SARAJEVO, Hljeb u Federaciji BiH uskoro će poskupjeti i moguća nova cijena ovog proizvoda je 1,10 KM, tvrde pekari.
Poskupljenje hljeba obrazlažu rastom cijene brašna koje mlinari pravdaju poskupljenjem pšenice na svjetskom tržištu.
Pekari ne isključuju ni mogućnost novog poskupljenja hljeba i ostalih proizvoda od brašna tokom zime, s obzirom da i dalje raste cijena pšenice, a u zimskom periodu mlinari su opterećeni još troškovima lagerovanja ove žitarice.
“Do kraja iduće sedmice bi se trebalo znati od kada i za koliko će poskupjeti hljeb. Mislim da će se to kretati sigurno deset do 15 odsto. Moja procjena je da ako cijena polubijelog hljeba od 400 grama, koji sada košta 0,95 KM ne bude bar 1,10 KM, imaćemo ozbiljne probleme. Svaka isporuka brašna je skuplja. Sada košta 0,74 KM po kilogramu i prešlo je kritičnu granicu. Potrošači moraju očekivati skore korekcije proizvoda od brašna kod svih proizvođača”, istakao je Meho Alić, direktor marketinga firme “Aspek” Sarajevo.
U Udruženju pekarskih obrtnika u FBiH kažu da poskupljenje očekuju narednih dana i da je neminovno jer je brašno skuplje za više od 80 odsto, a poskupjeli su i ulje i šećer.
“Naš je hljeb uvijek jeftiniji od industrijskog i polubijeli je koštao oko 0,80 KM. Neke male pekare već izjednačavaju cijene sa industrijskim, ali će ići dalje”, smatra predsjednik Udruženja Sead Đipa.
U sarajevskom “Klasu” su napomenuli da razmišljaju o povišenju cijene hljeba, ali da još nisu donijeli konačnu odluku.
Vijeće za praćenje cijena FBiH nedavno je zaključilo da je poskupljenje brašna neopravdano jer nije proizvedeno od pšenice koja je poskupjela, te je preporučilo ulazak inspekcija u firme.
Alija Šabanović, direktor “Žitozajednice BiH”, koja okuplja devet najvećih mlinsko-pekarskih firmi u FBiH, negirao je da je brašno koje je poskupjelo proizvedeno od pšenice nabavljene po starim cijenama, te pita vlast zašto se, ako već ima te pšenice, ona ne kupi za robne rezerve. Istakao je da su cijene ovog proizvoda u prosjeku više za 17 odsto, dok su u Hrvatskoj i Srbiji porasle za sto odsto. Napomenuo je da će se zbog problema s proizvodnjom pšenice u svijetu smanjiti njene zalihe, te da je neminovno da će cijena brašna rasti.
Do odgovornih u Federalnoj inspekciji juče nismo došli, kao ni do ministra trgovine FBiH Desnice Radivojevića. Ranije su kazali da je donedavna cijena brašna formirana prije dvije godine kada je cijena pšenice bila viša od sadašnje.
O kontroli iduće sedmice
Vlada FBiH iduće sedmice bi trebala donijeti odluku o inspekcijskoj kontroli mlinara bez čega inspekcije ne mogu početi ciljanu i pojačanu kontrolu proizvođača brašna, rekli su u Ministarstvu trgovine FBiH.
Nakon što je Vijeće za praćenje cijena FBiH zaključilo da je neopravdano poskupljenje brašna, Ministarstvo trgovine je prošle sedmice uputilo na Vladu FBiH odluku o inspekcijskoj kontroli. Međutim, ovo se nije našlo na dnevnom redu sjednice Vlade u utorak.
U Ministarstvu napominju da inspekcija može, i bez zaključka Vlade, u redovnim kontrolama provjeriti fakture i marže mlinara.
“Slobodno je formiranje cijena, ali se može kontrolisati kada su proizvođači brašna nabavili robu i pridržavaju li se marže koju su odredili. Ako je brašno samljeveno od pšenice koja nije poskupjela, onda je marža veća i tu se može reagovati”, kažu u Ministarstvu.
Trivić: Nema poskupljenja u RS
Saša Trivić, predsjednik Udruženja pekara RS, istakao je da nema naznaka da bi u narednom periodu u Republici Srpskoj moglo doći do poskupljenja hljeba.
“Prosječna cijena vekne hljeba od 600 grama u RS sada je 1,10 KM i smatram da ona neće biti povišena, iako su evidentni veliki problemi na svjetskom tržištu pšenice”, rekao je Trivić.
Prema njegovim riječima, na svjetskoj berzi su prisutne velike manipulacije cijenama pšenice.
“Pšenice kod nas ima dovoljno, ali se ona kupuje samo od danas do sutra, jer se čeka da se stabilizuje stanje na svjetskom tržištu”, kazao je Trivić i dodao da se očekuje pad cijena pšenice na svjetskoj berzi. Nezavisne novine