijima navodi se da dokumenti, koji pokazuju stanje administracije, stav inspekcija i stavove rukovodstva nadležnih institucija “služe poslodavcu u svrhu dobijanja vremena, na osnovu kojeg se i poigrava sa državom i njenim institucijama, strukom i građanima”.
“Nakon davno obavljenih inspekcijskih pregleda, nadležni organi do danas nisu preduzeli odgovarajuće mjere radi otklanjanja problema. Primjer je rješenje o neosnovanosti žalbe poslodavca, koje je izdalo Ministarstvo rada i boračke zaštite RS, kojim je poslodavcu naloženo da vrati na posao radnike kojima je otkazao ugovor o radu zbog učešća u štrajku, a poslodavac do danas nije postupio po tom rješenju”, navodi se u pismu.
Predstavnici Sindikalne organizacije pitaju se da li je ispravna odluka privremene upravnice Doste Baraković da odobri isplatu julske plate za tek zaposlene radnike, na radnim mjestima radnika u štrajku, od novca koji su radnici u štrajku zaradili do stupanja u štrajk, a imajući u vidu da njima plate nisu isplaćene od novembra prošle godine, što je i bio ključni razlog za pokretanje štrajka.
“Barakovićeva je da odobrila isplatu troškova zakupljenog termina na Bel televiziji za promociju vršioca dužnosti direktora Gorana Vajkića i dobrog poslovanja Urbanističkog zavoda RS Banjaluka, dok se uvidom u sudski registar može vidjeti da je direktor ovog preduzeća Borislav Bijelić, a na svim dokumentima, kao direktor Urbanističog zavoda RS se potpisuje Goran Vajkić”, navodi se u pismu i dodaje da je Barakovićeva odobrila isplatu troškova za plaćanje troškova objavljivanja dva konkursa za prijem novih radnika.
Iz Sindikalne organizacije Urbanističkog zavoda RS navode da je rukovodstvo tog preduzeća 11. januara saopštilo odluku o potrebi prestanka radnog odnosa 44 radnika sa čime se radnici nisu složili, a što je bio jedan od razloga stupanja u štrajk.
Kako tvrde, nakon dva mjeseca pojavila se potreba za novim radnim mjestima, dok su legalni radnici u štrajku, a nova sistematizacija ne postoji.
Radnici Urbanističkog zavoda RS koji se od 4. maja nalaze u generalnom štrajku očekuju da Okružni privredni sud Banjaluka zakaže drugo ročište u vezi s njihovim prijedlogom za pokretanjem stečajnog postupka u ovoj instituciji.