LONDON, Putnici u vazdušnom saobraćaju najviše kupuju u rimskim vazdušnim lukama, potom u Frankfurtu i Berlinu, ali teško je utvrditi koje bi bilo najpovoljnije mjesto za kupovinu budući da cijene proizvoda variraju od jedne do druge vazdušne luke, pokazala je studija. Studija centra za istraživanje trgovine na malo objavljena na internetskoj stranici Kelkoo's obuhvatila je 10 vazdušnih luka u Evropi – u Ujedinjenom Kraljevstvu, Njemačkoj, Francuskoj, Italiji i Španiji. One predstavljaju 80 odsto evropskog vazdušnog saobraćaja, a uspoređene su cijene 22 proizvoda, od cigareta do skupih elektronskih uređaja, piše Business.hr
Proizvodi su rangirani u pet ključnih kategorija: zdravlje i ljepota, moda i električni proizvodi, vina i žestoki alkohol, cigarete, te delikatesni proizvodi i slatkiši.
Iako je bescarinska kupovina na letovima unutar Evropske unije ukinuta 1999., kupci i dalje mogu očekivati cijene na aerodromima za prosječno oko 6,2 odsto niže od cijena u gradovima.
Studija koja se odnosi na 2010. pokazuje da Heathrow nudi uštedu od samo 3,1 odsto u odnosu na cijene u gradu, za razliku od 11 odsto koliko nude francuske vazdušne luke u Parizu i Lyonu.
Studija takođe pokazuje da trgovci na Heathrowu najviše traže za elektroniku i modu, dok španski aerodromski dućani imaju najviše cijene za proizvode vezane uz zdravlje i ljepotu. Vina i žestoki alkohol najskuplji su u francuskim vazdušnim lukama.
Za svaku kategoriju proizvoda studija je utvrdila da postoje ogromne razlike u cijenama od jedne do druge vazdušne luke. Primjera radi, belgijske čokoladice Guylian Belgian Seashells koštaju od 5,90 do 10,28 evra, dok za Dolce i Gabanna Hobo torbu treba platiti između 850 (Rim) i 1245 evra (Heathrow).
Britanski Gatwick i Heathrow ipak su najjeftiniji u kategoriji cigareta, parfema i alkohola. Biznis.ba