BEOGRAD, Elektroprivreda Srbije (EPS) proizvela je za prvih osam mjeseci ove godine 23,9 milijardi kilovat-sati električne energije, što je oko dva odsto više od plana, a za 0,4 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, izjavio je danas generalni direktor EPS-a Dragomir Marković .
Elektroprivreda Srbije (EPS) proizvela je za prvih osam mjeseci ove godine 23,9 milijardi kilovat-sati električne energije, što je oko dva odsto više od plana, a za 0,4 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, izjavio je danas generalni direktor EPS-a Dragomir Marković.
Marković je u intervjuu Tanjugu naveo da je od toga oko 15,3 milijarde kilovat-sati struje proizvedeno u termoelektranama, a oko 8,6 milijardi kilovat-sati u hidroelektranama, gdje je ostvaren veliki rast proizvodnje, zahvaljujući povoljnim hidrolološkim uslovima u ovoj godini.
On je kazao da je u dosadašnjem periodu godine zabilježen i rast potrošnje struje od oko 240 miliona kilovat-sati, ili 1,5 odsto više od plana, a ta potrošnja je u odnosu na isti period 2009.
godine veća za 550 miliona kilovat-sati, ili za oko 2,5 puta.
“Rast potrošnje na visokom i srednjem naponu je u periodu od prvog do sedmog mjeseca 2010. godine veći za oko osam odsto u odnosu na isti period prošle godine, što može ukazivati na veći rast proizvodnje u privredi Srbije u odnosu na statističke podatake, koji kažu da je taj rast oko pet procenata,” rekao je Marković.
On je, međutim, napomenuo da može biti i drugih elemenata koji utiču na rast potrošnje struje, kao što je, na primjer, pad proizvodne efikasnosti u fabrikama zbog čega troše više struje, a moguće je i da su tokom zimskih mjeseci fabrike više zagrejavane.
Proizvodni rezultati EPS-a u ovoj godini su, kako je rekao Marković, omogućili kompaniji da u 2010. izveze oko jednu milijardu kilovat sati struje.
Što se tiče spremnosti EPS-a za predstojeću zimu, Marković je rekao da je ona na nivou prethodne godine, ali da zadovoljenje dalje rastuće potrošnje ne zavisi samo od EPS-a, već i od drugih spoljnih faktora, kao što su klimatski uslovi, snabdjevenosti gasom, spremnosti toplana, kao i od nepredviđenih kvarova u sistemu EPS-a, zbog preteranog rasta potrošnje.
Kada je riječ o reorganizaciji EPS-a, Marković je istakao da je napravljen nacrt strategije EPS-a za reorganizaciju, koja još nije prošla verifikacju nadležnih organa EPS-a i najavio da će se od ovog mjeseca krenuti ofanzivnije u tom poslu, radi postizanja veće poslovne efikasnosti kompanije.
Reorganizacija je, prema njegovim riječima, dugoročan proces, koji je pred EPS-om i koji, izmedju ostalog, podrazumijeva i snimanje svakog radnog mjesta i definisanje potrebnog broja radnika.
On je objasnio da postoje razni načini da se reorganizacija sprovede bez dramatičnog otpuštanja radnika, jer postoji mogućnost preraspodjele posla, prekvalifikacija, a značajan je i procenat prirodnog odliva kadrova i niz drugih mjera koje uopšte ne moraju da vode ka otpuštanju zaposlenih. S media