BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske /RS/ Aleksandar Džombić izjavio je danas da je potpuno uređen fiskalni i finansijski sistem Srpske rezultat aktivnosti koje je u ovom mandatu preduzimalo resorno ministarstvo.
“I pored ekonomske krize imamo povećanje učešća direktnih poreza, a smanjenje indirektnih poreza u ukupnoj strukturi poreza, što je rezultat svih reformi vođenih u oblasti poreza”, rekao je Džombić novinarima u Banjaluci, predstavljajući rezultate rada Ministarstva finansija u protekle četiri godine.
On je naveo da je zadržan nivo javne potrošnje ispod 40 odsto bruto domaćeg proizvoda /BDP/, dok nivo zaduženosti RS iznosi 40 odsto BDP-a, odnosno 3,4 milijarde KM.
Džombić je istakao da su značajni napori načinjeni u izmirenju unutrašnjeg duga, posebno po osnovu stare devizne štednje.
“Po osnovu unutrašnjg duga izdato je 488 miliona obveznica, izmireno je ukupno gotovinski 327 miliona KM unutrašnjg duga”, dodao je Džombić.
On je rekao da su značajne aktivnosti vođene na evidentiranju imovine RS, tako da je u 2008. i 2009.godini povećan bilans RS za skoro 90 odsto, jer se u prethodnom periodu nije pravilno evidentirala sva imovina, a sada taj bilans iznosi oko 22 do 23 milijarde KM.
Govoreći o projektu Investiciono razvojne banke /IRB/ RS, ministar finansija rekao je da se njeni efekti ogledaju i u plasiranih 500 miliona KM za privredne subjekte i stambene krdite, oko 70 miliona KM je plasirano u hartije od vrijednosti i sve to predstavlja ključ stabilizacije u finansijskom sektoru, održavanja kreditne aktivnosti finansijskog sektora i likvidnosti privrednih subjekata.
Džombić je rekao da se direktna korist od IRB-a ogleda u formiranju novih 3 500 radnih mjesta i zadržavanju 19 000 radnih mjesta, te praktičnom rješavanju stambenih pitanja za 2 400 podnosilaca zahtjeva.
Govoreći o odnosu prema BiH, Džombić je naveo da se u prethodnom periodu kroz poravnanje naplatilo oko 50 miliona KM i da su podnesene tužbe za naplatu 13 miliona KM i dodao da o tim sredstvima tek predstoji dogovor.
Kada je riječ o Razvojnom programu, on je rekao da je 11 projekata u fazi kompletiranja dokumentacije, 25 projekata je u proceduri javnih nabavki, 79 se nalazi u fazi izvođenja radova, a 103 projekta su u potpunosti realizovana.
Džombić je naveo i da je i u Narodnoj skupštini RS za četiri i po godine kroz proceduru prošlo 141 zakonsko rješenje koje je predložilo ovo ministarstvo. Najviše zakona usvojeno je u Narodnoj skupštini 2006. godine i to 24, te 2009. godine kada je usvojen 21 zakon.
On je istakao i da je sa nivoa BiH na RS vraćena nadležnost u oblasti stare devizne štednje, a da je bilo nastojanja i zahjteva da se na nivo BiH prenese veći broj ovlašćenja, između ostalog iz oblasti fiskalizacije, supervizije banaka, zaduženja, duga i garancije, interne revizije.
“Ništa od traženog nije preneseno na nivo BiH, a kada je u pitanju Fiskalni savjet BiH, to nije tijelo BiH, već ga čine dvije vlade i Savjet ministara u kome svi članovi imaju ravnopravno učešće i to je savjetodavno tijelo, dakle ono što smo mi i tražili”, dodao je Džombić. Srna
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
A likvidnost?
Pusti likvidnost, to je druga strana medalje!
Aco, ovih 24 usvojena zakona 2006. godine, je li to onaj paket OHR-a što bi uzmi ili ostavi? A za ovo što ovako afirmativno nabrajaš, dodaj još efekte postignute ovim ulaganjima. Biće onda mnogo jasnije i slika drugačija. Dobro je 3.500 novih i opstanak 19.000 radnih mjesta, ali samoodrživih u realnom sektoru, a ne u administraciji i na trajnim dotacijama.Jedno ti ipak priznajem, radio si mnogo više od većine ostalih ministara.
Lemi kao i obicno nastupa sa papirima,nadam se da ce on i njemu takvi jednog dana biti vlast,pa da se razracunaju sa svim kriminalnim aktivnostima.Samo kada bi uporedili imovinu Dzombica 2005 i danas sve bi vam bilo jasno.
ko će meni vratiti 2*860,00KM razlike između cijene fiskalne kase i cijene za mene preko veze(Mikroelektronike), zna li neko kod koga je ta razlika uspješne fiskalizacije u RS? Hoću da promjenim telekom operatera za usluga prenosa podataka sa kase, kako da to uradim? Kako uopšte može tamo neka doo u moje ime i za moj račun bez mog ovlaštenja zastupati mene i ugovarati meni nabavku, održavanje itd uuslovima tržišne ekonomije? Džombića molim da odgovori on je očigledno najkompetentniji ekonomista u RS i predlažem da Dodik zabrani drugima da o ekonomiji i pričaju.