BEOGRAD, Saradnik Instituta za tržišna istraživanja (IZIT) Saša Đogović kaže da nije dobro što država sve češće interveniše na tržištu i donosi uredbe.
On objašnjava da je to destimulativno utiče na investitore i projekcije njihovog poslovanja u Srbiji.
Đogović je upozorio da su sve učestalije veće intervencije države na tržištu, a najnoviji primjer je Uredba Vlade Srbije o proizvodnji i prometu mlijeka.
“Posljednji primjer o direktnom uticaju na poslovanje preduzeća jeste Uredba o količini mlijeka koju prerađivači moraju izbaciti na tržište, odnosno da taj procenat bude 40 odsto od ukupne proizvedene količine”, kaže on.
“Umjesto da se kroz promišljenu strategiju poljoprivrednog razvoja i premiranje mlijeka omogući normalno funkcionisanje trzišta, državne institucije su potpuno pasivno zanemarivale taj problem, mada se na njega ukazivalo prije nego što je on izbio na površinu”, rekao je Đogović.
“Odsustvo Strategije poljoprivrednog razvoja i neadekvatno subvencionisanje i premiranje određenih proizvoda dovelo je do smanjivanja stočnog fonda i smanjenje proizvodnje mlijeka, što je sve uspostavilo kartelsko ponašanje u tom sektoru, izazvalo nestašice i povećanje cijena”, objasnio je on.
Đogović je ocijenio da “naknadno donošenje uredbi destimulativno djeluje na investicije u ovom sektoru, ali zabrinjava i druge investitore – da se te uredbe ne pojave i na njihovim sektorima”.
“To samo po sebi ukazuje u kolikoj krizi i bez ikakve strategije i plana se odvijaju aktivnosti kreatora ekonomske politike u ovoj zemlji”, dodao je on. Đogović se osvrnuo i na pasivnost države, ističući, prije svega i njeno zakasnelo reagovanje intervencijama iz robnih rezervi.
“Tu, prije svega, mislim na nedovoljnu efikasnost republičkih Robnih rezervi i njenu dosta birokratizovanu ulogu, prikazivanje nekog postojećeg stanja koje se desilo i poslije toga dosta zakasnelo reagovanje da bi se to stanje saniralo, umjesto da se ide na predupređivanje situacije”, rekao je on.
Đogović je naglasio da nije dobro “što srpsko tržište sve više funkcioniše pod diregentskom palicom države i njenog direktnog mješanja u privredne tokove, što je karakteristika administrativnog uređivanja tržišnih tokova, a ne istinske tržišne ekonomije”.
Vlada Srbije je prošle nedjelje usvojila Uredbu o proizvodnji i prometu mlijeka, kojom se mljekarska industrija obavezuje da stavi u promet najmanje 40 odsto dnevne prerade sirovog mlijeka, u obliku pasterizovanog i sterilizovanog mlijeka, a u suprotnom su predviđene prekršajne i kaznene mjere. Tanjug