BEOGRAD, Poreska uprava razrezala je naknadu od 350 evra po aru, ali 120 vlasnika imanja u kragujevačkom Korman polju, gdje je planirana izgradnja fabrika “Fijatovih” kooperanata, smatra da im zemlja vrijedi više. Za svaki oduzeti ar traže 4.000 evra. Bune se i seljaci u Crvenoj Reci, Glogovcu, Tamjanici, Crvenom bregu… Za njihove parcele duž trase Koridora 10 država nudi od 280 do 510 dinara po kvadratu, a oni bi više, bar kao u Nišu, sa kojim se graniče – 800 dinara za kvadrat. Međutim, ako su rješenja o eksproprijaciji i procjene vrijednosti urađeni po zakonu, ovim vlasnicima sud neće pomoći.
Pravo svojine je neprikosnoveno osim u slučaju eksproprijacije, koju država sprovodi na osnovu utvrđenog javnog interesa. Zacrtanu trasu autoputa ili nekog drugog infrastrukturnog koridora vlasnik parcele ne može da pomjeri. Koliko će novca primiti kao nadoknadu za “oduzeto” zemljište zavisi isključivo od procjene Poreske uprave, koja iznos utvrđuje na osnovu tržišne vrijednosti. Tačno se zna koliko košta kvadrat njive prve, druge, pete klase… Ta cijena je jedinstvena na teritoriji jedne opštine. A, cjenkanja sa državom nema. U slučaju da je za vlasnika predložena naknada neprihvatljiva, država ne mora da čeka da se sudski postupak okonča. Ministarstvo finansija zbog hitnosti radova može da izda rješenje o stupanju u posjed prije pravosnažnosti rješenja o naknadi, ali samo ako korisnik eksproprijacije ispuni rigorozne zakonske uslove.
U slučaju drumskih koridora 10 i 11, korisnik eksproprijacije je JP “Putevi Srbije”. U posljednje dvije godine u 30 opština završen je postupak na 241 kilometru trase. Izdato je više od 5.000 pravosnažnih rješenja o eksproprijaciji, zaključeno više od 4.500 sporazuma o naknadi, što je kasu ovog javnog preduzeća “olakšalo” za više od četiri milijarde dinara. Samo u ovoj godini isplaćene su 2,2 milijarde dinara. Između 70 i 80 vlasnika nije prihvatilo ponuđenu cijenu i po automatizmu ti predmeti završili su na sudu.
– Subotica je jedini primjer gdje je znatan broj vlasnika parcela, kroz koje prolazi koridor, iskoristio mogućnost zamjene zemljišta, a u svim drugim djelovima Srbije uglavnom traže novac – kaže Goran Tomić, direktor sektora za pravne poslove u “Putevima Srbije”.
– Cijene su različite od opštine do opštine. Najjeftiniji kvadrat poljoprivrednog zemljišta procjenjen je u Subotici na 70 dinara, a najviše u Beogradu, na dionici obilaznice od Batajnice do Dobanovaca od 1.500 do 2.000 dinara. Sve cijene odredila je Poreska uprava, osim u Preševu, gdje je to utvrdio sud.
Na osnovu procjene Poreske uprave, “Putevi Srbije” daju ponudu koju vlasnik parcele može da prihvati, i tada se zaključuje sporazum o naknadi, koju “Putevi” isplaćuju odmah. Ako stranka smatra da cijena nije realna, prekida se postupak pred opštinom i spisi idu u sud na vanparnični postupak. Ukoliko je sve urađeno po zakonu, ne postoji mogućnost da sud utvrdi višu cijenu.
Policija
Uz asistenciju policije, u utorak prije podne deblokirani su radovi na istočnom kraku Koridora 10, tačnije na zaobilaznici kod Dimitrovgrada, tako da su radnici “Alpine” nastavili posao. Radove su sprečavala trojica vlasnika parcela, koji nisu zadovoljni visinom ponuđene naknade u postupku eksproprijacije. Oni su upućeni da svoja prava potraže na sudu, gdje je već pokrenut postupak. Naknadu na osnovu eksproprijacije još proljetos prihvatio je 241 vlasnik.
Nije završeno
Eksproprijacija nije završena na još 157 kilometara trase koridora, jer glavni projekti nisu prošli tehničku kontrolu. Riječ je o dionicama od Crvene Reke do Pirota i od Grabovnice do Vladičinog Hana, a za sljedeću godinu u planu su dijelovi autoputa Beograd – južni Jadran od Obrenovca do Uba i od Lajkovca do Ljiga. Novosti