NOVI SAD, Direktor Elektrovojvodine Tomislav Papić izjavio je danas u Novom Sadu da je dug potrošača prema tom privrednom društvu za distribuciju električne energije dostigao 8,2 milijarde dinara.
“Nešto manje od polovine, odnosno 3,6 milijardi dinara, duguju domaćinstva, a preostalih 4,6 milijardi su neplaćeni računi za struju privrede. Taj ukupni dug je u posljednje vrijeme rastao za po oko 100 miliona dinara mjesečno, a ohrabruje da je sve više onih potrošača, približno 52 odsto, koji redovno plaćaju utrošenu električnu energiju”, dodao je on na konferenciji za novinare u sjedištu te ustanove.
U prvoj kategoriji, gdje su svrstana domaćinstva, najkritičniju grupu predstavlja oko 5.500 potrošača, čija su dugovanja premašila po 100.000 dinara, dok među privrednim subjektima ubjedljivo najviše duguju dvije velike firme iz Pančeva.
“Na čelu liste dužnika su Azotara sa 620 i Petrohemija sa 600 miliona dinara neizmirenih obaveza, dok `Rudnik` iz Kovina duguje 72 miliona dinara. Oni su, međutim, na nivou industrijske (110) mreže, koju direktno ne možemo da isključimo”, rekao je Papić.
U grupi velikih dužnika nalaze se i PIK “Bečej” (64 miliona dinara), subotički “Aleksa Šantić” (13), zrenjaninska “Petrohemija” (56), ali i Kazneno- popravni dom u Sremskoj Mitrovici (14 miliona dinara) i mnogi drugi.
Prema njegovim riječima “Elektrovojvodina” čini sve što je u njenoj moći da se ti dugovi naplate i spriječe nova zaduživanja, a tome bi trebalo da doprinese korišćenje mjenica, bankarskih garancija i sudskih rješenja vezanih za hipoteku potencijalnih dužnika.
“Veliki problem nam predstavlja i `nestanak` milijardu kilovat-sati električne energije godišnje, što je 13,5 odsto ukupne energije koju distribuiramo u pokrajini. Nešto manje od polovine tih gubitaka, ili 7,5 odsto, čine takozvani tehnički gubici na koje ne možemo mnogo da utičemo bez nekih velikih ulaganja, dok ostalo predstavljaju pogrešna očitavanja i – krađe”, rekao je direktor.
Papić procjenjuje da se na nivou cijele Srbije godišnje ukrade struja u vrijednosti od 60 miliona evra, a od te svote trećina otpada na Vojvodinu.
“To za nas znači novac kojim bi moglo da se izgradi 10 savremenih trafo-stanica, kojima bi se znatno poboljšali kvalitet i kontinuitet distribucije električne energije”, uporedio je prvi čovek “Elektrovojvodine”.
Boljoj naplati trebalo bi da doprinesu i novi računi, koji će početi da stižu potrošačima već od oktobra ove godine. Oni će biti pregledniji, jasniji i kovertirani, a imaće u sebi i uplatnicu, s tim da će potrošači sami upisivati iznos koji žele da plate.
“Uredne platiše će i dalje imati popust od pet odsto, a pripremili smo i jednu akciju koja bi trebalo da obraduje najsiromašnije porodice koje, uprkos svom lošem materijalnom položaju, redovno plaćaju struju. Na osnovu spiska socijalnih ustanova uputićemo po dvije štedljive sijalice na 5.096 adresa”, rekao je Papić. Tanjug