BEOGRAD, Vlada Srbije uspješno je privela kraju pregovore o petoj reviziji aranžmana sa MMF, koji je po mišljenju vicepremijera Jovana Krkobabića od velikog značaja za našu zemlju.
Na pitanje koji je po njemu najznačajniji dio dogovora sa Međunarodnim monetarnim fondom, potpredsjednik Krkobabić u intervjuu za ”Novosti” kaže:
– Kada se analazira značaj pregovora s MMF, onda se mora imati u vidu cijeli aranžman ”težak” tri milijarde evra. On, prije svega, omogućava monetarnu stabilnost zemlje i istovremeno olakšava socijalno-materijalni položaj najugroženijih.
* Među centralnim temama pregovora sa MMF bile su penzije i okončanje reforme penzijsko-invalidskog osiguranja. Šta aranžman konkretno donosi penzionerima?
– Ako posmatramo pojedinačne segmente, za mene je u ovom trenutku najznačajnije što smo ovim aranžmanom omogućili da svi penzioneri u Srbiji sa prosječnom penzijom, dakle do 20.500 dinara, prime jednokratnu pomoć od 5.000 dinara. To je gotovo milion penzionera.
* Postoji li mogućnost da se proširi krug onih koji će biti ”na listama” za dobijanje jednokratne pomoći?
Nastojaćemo da taj broj povećamo ukoliko obezbijedimo dodatna sredstva. Na tome sada aktivno radimo.
* Da li je već utvrđen tačan tajming kada će ”bonusi” biti isplaćeni?
– Penzioneri će jednokratnu pomoć od 5.000 dinara dobiti u narednim nedjeljama. Očekujem da se isplate izvrše najkasnije do kraja prve polovine oktobra.
* Podržavate li dogovor da se tek u januaru odmrznu plate i penzije u javnom sektoru? Da li je bilo ostvarivo da se već tokom ove godine povećaju primanja, kako je to tvrdio ministar ekonomije Mlađan Dinkić?
– Bilo je različitih prijedloga i mišljenja u vezi s tim pitanjem, što je potpuno legitimno. Međutim, konačan dogovor s MMF-om je da se sa valorizacijom plata i penzija krene 1. januara sljedeće godine. Mislim da je takvo rješenje optimalno s obzirom na trenutnu ekonomsku situaciju. Inače, vjerujem da će ”odmrzavanje” zarada najviše obradovati zaposlene u javnom sektoru i penzionere.
* Predstavnici sindikata žestoko se protive predloženim rješenjima u Zakonu o penzijsko – invalidskom osiguranju. Hoće li njihovi zahtjevi biti uvaženi?
– Mišljenja sindikata, bez obzira na to da li su ona o nekom pitanju pozitivna ili negativna, visoko cijenim. Sa predstavnicima sindikata razgovarali smo, na ovu temu, nekoliko puta i poslije zaista detaljnih objašnjenja nadam se da više nema opravdanih primjedbi na tekst predloženog zakona.
* Kritike na tekst Zakona stizale su i iz stručnih krugova, da li su zaista pronađena najbolja moguća rješenja?
– Smatram da je ekspertska grupa koja je radila na Zakonu postigla najviše što je bilo moguće, naročito kada se ima u vidu izuzetno tvrd stav Svjetske banke, MMF i drugih međunarodnoh faktora. Kada je riječ o visinama penzija, kao i ostalim pravima unutar sistema, mislim da su naši prijedlozi daleko bolji u odnosu na rješenja drugih država Evrope. Posebno ističem da je postignut dogovor da se penzije u 2011. i 2012. godini usklađuju sa kretanjem zarada, na šta su MMF i Svetska banka izuzetno teško pristali. To je rezultat izuzetno teških, dugih, često neprijatnih razgovora koje sam imao s predstavnicima međunarodnih organizacija.
Moguće dizanje limita za bonuse
Kako ”Novosti” nezvanično saznaju, Vlada traži mogućnost da jednokratnu pomoć od 5.000 dinara dobiju svi penzioneri s penzijom do 30.000 dinara, što je neznatno ispod prosjeka ličnog dohotka u našoj zemlji. Ukoliko bi se to realizovalo, pomoć bi primilo skoro 1,3 miliona penzionera u Srbiji ili oko 75 odsto njihovog ukupnog broja. Međutim, ”međuresorske pozajmice” morala bi prethodno da aminuje ministar finansija Diana Dragutinović. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.