BEOGRAD, Banke ne zarađuju “debelo” samo na kamatama, već i na provizijama i naknadama i ostalim pratećim troškovima. Tako su od ovih usluga u prvoj polovini godine inkasirali više od 15 milijardi dinara. Kako i ne bi kada su samo tarife za plaćanje raznih računa na bankarskim šalterima u posljednjih godinu i po povećane i do deset puta.
Tako, kada građani uplaćuju novac to može da ih košta od 25 do 5.000 dinara, zavisno od iznosa, ali ima i banaka, poput jedne grčke, koja i za najminimalnije uplate zaračunava proviziju od 150 dinara. Izuzetak su samo uplate računa za komunalne usluge, prije svega Infostan, za koji nijedna banka ne naplaćuje proviziju, ali je sve drugo papreno.
Banke mame građane raznim uslugama, a naročito su poznate po svojim “paketima”. Tako nude besplatno otvaranje tekućeg računa, ali se budućem klijentu ne spomene da održavanje tog računa može da ih košta od 50 (penzionere u nekoliko banaka) do 300 dinara. Naime, u “paket računu” se nude razne usluge, prije svega gotovinski krediti i kreditne kartice, a zatim SMS i elektronsko bankarstvo… Naravno za te usluge, svakog mjeseca treba izdvojiti od 300 do 700 dinara, što godišnje građanina može da košta od 3.600 do 8.400 dinara.
Ukoliko koriste čekove, svaki izdati ček se naplaćuje od pet do sedam dinara, zavisno od banke. I održavanje kreditne kartice se zaračunava i to od 50 do 200 dinara. Ako se dogodi da klijent izgubi kreditnu karticu, blokiranje može da ga košta i 5.000 dinara.
Zatim, ko se odluči za kredit, mora da računa na trošak obrade kredita, koji se naplaćuje jednokratno i administriranje zajma koji se plaća jednom godišnje. Tako se naknada za obradu kredita naplaćuje od 0,5 do tri odsto. Neke banke nemaju tarife, već naknada može da bude minimum 30, a maksimalno 200 evra. Takođe, prilikom svakog podnošenja zahtjeva za kredit, kreditnu karticu ili dozvoljeni minus, izvještaj Kreditnog biroa koji treba da plati banka automatski se prenosi na korisnika usluge i za to mora da izdvoji 205 dinara.
Opomene
Banke ne gube ni na jednoj usluzi. Ukoliko građanin ne izmiruje rate na vrijeme ili mu je blokiran tekući račun, opomena koju mu šalje banka koštaće ga 200 dinara. Deblokada tekućeg računa zavisno od banke do banke iznosi i do 250 dinara, dok se zatvaranje naplaćuje od 150 do 350 dinara. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Sve “povoljnosti” koje vam nudi banka su ustvari za vas trošak. Najbolja stvar koju možete da učinite za sebe je da imate posla sa bankom jednom ili dva puta mjesečno: kad podižete platu i kad plaćate račune bez provizije. Ako nemate prijeku potrebu nemojte “živjeti u minusu”, ali nemojte ni držati novac na tekućem. Ukoliko ste “u plusu” npr. 1.000 KM, banka vam na to godišnje plaća mizernih 0,1%-0,5% kamate, dok onome ko je “u minusu” 1.000 KM naplaćuje 16% godišnju kamatu. Kamate se naravno dnevno obračunavaju, a banka ovim, čak i bez aktiviranje sopstvenih likvidnih sredstava, ostvaruje značajne prihode.
Ponuđeni paketi za klijente u bankama me asociraju na paket usluga za sahranu pokojnika, ali na rate, dok smrt ne dođe.