BEOGRAD, Zakon i aranžman sa MMF će spriječiti da pretjerani zahtjevi ministarstava u vladi utiču na pravilno vođenje fiskalne politike u narednoj godini, kaže Vuk Đoković.
Državni sekretar u Ministarstvu finansija je istakao da, prema planovima, rashodi u budžetu za 2011. godinu ne bi trebalo da budu veći od 795 milijardi dinara, a zahtjevi korisnika već su narasli na skoro hiljadu milijardi dinara, što je oko 20 odsto više od onoga što će moći da bude izvršeno.
Prema njegovim riječima, uobičajeno je da tokom pripreme budžeta zahtjevi korisnika budu veći od onoga što Ministarstvo finansija može da obezbijedi u tom trenutku, ali će rashodi morati da budu prilagođeni budžetskom deficitu od najviše četiri odsto bruto domaćeg proizvoda.
Đoković je naglasio da se ne očekuje da odmrzavanje plata i penzija bude pretjerani udarac na budžet za 2011. godinu, jer su sa MMF-om proverene projekcije kretanja budžetskih prihoda u narednoj godini i ocijenjeno je da postoji prostor da se plate u javnom sektoru, kao i penzije, podignu već u januaru umjesto u aprilu.
Dogovoreno je da, u principu, plate i penzije prate inflaciju u prethodnom periodu i to će svakako uticati na određeno poboljšanje životnog standarda građana Srbije, istakao je on.
Đoković je naveo i da tokom predstojećeg rebalansa neće biti povećanja troškova budžeta već će sredstva u vrijednosti šest milijardi dinara, nastala uglavnom tako što određene investicije predviđene budžetom nisu realizovane, biti preraspodjeljena.
On je podsjetio da je Srbija jedna od retkih zemalja u regionu koja tokom krize nije reagovala povećanjem poreza, već je na nivou koalicionih partnera u vladi dogovoreno da se troši u okviru postojećih prihoda, tako da je sada na raspolaganju pomenutih šest milijardi dinara i neće moći da se troši više od toga.
Đoković je objasnio da su ta sredstva nastala, jer su ministarstva i drugi direktni budžetski korisnici pri planiranju rashoda za ovu godinu predvidela sredstva za investicione radove koje, uglavnom zbog tehničke nepripremljenosti, vjerovatno neće biti u stanju da realizuju.
Prema njegovim riječima, postoje različiti razlozi zbog čega se kasni sa realizacijom određenih investicija, iako su predviđena sredstva u budžetu, od toga da nisu obezbijeđene upotrebne, ili lokacijske dozvole, nije urađena eksproprijacija zemljišta, ili završena planska dokumentacija, nije pokrenut proces javne nabavke.
“To su sve procesi koji oduzimaju značajno vrijeme, a poznato je da investicioni radovi imaju period kada mogu da se realizuju, kada vremenski uslovi to dozvoljavaju”, ukazao je Đoković i dodao da je primjećeno i u prethodnim godinama da dio planiranih investicionih radova nije mogao da bude izvršen.
On je napomenuo da je dio sredstava koji će biti raspoređen tokom rebalansa nastao i korekcijom prihoda, jer se pri planiranju budžeta nije računalo da će kurs biti 105 dinara za evro, što se odrazilo i na cijene uvoznih proizvoda, a samim tim i na prihode od poreza na dodatu vrijednost (PDV) iz uvoza.
Đoković je naglasio da rebalans budžeta ni u kom slučaju ne smije da izadje iz deficita koji je dogovoren sa MMF-om, koji je na konsolidovanom nivou, koji obuhvata i lokalne samouprave, AP Vojvodinu, penzioni i zdravstveni fond, 4,8 odsto BDP-a, a na republičkom nivou ne smije da bude veći od 3,6 odsto.
Što se tiče kretanja primanja i izdataka budžeta od početka godine, Đoković je podsjetio da su javni prihodi u direktnoj vezi sa kretanjem ekonomske aktivnosti, odnosno bolja ekonomska aktivnost utiče da se državni budžet bolje puni.
“Situacija u drugoj polovini godine je bolja, optimističnija nego u prva četiri mjeseca. Ekonomska aktivnost je, vjerovatno i zbog loših vremenskih prilika, bila slabija nego što se očekivalo, međutim, danas se čini da oporavak postoji i u tom smislu će se prihodi realizovati na način koji je već usaglašen sa MMF-om”, rekao je on. Tanjug