BEOGRAD, Ocjenjujući privredni rast u prvih sedam mjeseci ove godine kao nedovoljan i suviše neujednačen, Upravni odbor Privredne komore Srbije formulisao je prijedloge mjera za oporavak privrede koje će uputiti Vladi i resornim ministarstvima.
Predsjednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin iznio je na sjednici Upravnog odbora ove komore analizu privrednih kretanja u Srbiji i naglasio da je stanje naročito teško u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji i u sektoru građevinske industrije, saopštila je Informativna služba Privredne komore.
On je rekao da je u prvih sedam mjeseci ove godine oko 63 odsto privrede zabilježilo rast, uključujući važne grane kao što su saobraćaj, telekomunikacije, finansijsko posredovanje, vađenje kamena, ruda i uglja. Prosječni rast je, kada se posmatraju sve grane privrede, iznosio 1,6 odsto, a određeni sektori su rasli za čak 6,4 odsto, ali zabrinjava smanjen prinos u poljoprivrednoj proizvodnji za 21,3 odsto.
Bugarin je ocijenio da je bilo nedovoljnih budžetskih podsticaja za primarnu poljoprivrednu proizvodnju. Iako je u prošloj godini poljoprivreda ostvarila prihod od oko dvije milijarde dolara i time ostvarila pokrivenost uvoza izvozom od 194 odsto, a za prvih sedam mjeseci ove godine ima suficit od 540 miliona dolara, ta grana je zanemarena.
“Budžetska izdvajanja smanjena su sa 2,6 u prošloj na 2,2 odsto u ovoj godini. Poljoprivredu opterećuje zastarela mehanizacija, visoko ekstenzivno stočarstvo, a naročito pad broja muznih grla između 2,2 i 3 odsto godišnje u dužem prethodnom periodu. Uz primenu mera koje Privredna komora Srbije predlaže Vladi, prihod od poljoprivrede 2020. godine mogao bi da iznosi devet do deset milijardi dolara”, rekao je Bugarin.
On je podsjetio da je tokom prošle i ove godine najviše problema imala i najveći pad zabilježila građevinska industrija. Pad je nastavljen i nakon donošenja Zakona o podsticanju gradnje, ali je donekle ublažen.
“Ono što zabrinjava je pad zaposlenosti u ovoj grani za oko 30 do 40 hiljada ljudi. U naročito teškom položaju je visokogradnja, jer se potražuju veliki iznosi od javnog sektora, a rokovi naplate su od 120 do 160 dana. Građevinska preduzeća imaju problem likvidnosti, pa se sve češće dešava da banke postaju vlasnici građevinske operative firmi koje ne mogu da servisiraju kredite”, naglasio je Bugarin.