LUKAVAC, Sindikat hemije i nemetala FBiH smijenio je sindikalno rukovodstvo Rudnika krečnjaka Vijenac u Lukavcu jer su na štetu radnika prihvatili zahtjeve budućeg kupca Rudnika po kojima se uposlenici odriču potraživanja za razliku plata.
Potvrdila je ovo Kata Iveljić, predsjednica Sindikata hemije i nemetala, čija je članica sindikat lukavačkog Rudnika Vijenac.
Dio radnika, kako kažu, uskoro će tužiti menadžment zbog mobinga, te sindikat firme jer je smanjio radnička prava kada je prihvatio stav budućeg kupca, grupe koju čine Šiše džam soda i lukavačka Fabrika cementa, da ne prihvata kolektivni ugovor i pravilnik o radu firme.
“Uprava je vršila veliki pritisak na radnike da potpišu da se odriču tužbi za isplatu plata po kolektivnom ugovoru. Govorili su da je firma u takvom stanju da neće ni biti plate ako se ne privatizuje. Tražićemo odgovornost sindikata jer ostajemo bez ikakvih akata koji nam garantuju prava”, kazao je jedan od oko 20 radnika koji nisu potpisali da se odriču potraživanja za plate.
Smijenjeno sindikalno rukovodstvo tvrdi da je većina radnika prihvatila ponudu kupca i da sindikat stoga nije pogriješio, te da je zatraženo od Granskog sindikata da razjasne situaciju.
Napomenuli su da je kupac ponudio isplatu milion od tri miliona KM duga za razliku plata, šest zaostalih plata iz 2003. i ove godine i uplatu doprinosa, što Vlada Tuzlanskog kantona kao vlasnik Rudnika niti iko drugi nije ponudio. Negiraju da je iko ikada na radnike vršio pritisak.
Kata Iveljić je istakla da sindikalac koji potpiše da se odriče Granskog kolektivnog ugovora i Pravilnika o radu, a da pri tome s kupcem nije utvrđeno koja prava nudi radnicima, radi na štetu svojih članova.
“Sindikat Vijenca je tražio da se u privatizaciji isplate sva radnička potraživanja i Granski sindikat je to prihvatio kao svoju odluku. Sada prihvata zahtjeve kupca i time ne poštuje ni našu odluku kao višeg organa koja je obavezujuća. U 30 dana moraju biti provedeni izbori rukovodstva sindikata. Do tada nisu legalne odluke koje donese ovaj sastav”, dodaje Iveljićeva. Tvrdi da među 200 radnika koji su potpisali da odustaju od tužbi ima onih koji su to učinili pod pritiskom.Mevludin Krušić, direktor Rudnika Vijenac, ranije je ustvrdio da nije istina da radnike ucjenjuju, te da je volja većine da se prihvati ponuda.Ministar industrije, energetike i rudarstva TK Sehudin Ograšević rekao je da je 200 od 225 radnika Rudnika odustalo od tužbi jer su smatrali da im je bolje imati 800 KM platu nego tužiti za razliku do 1.500 KM, koliko im pripada po Kolektivnom ugovoru.
“Kupac će platiti 13 miliona KM duga firme, osam miliona KM za kapital, investirati pet do deset miliona KM, nikoga neće otpustiti i garantuje platu od 800 KM. Nesporazum između Granskog sindikata i Sindikata Rudnika je nepotreban i katastrofalan. Ako se bude insistiralo na Kolektivnom ugovoru, kako naći kupca koji će garantovati 1.500 KM platu i isplatu desetak miliona KM za razliku za sve ranije godine”, dodao je Ograšević. Smatra da privatizacija nema alternativu i očekuje da će ugovor s kupcem biti potpisan za deset dana. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.