BEOGRAD, Građani koji koriste bankarske usluge i dalje će biti bez zaštite, ukoliko utvrde da ih je banka oštetila, jer je iz Nacrta zakona o zaštiti potrošača, povučena odredba koja se odnosi na finansijske usluge, odnosno potrošačke kredite. Inače, ovaj propis, da se ostalo pri staroj varijanti trebalo je da stupi na snagu početkom sljedeće godine, a sada se ne zna ni kada će početi njegova izrada, novog zasebnog zakona na kome insistira NBS, a koji bi se ticao samo zaštite korisnika finansijskih usluga.
– Samo naivni mogu da vjeruju da će se raditi poseban propis – kaže Goran Papović, predsjednik Nacionalne organizacije potrošača. – Mislim da je u pitanju pritisak dijela banaka koje ne mogu da rade u svojoj zemlji po sistemu koji primjenjuju u Srbiji, odnosno da sačinjavaju jednostrane ugovore, zaračunavaju kamate, koje ne mogu nigdje da primjene, da ih mijenjaju kada hoće…
Zasada smo jedina zemlja, kako kaže Papović, u regionu, koja nema propis, koji bi štitio prava građana koji se zadužuju kod banaka. U staroj regulativi koja se odnosi na Zaštitu potrošača, postoji jedan član koji se tiče usluga banaka, ali nije jasno definisan, tako da ga i nije moguće primjeniti.
– Novi zakon o zaštiti potrošača, previđa kada i pod kojim uslovima banka može da mijenja kamatu, kao i da klijent ima pravo da odustane od kredita poslije 15 dana, ako se predomisli – kaže Papović. – Takođe, ukoliko se utvrdi da je banka učinila prekršaj, može da bude kažnjena. Sada, ako građani sami tuže banku, parnica može da traje tri do pet godina, a niko ne garantuje da će se suditi na osnovu Zakona o zaštiti potrošača, već samo na osnovu Zakona o obligacionim odnosima, koji ima stotine tumačenja.
Narodna banka Srbije do sada ni jednom, nije imenovala banke na koje se građani žale. U svom izvještaju navodila je samo broj banaka na koji su se odnosili prigovori, tako da građani i ne znaju koje šaltere da izbjegavaju.
Paralele
Bosna i Hercegovina
Tri banke su prošle godine kažnjene su na onovu Zakona o zaštiti potrošača, jer su neosnovano podigle kamate na potrošačke kredite.
Mađarska
Centralna banka zabranila podizanje kamatne stope na odobrene kredite. Banke koje su prekršile ove odredbe drakonski su kažnjene.
Žalbe
Trenutna situacija je takva da ima dosta razloga za brigu – rekao je Dejan Šoškić, guverner NBS. – Od građana stalno dobijamo informacije o bankama, koje se mogu podvesti pod kategoriju nefer poslovanja. Svuda gdje je moguće da otklonimo situaciju našom intervencijom, to ćemo i učiniti. Novosti