BANJALUKA, Ministarstvo uprave i lokalne samouprave Republike Srpske (RS) je kroz svoj grant pomoći nerazvijenim i izrazito nerazvijenim opštinama od 2006. godine do danas dodijelilo više od 13 miliona KM, rekao je ministar uprave i lokalne samouprave Zoran Lipovac.
On je za “Glas Srpske” naglasio da je Vlada RS u proteklom periodu posebno vodila računa o ravnomjernom regionalnom razvoju, pa vrijednost investicija iz Razvojnog programa Srpske po glavi stanovnika u nerazvijenim i izrazito nerazvijenim opštinama Srpske iznosi oko 360 maraka, a u razvijenim i srednje razvijenim opštinama oko 251 marku,
U budućem periodu, kaže on, trebalo bi insistirati na povećanju iznosa za grant pomoći ovim opštinama, naročito u dijelu koji se odnosi na pomoć opštinama u vanrednim situacijama, svesti na minimum mogućnost trošenja sredstava iz granta pomoći na budžetsku potrošnju i usmjeriti ih na razvojne komponente.
Govoreći o Strategiji razvoja lokalne samouprave, koja je usvojena prošle godine u Narodnoj skupštini RS, Lipovac je rekao da će se u budućem periodu ići u smjeru decentralizacije, dodavši da je Strategijom predviđena funkcionalna i fiskalnu decentralizacija lokalne samouprave.
“To podrazumijeva uvođenje koncepta višetipske opštine, prenos dijela poslova i zadataka na mjesnu samoupravu, prenos imovine opštinama i gradovima uz osigurano upravljanje tom imovinom, obezbjeđivanje većeg učešća i većeg udjela lokalnih zajednica u dodjeli koncesija, kao i efikasnije ubiranje izvornih prihoda jedinica lokalne samouprave, s ciljem obezbjeđivanja ravnomjernijeg lokalnog razvoja”, objasnio je Lipovac.
On je dodao da će prenos imovine opštinama i gradovima, uz obezbijeđeno efikasno upravljanje imovinom obezbijediti i povećane sopstvene izvore prihoda opština.
“Trenutno radimo na funkcionalnom pregledu pojedinih sektora iz nadležnosti jedinica opštine da bismo definisali najbolja rješenja za uvođenje višetipske lokalne samouprave i preraspodjele nadležnosti i poslova između jedinica lokalne samouprave u RS. Za iduću godinu planirali smo aktivnosti na izradi novog zakona o lokalnoj samoupravi, za šta će, između ostalog, biti potrebno analizirati nadležnosti republičkih organa i razmotriti mogućnosti da se neke od nadležnosti eventualno prenesu na lokalne vlasti”, objasnio je Lipovac.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Cifre koje izbacujete su vam smo pedizborna lazna obecanja i nista vise. O cemu pricate gdje su vam izgrađene fabrike od 2006god. Gdje da narod zaradi platu u kojoj to fabrici u RS.??? A gdje su te silne “izgrađene” fabrike od novca koj je postojao od prodaje Telekoma. Sad Vam jedino ostaje da prodajete VLASTITI NAROD ako to vec davno niste uradili.? Pored nesretne omladine koja nema gdje da radi i starija poulacija ce morati da ide trbuhom za kruhom jel sav novac u ovom prostoru je vec u đepovim pojedinaca. Tuga
U toku javne rasprave o Strategiji razvoja lokalne samouprave ukazao sam na nekoliko stvari koje bi mogle poboljšati funkcionalni i fiskalni kapacitet lokalne samouprave bez novih zahvatanja iz privrede, ističući da su autori teksta uložili dosta truda u isti. Na žalost dominacija političke volje aktuelne vlasti, da bi se dokazala da je neprikosnovena, nije uvažila niz sugestija većeg broja grupa i pojedinaca uključujući ni moje.Ponoviću neke sugestije koje sam dostavio Ministru Lipovcu: 1.Lokalna samouprava treba biti usklađena sa Evropskom poveljom o loklnoj samoupravi jer je BiH tu Povelju usvojila.
2.Lokalna samouprava treba biti Ustavnim amandmanom definisna u Ustavu RS, a ne samo pomenuta u dijelu o teritorijalnoj organizaciji, čime bi se izbjegle mogućnosti da bilo koja aktuelna vlast može vršiti prilagođavanja prema svojoim političkim stavovima.
3.Uz uvažavanje posebnih razloga postojeće teritorijlne organizacije nužno je u Zakonu o lokalnoj samoupravi razlikovati male i velike (sa stanovišta površine i broja stanovnika),kao i urbane i ruralne opštine.
4.Kriterije za utvrđivnje stepena razvijenosti opština treba trajnije definisati i zasnivati na realnijim osnovama.
5.Izmijeniti prava i obaveze načelnika opština u pogledu rukovođenja Administrarivnom službom opštine dajući tu funkciju sa jasnim pravima i odgovornostima profesionalcu.
6.U organizaciji poslova opština razgraničiti decentralizovane i dekoncetrisane poslove državne uprave (da ih organizuje i obezbjeđuje profesionalac)od poslova stvaranja životnog i poslovnog ambijenta radi privrednog razvoja, zapošljavanja i ukupnog poboljšavanja uslova življenja (posao načelnika).
7.Obezbjediti jedinstvo usluga lokalne samouprave koje ona neposredno organizuje i realizuje (preko svoje administrativne službe i različitih agencija,zavoda,centara i sl), sa onima koje lokalna samouprava obezbjeđuje indirektno preko određenih nosilaca(u komunalnim uslugama, socijali, zdravstvu, obrazovanju, kulturi, sportu itd.) i sa onima koje lokalna samouprava podržava bez direktnih i indirektnih ingerencija ( NVO).
Zavisno od toga šta se računa kao pomoć nerazvijenim i izrazito nerazvijenim opštinama ovih 13 miliona i jeste i nije dato, ali to i nije problem da je dato u osposobljavanje takvih opština da pomoć ne trebaju trajno. Sjećam se slučajeva Ugljevika i Gackog koje su bile izrazito nerazvijene sve dok država nije uložila u izgradnju rudnika i termoelektrana tamo i od tada su postale izrazito razvijene i eliminisane od davanja daljne pomoći. Prošle godine,lično sam slušao načelnika jedne nerazvijene opštine koji tvrdi da će učiniti sve da mu opština ne izađe iz reda nerazvijenih jer bi izgubio pomoć iz budžeta RS i prešao na nesigurne vlastite budžetske prihode, što je vjerovatno logika i drugih, koja u dugoročnom smislu nije dobra ni za razvijene, a pogotovu za te nerazvijene opštine.Svaku od sugestija sam argumentovano obrazložio bez ikakve stranačke opredjeljenosti. Na žalost dominacija politike na ovim prostorima u ovom vremenu nije samo nad ekonomijom nego i na svemu drugom.