LIVNO, Ministar rada, zdravstva, socijalne brige i izbjeglih lica u Vladi Livanjskog kantona Darko Horvat izjavio je da će na jednoj od sljedećih sjednica Skupštine ovog kantona tražiti da se jednokratna pomoć porodiljama koje nisu u radnom odnosu poveća na 500 KM.
“U Livanjskom kantonu godišnje se u prosjeku rađa oko 150 djece i sredstva koja se izdvajaju porodiljama su skromna, ali sam siguran da će doprinijeti poboljšanju finansijske situacije u porodicama, što može biti stimulans za povećanje nataliteta na ovim prostorima koji je iz godine u godinu u padu”, rekao je Horvat.
Vlada Livanjskog kantona usvojila je odluku o visini jednokratne naknade majkama koje nisu u radnom odnosu, a koja je povećana sa 100 na 200 maraka, u skladu sa obezbijeđenim budžetskim sredstvima.
“Koliko je bitno povećanje jednokratne porodiljske naknade ne treba posebno ni naglašavati, budući da majke koje ne mogu ostvariti porodiljsku naknadu na osnovu radnog odnosa spadaju ionako u jednu od najosjetljivijih kategorija populacije, te je potrebno preduzeti sve raspoložive mjere da im se majčinstvo u nezavidnim finansijskim mogućnostima bar djelimično olakša”, naveo je Horvat.
Kantonalna vlada uputila je na posljednjoj sjednici u skupštinsku procediru i odluku o izmjenama i dopunama Odluke o pravima na naknade majkama.
Kako je pojasnio Horvat, ovom odlukom osnovica za naknadu plate čini prosječna plata koju je zaposlena žena ostvarila u mjesecu koji prethodi početku korišćenja porodiljskog dopusta, a visina naknade plate utvrđuje se u iznosu 100 odsto od osnovice za naknadu.
Prema njegovim riječima, razloge za donošenje odluke o izmjenama i dopunama odluke o pravima na naknade majkama prije svega je u potrebi da se majke u radnom odnosu bolje ekonomski zaštite za vrijeme dok su odsutne s posla zbog porođaja i njege djeteta, saopšteno je Srni iz Vlade Livanjskog kantona.
Ministar Horvat je naveo da je prema dosadašnjoj odluci o pravima na naknade majkama visina porodiljske naknade određena u iznosu od 80 odsto od osnovice za naknadu plate, prosječne plate koju je žena ostvarila u periodu od 12 mjeseci prije početka korišćenja porodiljinog dopusta, s tim da taj iznos ne prelazi visinu prosječne plate na nivou kantona.
“Prema ovom novom prijedlogu odluke, visina naknade iznosi 100 posto od osnovice za naknadu plate s tim da taj iznos ne bude veći od prosječne plate isplaćene na nivou Federacije BiH niti manji od najniže plate isplaćene u FBiH, a prema posljednjim objavljenim podacima Zavoda za statistiku”, pojasnio je ministar Horvat.